Australijska firma Mirreco, działająca w branży konopnej, opracowuje proces druku 3D, który wykorzystuje biomasę konopną, jako materiał do produkcji paneli budowlanych dla domów.
Wraz z ruchem legalizacji marihuany, który szybko rozprzestrzenia się w wielu częściach świata, nawet branża druku 3D znalazła sposoby na wykorzystanie tej kontrowersyjnej rośliny. Na przykład, widzieliśmy już kilka specjalnych filamentów na bazie konopi, które są zarówno trwałe, jak i przyjemne w użyciu.
Podczas gdy konopie mogą być wykorzystywane w wielu zastosowaniach – od odzieży po żywność – australijska firma Mirreco wznosi konopie na nowe wyżyny. Firma z Perth pracuje nad procesem, w którym biomasa konopna byłaby wykorzystywana do budowy domów mieszkalnych nadających się do zamieszkania. Po opracowaniu maszyny do przetwarzania tego wieloaspektowego materiału roślinnego, usuwając z niego najbardziej przydatne składniki, takie jak włókna i nasiona, kolejnym krokiem jest włączenie do mieszanki produkcji addytywnej.
Dzięki połączeniu techniki przetwarzania konopi z technologią druku 3D, ten roślinny materiał będzie wkrótce wykorzystywany do produkcji paneli budowlanych dla domów. Mirreco współpracuje z australijską firmą architektoniczną Arcforms, aby zaprezentować potencjał biomasy konopnej w sektorze budowlanym.
Domy drukowane w 3D z konopi pojawią się w Dolnym Lądzie
Poza kulturową nowością, jaką jest wykorzystanie konopi, ten materiał roślinny oferuje również wyjątkowe właściwości. W niedawno wydanym oświadczeniu, w porównaniu z tradycyjnymi materiałami budowlanymi, Mirreco twierdzi, że drukowane w 3D panele na bazie konopi są „strukturalnie solidne, łatwe w produkcji i zapewniają doskonałą wydajność cieplną”.
„Podłogi, ściany i dach będą wykonane przy użyciu biomasy konopnej, a okna będą zawierały najnowocześniejszą technologię, która pozwala na przejście światła przez szkło, gdzie jest ono przekształcane w energię elektryczną” – stwierdza firma.
Materiał z biomasy konopnej może być wykorzystywany do produkcji paneli dla budynków mieszkalnych i komercyjnych, a także na podłogi, ściany i dachy. Arcforms będzie projektować zrównoważone domy z konopi i ma już gotowy szkic koncepcji.
Nadrzędną misją firmy Mirreco jest ograniczenie nieuchronnych konsekwencji globalnego ocieplenia, a te neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla panele konopne wpisują się w tę wizję. Rośliny konopi są zdolne do pochłaniania dużych ilości dwutlenku węgla, co czyni je przyjaznym dla środowiska materiałem budowlanym.
Domy na bazie konopi nie są z pewnością pierwszym przykładem wykorzystania technologii druku 3D do budowy struktur nadających się do zamieszkania. W rzeczywistości na całym świecie powstało już wiele domów i innych projektów budowlanych drukowanych w 3D. Jednak wykorzystanie biomasy roślinnej z konopi przez Mirreco, to wiecznie żywa droga do budynków, które są niezwykle zrównoważone i wysoce wydajne.
Żródło: https://all3dp.com