Anycubic Photon Mono X 6K: specyfikacja i recenzje

Anycubic Photon Mono X 6K: specyfikacja i recenzje

Cechy charakterystyczne

9,25-CALOWY MONOCHROMATYCZNY EKRAN LCD O ROZDZIELCZOŚCI 6K

To jest najważniejsza cecha tej „nowej” maszyny. Nowy Photon Mono X 6K posiada nowy 9,25-calowy monochromatyczny ekran LCD o rozdzielczości 6K, który zapewnia rozdzielczość druku 34 mikrony. Przyglądając się nowej wersji 6K warto wziąć pod uwagę oryginalny model Mono X. Zacznijmy od liczby pikseli.

Mono X w wersji 6K ma rozdzielczość 5760 x 3600 pikseli w porównaniu z 3840 x 2400 w wersji oryginalnej, co oznacza dość znaczny wzrost. Jednak sam rozmiar ekranu nie różni się aż tak bardzo – Mono X ma ekran o przekątnej 8,9 cala, więc nowy 9,25-calowy w wersji 6K nie jest znacząco większy.

Największą różnicą jest rozdzielczość XY – Photon Mono X ma rozdzielczość 50 mikronów XY, podczas gdy 6K oferuje rozdzielczość 34 mikronów. Jednak dopiero okaże się, czy korzyści z tego tytułu będą widoczne w jakości druku. Oczywiście, na zdjęciach promocyjnych jest to widoczne, ale czy Twoje oczy będą w stanie to dostrzec?

WIELKOŚĆ POLA ROBOCZEGO

W przypadku wersji 6K mamy do czynienia z najmniejszą zmianą. Mono X w wersji 6K ma wymiary 197 x 122 x 245 mm, co stanowi bardzo, bardzo niewielki wzrost w stosunku do wymiarów 192 x 120 x 245 mm oryginalnego Mono X.

Kilka milimetrów tu i tam nie robi wielkiej różnicy. Mono X 6K jest nieco większa niż Elegoo Saturn, ale znacznie mniejsza niż nowe drukarki jumbo, takie jak Elegoo Jupiter i Sonic Mega 8K firmy Phrozen. Jeśli nie potrzebujesz ogromnego wolumenu druku, po co płacić więcej, aby go mieć? Jak dowiedzieliśmy się w naszej ostatniej recenzji Sonic Mega 8K, duży wolumen druku ma swoje wady.

SZYBKOŚĆ DRUKOWANIA

Zalety monochromatycznego ekranu LCD są już dość dobrze udokumentowane. Zasadniczo, w porównaniu z przestarzałymi kolorowymi ekranami RGB, monochromatyczne wyświetlacze LCD mają dłuższą żywotność i zdolność do szybszego utwardzania żywicy, co oznacza szybszy czas drukowania.

Według Anycubic, Photon Mono X 6K może drukować do 80 mm na godzinę, co jest nieco szybsze niż w przypadku Mono X, który drukuje 60 mm na godzinę.

GRAWEROWANA LASEROWO POWIERZCHNIA PLATFORMY

Firma Anycubic zmieniła fakturę powierzchni platformy. Podczas gdy oryginalny Mono X ma platformę ze szczotkowanego aluminium, nowa wersja 6K będzie wyposażona w laserowo grawerowaną platformę, która została ostatnio zauważona w drukarce Photon Ultra z technologią DLP.

Influencerzy i recenzenci, którzy mieli już okazję zapoznać się z tą drukarką, sugerują, że nowa platforma grawerowana laserowo zapewnia większą przyczepność, więc miejmy nadzieję, że ten niewielki dodatek do Mono X 6K zmniejszy ryzyko niepowodzeń w druku, a lepsza przyczepność może pomóc w zwiększeniu prędkości podnoszenia, co może tłumaczyć nieco krótszy czas druku.

MATRYCA

W podstawie Mono X 6K znajduje się 40 diod LED, które tworzą nową i ulepszoną matrycę świetlną. Podobno zapewnia ona jednorodność światła. Jest to ważne, ponieważ światło powinno być równomiernie rozprowadzane, aby uniknąć problemów z jakością druku. Przepuszczalność światła jest podobno o 200% lepsza niż w Mono X, co powinno pomóc we wspomnianym już szybszym czasie utwardzania.

Prawie każda nowa żywiczna drukarka 3D ma w swojej reklamie informację o tym, że źródło światła jest w jakiś sposób lepsze niż wcześniej, ale w rzeczywistości prawdopodobnie nie zauważysz różnicy. Niemniej jednak, marketing musi mieć o czym mówić.

PODOBIEŃSTWA

Wiele pozostaje niezmienione między Mono X i Mono X 6K. Wi-Fi, złącze USB, 3,5-calowy ekran dotykowy – wszystkie te elementy znajdują się w tych samych miejscach, co wcześniej. Mają nawet takie same wymiary całkowite – 270 x 290 x 475 mm.

Mono X 6K jest kompatybilny tylko z oprogramowaniem Anycubic Photon Workshop, ale wygląda na to, że inne slicery będą stopniowo udostępniane, więc nie powinieneś być w pułapce, jeśli chodzi o opcje cięcia. Trzymamy kciuki.

Zasadniczo ta maszyna to tylko upgrade do 6K, a pozostałe zmiany to drobne poprawki, które sprawiają, że jesteśmy sceptyczni co do tego, czy zauważysz jakiekolwiek różnice w wydajności. To urządzenie będzie musiało drukować zauważalnie lepiej niż Mono X, jeśli ma być godne polecenia.

Recenzje

Nie ma jeszcze zbyt wielu recenzji tego urządzenia. Oczywiście, kilka egzemplarzy trafiło już w ręce influencerów z YouTube, więc jeśli jesteś ciekawy, możesz obejrzeć jeden lub dwa filmy pokazujące to urządzenie w akcji. Jest też kilka pisemnych recenzji, które zawierają nieco więcej szczegółów, ale zarówno filmy, jak i opublikowane artykuły mówią w zasadzie to samo – Mono X 6K jest raczej dobry.

Specyfikacja techniczna

SPECYFIKACJA OGÓLNA

 • Technologia: MSLA
 • Typ: Żywica
 • Rok: 2021
 • Montaż: Całkowicie zmontowany
 • Producent: Anycubic

SPECYFIKACJA DRUKU 3D

 • Pole robocze: 197 x 122 x 245 mm
 • Wysokość warstwy: 10 mikronów
 • Rozdzielczość XY: 34 mikrony (5 760 x 3 600 pikseli)
 • Dokładność pozycjonowania w osi Z: NIE DOTYCZY
 • Prędkość drukowania: 80 mm/h
 • Poziomowanie platformy: Ręczne
 • Wyświetlacz: 3,5-calowy ekran dotykowy
 • Materiały innych producentów: Tak
 • Materiały: Żywica UV 405 nm

WYMAGANIA DOTYCZĄCE OPROGRAMOWANIA

 • Zalecany slicer: Anycubic Photon Workshop
 • System operacyjny: Windows / macOS X / Linux
 • Typy plików: STL
 • Łączność: Wi-Fi, USB

WYMIARY I WAGA

 • Wymiary ramy: 290 x 270 x 475 mm
 • Waga: 11 kg

Żródło: https://all3dp.com