Francuska firma Athletics 3D, produkująca sprzęt sportowy, skorzystała z technologii szybkiego prototypowania przy projektowaniu jednego z najnowszych karabinów małokalibrowych. Karabin, prototypowany na drukarce Zortrax M200, zdobył złoty medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChang w rękach biathlonisty Martina Fourcade’a.
W przypadku sportów zawodowych i olimpijskich, design i jakość sprzętu ma duże znaczenie.
Dlatego właśnie Clément Jacquelin, Młodzieżowy Mistrz Świata w Biathlonie z 2009 roku, stworzył Athletics 3D – Olympics & Fitting. Mając za sobą siedem lat studiów inżynierskich, Jacquelin wykorzystuje to, na czym zna się najlepiej: projektowanie profesjonalnych karabinów biathlonowych z pomocą technologii druku 3D.
“Założyliśmy Athletics 3D, aby podzielić się naszą wiedzą i wykorzystać w naszych produktach wszystko, co wiemy o biathlonie” – wyjaśnia.
Podczas biathlonu zawodnicy muszą wybierać pomiędzy biegami narciarskimi a strzelaniem do celu. W przypadku strzelania do tarczy, odległość do celu wynosi 160 stóp. Należy trafić w pięć celów o średnicy od 1,8 do 4,5 cala (w zależności od etapu zawodów). Nic dziwnego, że zarówno odległość jak i zmęczenie są kluczowymi czynnikami. To sprawia, że ergonomia karabinu staje się jeszcze ważniejsza.
Większość karabinów biathlonowych ma budowę modułową, co oznacza, że części można wymieniać na inne, aby dostosować je do zmiennych warunków.
Wykorzystanie Zortraxa do drukowania karabinów
Po zaprojektowaniu w oprogramowaniu CAD, Jacquelin używa opatentowanego przez Zortraxa slicera, Z-SUITE, aby przygotować prototypowe karabiny do druku na firmowej drukarce 3D M200. Wydrukowane z materiału Z-ABS, powstałe części są szybko gotowe do kontroli.
“Zortrax Ecosystem wykonał świetną robotę przy tworzeniu prototypów. Mogliśmy uzyskać odpowiednie wyczucie, wymiary, ergonomię” – dodaje Jacquelin.
Dodaje, że druk 3D miał ogromny wpływ na ostateczny projekt, a także obniżył koszty produkcji urządzeń.
Po zakończeniu drukowania, Jacquelin osobiście testuje każdy model . Jako były mistrz świata ma niezbędne kwalifikacje, aby określić, które cechy najlepiej sprawdzają się w warunkach biathlonowych.
“Współpracujemy z wiodącymi światowymi producentami specjalizującymi się w wysokiej klasy sprzęcie sportowym. To do nich należało zbudowanie zapasów z materiałów przeznaczonych do ostatecznego użytku. Wszystko jednak zaczyna się od szeroko zakrojonego prototypowania, a do prototypowania używamy sprzętu firmy Zortrax od 2015 roku” – dodaje.
Dla Athletics 3D ciężka praca się opłaciła. Martin Fourcade sięgnął po złoto w biathlonowym biegu mężczyzn na 12,5 km.
Żródło: https://all3dp.com