Stanąłeś przed wyborem, którą drukarkę kupić: Creality CR-10 V3, czy Artillery Sidewinder X1? Umieściliśmy obie drukarki obok siebie, aby znaleźć ich podobieństwa i różnice.
Kiedy masz w planach zakup drukarki 3D, okazuje się, że wybór konkretnego modelu wcale nie jest taki prosty. Decyzja, którą drukarkę 3D kupić, często sprowadza się do zasugerowania się tym, który model drukarki 3D jest najpopularniejszy wśród społeczności użytkowników lub zaufania mniej znanej lub nowatorskiej maszynie.
Przyjrzyjmy się bliżej dwóm modelom drukarek 3D: CR-10 V3 od Creality, iteracji CR-10, w której zostały wprowadzone kolejne ulepszenia, do już i tak dobrze zaprojektowanej maszyny oraz Artillery Sidewinder X1, stosunkowo nowej drukarce 3D, która szybko wyrobiła sobie opinie, dające jej podstawy do tego, aby stać się bezpośrednim konkurentem dla CR-10 V3
Obie maszyny mają podobne funkcje – duże pole robocze, ekstrudery typu direct oraz szybko nagrzewające się ekstrudery oraz platformy – więc którą wybrać? Przejrzeliśmy się już wcześniej obu modelom, ale nie postawiliśmy ich ,,łeb w łeb”… aż do teraz. Oto 17 pytań, które można zadać na temat CR-10 V3 i Sidewinder X1:
SPECYFIKACJE:
Sidewinder Artillery X1 | Creality CR-10 V3 | |
Pole robocze | 300 x 300 x 400 mm | 300 x 300 x 400 mm |
Typ ekstrudera | direct | direct |
Maks. Temperatura głowicy | 240 ° C | 260 ° C |
Maks. Temperatura platformy roboczej | 80 ° C | 100 ° C |
Powierzchnia platformy roboczej | Szkło hartowane | Szkło hartowane |
Kalibracja platformy | ręczna (ze wsparciem) | ręczna |
Łączność | USB, microSD | Karta SD |
Zalecany slicer | Cura | Creality Slicer / Cura |
Wymiary ramy | 400 x 550 x 650 mm (bez uchwytu filamentu) | 450 x 530 x 650 mm (bez uchwytu filamentu i skrzynki kontrolnej) |
Patrzenie na surowe liczby nie oddaje wszystkiego i może być co najmniej nudne. Poniżej zadaliśmy sobie kilka pytań z życia wziętych, koncentrując się na wszystkich drobiazgach, które mogą mieć wpływ na decyzję o zakupie.
Wyposażeni w stoper, termometr, decybelomierz, filament oraz mnóstwo czasu, zabraliśmy się do pracy.
Nasze rozważania zamknęliśmy w trzech działach:
Konfiguracja i uruchomienie
KTÓRĄ DRUKARKĘ MOŻNA SZYBCIEJ ZŁOŻYĆ?
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić podczas konfigurowania drukarki 3D, jest jej złożenie. W dzisiejszych czasach, drukarki 3D są zwykle dostarczane w stanie częściowo zmontowanym, co skraca czas składania drukarki i znacznie ogranicza nerwy.
Obie drukarki 3D są dostarczane częściowo zmontowane, co oznacza, że można je złożyć w zaledwie 15-20 minut. Jednak ze względu na bardziej kompaktową konstrukcję, Artillery Sidewinder X1 wygrywa tę konkurencję z CR-10 V3. Krótko mówiąc, potrzebujesz około czterech śrub mniej do montażu X1 i poświęcasz przy niej mniej czasu na zajęcie się kablami taśmowymi.
KTÓRA DRUKARKA URUCHAMIA SIĘ SZYBCIEJ?
Przyznajemy, że nie jest to najważniejszy czynnik decydujący o zakupie przy porównaniu dwóch drukarek – niemniej jednak nadszedł czas na uruchomienie stopera: Sidewinder wychodzi z bramki z czasem rozruchu 7 sekund, a zaraz po nim CR-10 V3, któremu zajmuje to 10 sekund.
POZIOMOWANIE PLATFORMY
Platformy w obu drukarkach należy wypoziomować ręcznie, poluzowując i dokręcając pokrętła poziomujące na spodzie platformy, aczkolwiek przy użyciu nieco innych metod.
