X1 Carbon to flagowa drukarka Bambu Lab. Mówimy o wysokowydajnej drukarce 3D, która pojawiła się rok temu z wieloma funkcjami niespotykanymi na rynku konsumenckim. Bambu Lab oferuje również P1P i P1S jako bardziej przystępne cenowo opcje, ale kosztem niektórych funkcji, które sprawiły, że X1 Carbon wyróżnia się w pierwszej kolejności – na przykład przełomowy czujnik lidar i kamera do wykrywania błędów drukowania AI.
Dzięki maksymalnej prędkości 500 mm/s i przyspieszeniu 20 000 mm/s², drukarka ta wyróżnia się jako jedna z najszybszych na rynku, zapewniając jednocześnie doskonałą jakość wydruków. W tym artykule zagłębimy się w wybory, które sprawiają, że X1 Carbon jest tak szybki. Przeanalizujemy również jej statystyki prędkości, poruszymy kwestie związane z materiałami i porównamy czasy drukowania z konkurencją, korzystając z niczego innego jak stare, dobre Benchy.
Konstrukcja
X1 Carbon to w pełni zamknięta drukarka CoreXY o objętości roboczej 256 x 256 x 256 mm i hot-endzie, który osiąga temperaturę do 300 ° C, dzięki czemu maszyna może drukować wszystkie materiały konsumenckie i niektóre materiały klasy inżynieryjnej, takie jak PC, PA, ASA, a także materiały wzmocnione włóknem węglowym.
System ruchu CoreXY można obecnie znaleźć w większości szybkich drukarek i wyróżnia się tym, że platforma porusza się tylko pionowo wzdłuż osi Z, podczas gdy ruchy XY głowicy drukującej są kontrolowane przez parę silników krokowych.
Stalowa rama i aluminiowa obudowa dodają bardzo potrzebnej wytrzymałości, aby zwalczyć wszelkie wibracje, które mogą wytwarzać te szybkie ruchy. Skutki tych wibracji są dodatkowo redukowane przez aktywną funkcję kompensacji drgań, o której więcej powiemy poniżej.
Głowica drukująca została zaprojektowana od podstaw z niestandardowym ekstruderem, hot-endem i systemem poziomowania. Oznacza to, że nie można łatwo zastąpić żadnej z tych części sprzętem innych firm, ale oznacza to również, że cały zespół jest idealnie dopasowany do maksymalnej wydajności. Jest to lekka i wydajna konfiguracja, która pozwala na szybkie drukowanie dużych ilości materiału.
Statystyki
Przejdziemy teraz do kwestii technicznych, ale jest kilka imponujących statystyk, które miłośnicy prędkości będą chcieli poznać:
- Głowica może poruszać się z prędkością 500 mm/s z maksymalnym przyspieszeniem 20 000 mm/s2.
- Grzałka ceramiczna o mocy 40 W pozwala extruderowi z podwójną przekładnią na wytłacznie filamentu z prędkością 32 mm³/s.
- Hot-end osiąga 200ºC w 31 sekund i 300ºC w 1 minutę i 9 sekund.
- Platforma nagrzewa się do 60ºC w 38 sekund i 120ºC w 2 minuty i 15 sekund.
Co więcej, po rozpoczęciu drukowania na ekranie drukarki można aktywować cztery tryby prędkości oprogramowania układowego. Wszystko, co robią, to zwielokrotnianie prędkości silników, ale i tak fajnie, że są. Tryby prędkości oprogramowania układowego to Silent (50%), Normal (100%), Sport (124%) i Ludicrous (166%).
Jakość
Szybkie działanie to tylko połowa sukcesu. Druga połowa, i zdecydowanie najtrudniejsza, to robienie tego przy zachowaniu jakości. Drukarka ta wyposażona jest w szereg czujników i narzędzi kalibracyjnych, które pozwalają na osiągnięcie dużych prędkości przy jednoczesnym zachowaniu jakości druku.
Automatyczne poziomowanie platformy jest obecnie standardem w większości drukarek, ale czujnik lidar X1 Carbon podnosi wszystko o kilka stopni. Nie tylko mapuje on całą powierzchnię druku w celu uzyskania idealnych pierwszych warstw, ale także ułatwia optymalne wytłaczanie. W teście ekstruzji i przepływu drukowanych jest kilka linii filamentu, a następnie czujnik lidar mierzy je w celu określenia najlepszych ustawień. Przy prędkościach X1 Carbon kalibracja każdego rodzaju filamentu pod kątem szybkości przepływu jest koniecznością, a ta funkcja automatyzuje cały proces.
Jak szybki jest ten sprzęt?
Prędkość drukowania jest obiektywną miarą. Speedboating jest świetny i istnieją tabele liderów dla konkretnych modeli. W tym artykule bierzemy jednak pod uwagę tylko wysokiej jakości zadania drukowania. Można więc oczekiwać, że przedstawione tutaj liczby będą realistycznymi oczekiwaniami co do normalnego zadania drukowania.
X1 Carbon ma silną konkurencję. Prusa MK4, AnkerMake M5 i Creality K1 są dostępne w niższych cenach, aczkolwiek z mniejszą liczbą funkcji. Są to szybkie drukarki, zdolne do wydrukowania akceptowalnego Benchy w mniej niż 20 minut, podczas gdy większość drukarek zwykle potrzebuje około godziny:
Prusa MK4: 12 minut i 30 sekund
Bambu Lab X1 Carbon: 12 minut i 38 sekund
Creality K1: 17 minut i 22 sekundy
AnkerMake M5: 17 minut i 41 sekund
Prusa MK4 ma niewielką przewagę podczas drukowania małych modeli ze względu na kalibrację, którą X1 Carbon wykonuje na początku każdego wydruku (przy okazji można ją wyłączyć). Jednakże, MK4 nie jest w stanie nadążyć, jeśli model jest wysoki, ponieważ ruch wzdłuż osi Y sprawia, że cały wydruk się trzęsie. Tak więc, wraz ze wzrostem złożoności i wielkości modeli, X1 Carbon zaczyna zyskiwać większą przewagę. W niektórych przypadkach różnica nie jest jednak tak duża, sądząc po samej prędkości.
Żródło: https://all3dp.com