Pokaz na TCT Asia i niedawny tweet Anycubic’a o “nowym gwiezdnym produkcie”, Photon Nex – koncepcyjnej drukarce 3D przypominającej jajko z filmów sci-fi, dał nam do myślenia.
Pierwsza wzmianka o niej pojawiła się podczas rocznicowego live streamu Anycubic i od tego czasu pojawiała się w różnych miejscach, w tym na A’Design Awards, w kilku sponsorowanych treściach na początku 2022 roku, a ostatnio na targach produkcji addytywnej TCT Asia.
Nie pisaliśmy wcześniej o tej drukarce koncepcyjnej. Ponieważ jednak pojawiła się publicznie, a Anycubic ponownie pokazuje jej charakterystyczny, jajowaty wygląd w mediach społecznościowych, uznaliśmy, że nie ma lepszego momentu, aby się jej przyjrzeć.
Photon Nex jest inspirowany filamami science fiction (Star Trek, według twórców); widzimy kierunek, w którym zmierza, choć nasza interpretacja jest trochę bardziej w stylu Aliens i jajka niż. Na korzyść drukarki przemawia fakt, że przód urządzenia automatycznie wysuwa się podczas otwierania.
Pomijając wygląd, Photon Nex zapowiada cztery ekscytujące innowacje, które mogą sprawić, że desktopowy druk 3D z żywicy wyjdzie o krok poza dalej, niż obecnie dostępne maszyny.
PRĘDKOŚĆ
1600 mm/h to liczba, którą Anycubic podaje dla Photon Nex, a jako przykład podaje możliwość wydrukowania modelu wieży Eiffla o wysokości 200 mm w siedem i pół minuty. Absurdalnie wysoka prędkość drukowania z żywicy, na poparcie której nie ma żadnych szczegółów ani wyjaśnień.
AUTOMATYCZNE POZIOMOWANIE
Jest to jedyna rzecz, którą przedkładamy nad wszystkie inne. Automatyczny system poziomowania wyeliminowałby konieczność manipulowania śrubami w celu wypoziomowania platformy – koniec z tłustymi rękami przy częściach drukarki pokrytych żywicą.
OŚWIETLENIE STREFOWE
Podkreślając korzyści związane z oszczędzaniem energii, Anycubic wskazuje na jakąś formę strefowego systemu podświetlenia, podświetlającego tylko te piksele, które są “włączone”. Jak w przypadku każdego konceptu, nie ma żadnych informacji ani specyfikacji, aby pokazać, co lub jak dokładnie się dzieje, ale taka funkcja byłaby dla nas dobra.
Inne cechy tej mitycznej, mało prawdopodobnej, ale jakże wymarzonej drukarki 3D to m.in. sterowanie za pomocą aplikacji, 10,1-calowy monochromatyczny wyświetlacz LCD o rozdzielczości 8K, automatyczny system podawania żywicy i możliwość odzyskiwania energii po wyłączeniu.
Anycubic nie ma w najbliższym czasie planów wprowadzenia Photon Nex na rynek – to w końcu koncept. Ale jeśli choć jedna z głównych funkcji trafi do przyszłych maszyn Anycubica, będzie to mały, mile widziany krok naprzód dla desktopowych drukarek 3D w stylu LCD, które w dużej mierze nie zmieniły się przez ostatnie cztery lata.
Żródło: https://all3dp.com