W CR-10 V3 wyłączenie silników umożliwia użytkownikowi swobodne przesuwanie głowicy drukującej po płycie roboczej, do różnych stref w celu poziomowania. Sidewinder X1 wykorzystuje metodę wspomaganego poziomowania platformy, po naciśnięciu przycisku głowica przesuwa się do jednego z pięciu wstępnie ustawionych punktów na platformie roboczej.
KTÓRE POZIOMOWANIE PLATFORMY JEST SZYBSZE?
Ponieważ obie platformy wymagają ręcznego poziomowania, nie ma też wyraźnego zwycięzcy w tym zadaniu. Sprowadza się to przede wszystkim do tego, jak płaska jest twoja platforma robocza i jak szybko uda Ci się wykonać niezbędne czynności przy użyciu pokręteł i przesuwającej się głowicy.
KTÓRY HOTEND NAGRZEWA SIĘ SZYBCIEJ?
Ustawiliśmy linię mety na 205 ° C i start! Creality CR-10 V3 osiąga tę temperaturę w 1:20 min, a Sidewinder X1 zajmuje to 43 sekundy.
KTÓRA PLATFORMA NAGRZEWA SIĘ SZYBCIEJ?
Po uruchomieniu CR-10 V3, osiągnięcie docelowej temperatury 60 ° C na wyświetlaczu, zajęło 2:30 min. Nasz cyfrowy termometr zarejestrował wówczas 55 ° C, po dojściu do 60 ° C doliczyliśmy czas, co dało nam łącznie 3: 55min.
Z drugiej strony Sidewinder potrzebował około 40 sekund, aby na wyświetlaczu pojawiła się informacja o osiągnięciu temperatury 60 ° C. Okazało się jednak, po sprawdzeniu tego naszym termometrem, że rzekome 60 ° C, to w rzeczywistości 40 ° C. Po około 2 minutach platforma robocza osiągnęła 50 ° C i prawie tam została (czekaliśmy 20 minut), aby zbliżyć się do celu 60 ° C, musieliśmy ustawić Sidewinder na 70 ° C. Ponownie, drukarka pokazała 70 ° C w mniej niż minutę, ale osiągnięcie naszego początkowego celu 60 ° C zajęło 3:30 minut.
Testując wyższe temperatury (80 ° C +), Sidewinder zdołał osiągnąć 80 ° C w 4:30 min. To samo zajęło CR-10 V3 6:15 minut.
Chociaż Sidewinder X1 wykazuje większą niespójność w wyświetlaniu rzeczywistej temperatury platformy – nic dziwnego, że wygrywa tę konkurencję z V3, biorąc pod uwagę, że jest znany z szybko nagrzewającej się platformy, zasilanej prądem zmiennym – CR-10 V3 dał jednak najbardziej niezawodny odczyt temperatury, mimo że jest niewątpliwie wolniejszy.
KTÓRA Z NICH JEST SZYBSZA PO ROZPOCZĘCIU DRUKOWANIA?
Teraz, mając dane zebrane powyżej, mamy już pewne wskazania, która drukarka może wygrać tę bitwę. W czasie od włożenia karty SD do zejścia pierwszej warstwy PLA, bez zaskoczenia, Sidewinder zdecydowanie pokonuje CR-10 V3 z 2 minutami, w porównaniu do 4:30 minut.
Jakość podzepołów
KTÓRA DRUKARKA JEST CICHSZA?
To, czy drukarka jest cicha jak szept, czy głośna jak silnik odrzutowy, nie powinno tak naprawdę wpływać na jakość druku. Ponieważ jednak wielu użytkowników będzie używało swoich drukarek 3D w warunkach domowych, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu jaki generują.
Sidewinder X1 pracuje na biegu jałowym przy ~ 35 dB i działa przy ~ 45 dB (mierzone z odległości 1 m). Wartość ta wzrasta do ~ 53 dB emitowanych bezpośrednio przy dyszy.
Dla porównania Creality CR-10 V3 pracuje na biegu jałowym przy 45 dB i działa przy ~ 52 dB (ponownie w odległości 1 m). Bezpośrednio przy dyszy V3 emituje 65 dB.
Jeśli zastanawiasz się, czy 45 dB i 53 dB robi dużą różnicę – tak. Sidewinder X1 jest znacznie cichszy.
KTÓRA DRUKARKA MA LEPSZĄ PŁYTĘ GŁÓWNĄ?
