Czy można sobie wyobrazić coś słodszego lub przyjemniejszego niż zabawa w berka z małym robotem? Alonso Martinez stworzył rodzinę malutkich robotów, aby zbadać, w jaki sposób można ożywić projekty poprzez ruch.
Martinez pracuje jako projektant wirtualnych postaci w wytwórni filmów animowanych Pixar. Jednak w ramach swojego prywatnego projektu chciał stworzyć roboty, które byłyby bardziej osobiste niż te, które tworzy na potrzeby dużego ekranu. I tak powstały Mira i Gertie – dwa maleńkie roboty, z którymi ludzie mogą wchodzić w interakcje i bawić się.
Na potrzeby kanału YouTube Tested Martinez stworzył dwa roboty, które mogą wchodzić w interakcje z użytkownikami poprzez proste gry. Najpierw stworzył Gertie, która zainspirowała go podczas nauki w szkole animacji. Robot ma wbudowaną odbijającą się piłkę, która pomaga mu się poruszać.
Drugi robot, o imieniu Mira, potrafi bawić się w podglądanie. W tym celu śledzi twarze użytkowników. Choć mrugające oczy sprawiają wrażenie, że robot patrzy, to w rzeczywistości jest to mała czarna kropka kamery, która śledzi użytkownika. Mira reaguje również na pocałunki i “strzały z pistoletu”.
Tworzenie robota Mira za pomocą druku 3D
Martinez stosuje uproszczony projekt, budując te postacie za pomocą drobnych wskazówek projektowych.
Mira jest mała i ma kształt jajka, co sprawia wrażenie, że jest robotem-niemowlęciem. Do wykonania zewnętrznej powłoki Martinez użył biurkowej drukarki 3D i materiału PLA. Do obróbki końcowej użyto szlifierki oscylacyjnej, aby uzyskać gładkie wykończenie.
Obie części Miry, wykonane z PLA, początkowo poruszały się niespokojnie, więc Martinez użył taśmy teflonowej, aby uzyskać bardziej płynny obrót.
Martinez zastosował mechanizm składający się z dwóch małych serwomechanizmów Power HD DSM-44, dzięki którym głowa Miry może się obracać. Do sterowania ruchem używa joysticka o nazwie Microsoft Sidewinder Pro. Rozebrał joystick na części i udoskonalił go, a ostateczny projekt wydrukował również w 3D.
Gotowy robot jest, jak można się spodziewać, niezwykle uroczy. Chcesz dowiedzieć się więcej o projektach robotów Martineza? Zajrzyj na jego kanał na YouTube lub śledź go na Twitterze: @alonsorobots
Żródło: https://all3dp.com