Naukowcy pracują nad sposobem przekształcenia ludzkich odpadów w substancje użytkowe, w tym kwasy tłuszczowe omega-3 i tworzywa sztuczne.
Czy zjadłbyś jedzenie, które zostało wyprodukowane przy użyciu twojego własnego moczu? A może wydrukowałbyś części do swojego domu w 3D z plastiku zrobionego z twojego oddechu?
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, w przyszłości może to stać się rzeczywistością dla astronautów – zwłaszcza podczas lotów długodystansowych. W rzeczywistości naukowcy pracują nad sposobem wykorzystania ludzkich odpadów w przestrzeni kosmicznej, aby zaoszczędzić miejsce podczas długich podróży.
Pomysł ten został zaprezentowany na dorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego. Projekt skupia się przede wszystkim na sposobach karmienia różnych szczepów drożdży, zwanych Yarrowia lipolytica, ludzkim moczem.
Mark Blenner jest biologiem syntetycznym z Clemson University w Południowej Karolinie i kieruje badaniami. Powiedział on:
“Astronauci będą musieli być w stanie produkować składniki odżywcze i materiały, których potrzebują podczas niezależnych od Ziemi długotrwałych podróży kosmicznych… Po prostu nie mają przestrzeni, aby przetransportować wszystkie możliwe potrzeby – a niektóre składniki odżywcze, leki i materiały mogą ulec degradacji w trakcie ponad rocznej misji”.
Drukowanie 3D z ludzkich odpadów
Działa to w ten sposób, że mocznik zawarty w moczu dostarcza drożdżom azotu. Drożdże potrzebują również węgla, który jest dostarczany przez algi. Posiadając oba składniki, drożdże mogą produkować wiele różnych substancji, w tym kwasy tłuszczowe omega-3, a nawet tworzywa sztuczne. Te ostatnie mogą być wykorzystywane do tworzenia filamentu do drukarek 3D, które stają się coraz bardziej powszechne w przestrzeni kosmicznej.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna posiada już drukarkę 3D na pokładzie, więc miejmy nadzieję, że pewnego dnia astronauci na pokładzie będą mogli produkować wszystko, od narzędzi po części zamienne, używając przetworzonych tworzyw sztucznych.
Blenner dodaje, że drożdże same w sobie zajmują tak mało miejsca na pokładzie i mają bardzo niską masę. Wyjaśnia również, że różne szczepy drożdży mogą oferować różne produkty dzięki możliwościom biologii syntetycznej.
Według Blennera zespół robi duże postępy w tym projekcie i zdobył finansowanie od Nasa. Wciąż jednak pozostaje jeszcze trochę do zrobienia.
Blenner wyjaśnia: “Jeśli chodzi o produkty, zademonstrowaliśmy dowód zasady i możemy produkować tworzywa poliestrowe, ale ta praca jest wciąż wstępna. Nie wytwarzamy jeszcze wystarczająco dużych ilości do praktycznego zastosowania.”
Żródło: https://all3dp.com