Obie drukarki mają różne płyty główne, ale mają podobne cechy. W przypadku Creality, jest to płyta główna V2.5.2 wyprodukowana przez Creality. Sidewinder X1 wykorzystuje płytę główną Makerbase MKS GEN L 1.0. Obie drukarki mają zainstalowane sterowniki silników krokowych TMC2208 – kluczowy element zmniejszający hałas silnika drukarki i wygładzający ruch.
Obie płyty główne akceptują aktualizacje, takie jak konfiguracja podwójnego ekstrudera lub – w przypadku V3 – możliwość aktualizacji do ekranu dotykowego. Ponieważ żadna nie przewyższa drugiej drastycznie, oceniamy to jako remis.
KTÓRA DRUKARKA MA LEPSZY INTERFEJS UŻYTKOWNIKA?
Właściwy interfejs użytkownika może znacząco wpłynąć na wrażenia z drukowania.
W tym przypadku jest to dość niesprawiedliwa bitwa. Z jednej strony mamy CR-10 V3 z wypróbowaną, zewnętrzną jednostką sterującą Creality z 3,5-calowym ekranem LCD z pokrętłem. W drugim rogu mamy X1 z kolorowym ekranem dotykowym tej samej wielkości.
Oba interfejsy pozwalają na podstawowe korekty drukowania, więc sprowadza się to do osobistych preferencji. W naszym przypadku wolimy X1. Po pierwsze, interfejs użytkownika V3 jest czasami nieco zawiły – niektóre funkcje są niepotrzebnie przechowywane w podmenu, a ekrany dotykowe dominują w naszym życiu praktycznie pod każdym względem. Powrót do pokrętła obrotowego zaczyna wydawać się nieco archaiczny.
Jednak oba interfejsy użytkownika działają bezproblemowo.
KTÓRE OPROGRAMOWANIE UKŁADOWE JEST ŁATWIEJSZE DO AKTUALIZACJI?
Zarówno Creality CR-10 V3, jak i Sidewinder Artillery X1 umożliwiają zmianę podstawowego oprogramowania układowego.
Z tych dwóch, CR-10 V3 jest łatwiejszy do flashowania z nowym oprogramowaniem: przygotuj oprogramowanie sterujące z oprogramowaniem układowym do flashowania, podłącz komputer do drukarki przez USB i jesteś w zasadzie gotowy do pracy. Z drugiej strony Sidewinder potrzebuje kilku dodatkowych etapów pośrednich, wymagających od użytkownika otwierania obudowy drukarki.
KTÓRA DRUKARKA JEST BEZPIECZNIEJSZA?
Obie drukarki mają uziemione zasilacze i włączoną ochronę przed niekontrolowaną temperaturą. I ta kategoria prawdopodobnie zakończyłaby się remisem, gdyby nie brak odciążenia głównych kabli zasilających podgrzewaną platformę roboczą w Sidevinder X1.
Posiadanie szybko grzejącej się platformy roboczej, to piękna rzecz, ale nie powinno to odbywać się kosztem niewłaściwego podparcia ruchomych części, takich jak kable platformy, zwłaszcza dlatego, że uszkodzone i odsłonięte kable mogą stanowić poważne źródło zagrożeń.
Platforma CR-10 V3 jest zasilana tylko 24 V i posiada odpowiednie odciążenie. Może jest wolniejsza, jeśli chodzi o czas jaki potrzebuje do nagrzania się, ale jest też przez to pozornie bezpieczniejsza. Właściciele X1 powinni wyposażyć drukarkę w ,,3D printable strain relief„.
KTÓRA DRUKARKA JEST BARDZIEJ UPORZĄDKOWANA?
Cóż, nie ma się nad czym zastanawiać. CR-10 V3 ma dołączoną z boku skrzynkę kontrolną i całą masę okablowania.
Tę konkurencję wygrywa Artillery Sidevinder X1, z jednostką sterującą zintegrowaną z dolną obudową i dobrze poprowadzonymi kablami taśmowymi.
Druk 3D
KTÓRA DRUKARKA DRUKUJE LEPIEJ Z FILAMENTÓW ELASTYCZNYCH?
