Bart Aernouts wygrywa triathlony z wkładkami wydrukowanymi w 3D przez Phits

Bart Aernouts wygrywa triathlony z wkładkami wydrukowanymi w 3D przez Phits

Bart Aernouts wygrał dwa triathlony – w tym Lazarote Ironman i Challenge Roth – z pomocą wkładek Phits drukowanych w 3D.

Co trzeba zrobić, aby wygrać triathlon składający się z 3,86 km pływania, 180,25 km jazdy rowerem i 42 km maratonu? Dla belgijskiego triathlonisty Barta Aernoutsa odpowiedzią był intensywny trening i niezawodna para wkładek wydrukowanych w 3D.

Niesamowite jest to, że Aernouts wygrał nie jeden, ale dwa triatlony: Ironman Lanzarote i Challenge Roth. Są to dwa z najbardziej znanych triathlonów na świecie.

Oprócz intensywnych treningów przez wiele miesięcy z wyprzedzeniem, Aernouts przygotowuje się również poprzez znalezienie idealnych wkładek ortopedycznych. To dlatego, że mogą one zapewnić mu większą stabilność podczas treningów i wyścigów. A jaki jest lepszy sposób na stworzenie idealnie dopasowanej wkładki niż druk 3D?

Aernouts współpracował z laboratorium Phits expert runner w celu opracowania idealnych wkładek. Był niezwykle zadowolony z rezultatów swoich wkładek, mówiąc:

„Dzięki mniejszej objętości, moje wkładki rowerowe pasowały idealnie i zapewniały dokładnie taki komfort i wsparcie, jakiego potrzebowałem podczas jazdy na rowerze. To samo dotyczy moich wkładek do biegania – przebiegłem w nich prawie 80% moich biegów treningowych, a także maraton w Challenge Roth, a po wyścigu nie miałem ani jednego pęcherza!”.

Phits tworzy drukowane w 3D wkładki dla mistrzów

W celu opracowania wkładek, z których Aernouts byłby zadowolony, zespół z laboratorium biegacza przeprowadził pomiary jego chodu. Dokonano tego za pomocą technik skanowania 3D.

Dane zostały przekształcone przez Phits w indywidualny projekt, który amortyzuje i wspiera Aernoutsa podczas biegu. W tym celu zespół Phits wziął pod uwagę dynamiczne punkty nacisku stóp Aernouta.

Po zakończeniu procesu projektowania przy użyciu oprogramowania do modelowania 3D, zespół wysłał model do serwisu zajmującego się drukiem 3D, która wykorzystuje drukarki SLS, które były idealne do stworzenia ostatecznej wkładki.

Pieter-Jan Lijnen, inżynier wsparcia w Phits Insoles, wyjaśnia proces, mówiąc:

„Ogólnie rzecz biorąc, dynamiczna konstrukcja wkładek ortopedycznych bardzo dobrze wspierała stopy, ale ze względów komfortu zmieniliśmy górne osłony zarówno na jego wkładkach do biegania, jak i do jazdy na rowerze na poliuretan z miękką i śliską tkaniną na nim. Zwłaszcza w przypadku wkładek kolarskich opinie Barta były dla nas kluczowe przy wyborze materiału i będziemy teraz używać tej górnej osłony jako standardu dla naszych wkładek kolarskich.”

Żródło: https://all3dp.com