Elastyczne filamenty mogą przysparzać sporo problemów z drukiem, na szczęście obie drukarki są wyposażone w ekstrudery typu direct, co znacznie ułatwia podawanie filamentu. Przy prędkości drukowania wynoszącej 30 mm / s wyniki są bardzo podobne, z wyjątkiem nieco bardziej widocznego naciągu na X1 – coś, co również napotkaliśmy wiele razy podczas naszej recenzji – X1 wydaje się mieć problem z sączeniem się filamentu, pomimo odpowiednich ustawień retrakcji.
KTÓRA DRUKARKA DRUKUJE LEPIEJ Z ABS-u?
Wiemy, że ABS również może być problematycznym materiałem do druku 3D. Chociaż materiał oferuje wiele korzystnych właściwości, drukowanie go na drukarkach 3D z otwartą konstrukcją, takich jak te, może być frustrujące. Bardziej tolerancyjne filamenty o podobnych właściwościach, takie jak np. PET-G, mogą stanowić alternatywę dla ABS-u.
Niemniej jednak wykonaliśmy kilka wydruków z ABS-u na CR-10 V3 i Sidewinder X1 i byliśmy mile zaskoczeni. Obie drukarki dobrze dobrze radziły sobie z drukowaniem, a wypaczenia były niewielkie lub w ogóle nie występowały. Jeśli sam zechcesz spróbować, starannie dobierz model – i pamiętaj, że platforma robocza Sidewinder X1, jest w rzeczywistości o 10 ° C niż pokazuje wyświetlacz, więc dostosuj ją odpowiednio.
KTÓRA DRUKARKA LEPIEJ DRUKUJE SZCZEGÓŁOWE MODELE?
Po wykonaniu wielu wydruków z różnychfilamentów, stwierdziliśmy, że CR-10 V3 zapewnia lepsze wydruki. Sidewinder X1 zmagał się z nawisami, widocznymi niespójnościami warstw i skomplikowanymi szczegółami (szczególnie podczas drukowania z prędkością 50-60 mm / s).
Jak dowiedzieliśmy się w naszej pełnej recenzji Sidewindera (i wydaje się, że jest to powszechna wiedza na forach Sidewinder X1), umieszczenie części wentylatora chłodzącego w X1 nie jest najlepsze i może być odpowiedzialne za niektóre z jego problemów. Wydaje się, że dwuczęściowy wentylator chłodzący CR-10 V3 wpływa na jego zdolność do pomyślnego drukowania drobnych szczegółów.
KTÓRA DRUKARKA LEPIEJ RADZI SOBIE Z PODPORAMI?
Aby przeprowadzić ten test, wykonaliśmy wiele wydruków z identycznymi ustawieniami na obu drukarkach. Jak wspomniano powyżej, dwuczęściowy system chłodzenia w V3 wychodzi daje przewagę, co zapewnia też łatwiejsze do usunięcia podpory. W Sidewinderze niektóre podpory są wtopione w wydruk, powodując niepożądane pęknięcia i punkty zerwania.
WNIOSEK
Mamy nadzieję, że pomogliśmy wyjaśnić niektóre (miejmy nadzieję wszystkie) pytania dotyczące zasadniczych różnic lub podobieństw między tymi dwoma dużymi, niskobudżetowymi drukarkami 3D.
Podsumowując, Sidewinder X1 osiąga wysokie wyniki dzięki swojej konfiguracji i jakości podzespołów, podczas gdy Creality CR-10 V3 zapewnia najwyższą jakość druku. W obu przypadkach nie ma nic szczególnie obciążającego, ponieważ obie drukarki można łatwo zmodyfikować, aby poprawić ich wydajność przy stosunkowo niewielkim wysiłku.
Obie drukarki użyte w tym porównaniu były w stanie podstawowym, bez modyfikacji, z identycznymi ustawieniami slicera.
Chociaż w przypadku niektórych punktów, wolimy jedną drukarkę od drugiej, naszym celem nie jest wynoszenie jednej drukarki na piedestale nad drugą. Po prostu chcieliśmy odpowiedzieć na trudne pytania i zobaczyć, jak wypadają w porównaniu z mniej popularnymi kryteriami.
Sprawdź nasze recenzje zarówno Creality CR-10 V3, jak i Artillery Sidewinder X1, aby uzyskać pełen obraz, tego co możemy o nich powiedzieć.
Licencja: Tekst „ Artillery Sidewinder X1 vs Creality CR-10 V3: The Differences ” autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.
Źródło: https://all3dp.com/