Cechy charakterystyczne
WIELKOŚĆ POLA ROBOCZEGO
W dzisiejszych czasach istnieje wiele różnic w rozmiarach żywicznych drukarek 3D, ale Anycubic zdołał nas zaskoczyć nowym Mono SQ.
Podczas gdy w większości żywicznych drukarek 3D można znaleźć platformy o prostokątnym kształcie, Photon Mono SQ posiada niemal kwadratową płytę o wymiarach 128 x 120 mm. Być może dopisek SQ oznacza „kwadrat” lub, jeszcze lepiej, „lekko kwadratowy”. W każdym razie, większa powierzchnia podstawy powinna pomóc w układaniu i dopasowywaniu wydruków na płycie.
Anycubic nie poprzestaje jednak na tym, jeśli chodzi o niespodzianki związane z objętością konstrukcji. Oprócz dziwnie ukształtowanej platformy, Mono SQ oferuje również 200 mm wysokości w osi Z. Jest to zdecydowanie największa wysokość druku w porównaniu z innymi „małymi” drukarkami 3D drukującymi z żywicy i stawia SQ w rzeczywistości bardziej w sferze Elegoo Saturn, aczkolwiek tylko pod względem wysokości.
Niemniej jednak, zmiany te przekładają się na całkiem pokaźny wolumen druku. Ujmując to w liczbach, jest ona około 1,7 razy większa niż w przypadku oryginalnego Photona Mono i blisko jedną trzecią większa niż w przypadku najnowszego Marsa 3 Elegoo.
ROZDZIELCZOŚĆ 3K
Cóż, oto kolejna nowość. Do tej pory widzieliśmy prawie każdą parzystą, jednocyfrową liczbę K na drukarce, ale Photon Mono SQ jest tym dziwnym, który posiada 6,9-calowy, 3K monochromatyczny ekran. Jest to dziwne z dwóch powodów: Po pierwsze, trzy to oczywiście nieparzysta liczba, a po drugie: nie jest to naprawdę przełomowe pod względem rozdzielczości. Przy 2560 x 2400 pikselach na obszarze roboczym 128 x 120 mm, otrzymujemy coś, co można by określić jako „standardową” 50-mikronową rozdzielczość, którą można znaleźć na niemal każdej żywicznej drukarce 3D wydanej w ciągu ostatnich dwóch lat.
Podczas gdy inni dążą do jeszcze wyższej rozdzielczości, jak wspomniany Elegoo Mars 3, który posiada ekran 4K i pozwala na drukowanie w rozdzielczości 35 mikronów, Anycubic wydaje się być zadowolony ze swojej 50-mikronowej rozdzielczości. Taką samą można znaleźć w mniejszym Mono (2k) lub większym Mono X (4k).
REGULOWANA MOC UV
Anycubic reklamuje Mono SQ jako posiadający nowe źródło światła, które zapewni dłuższą żywotność i bardziej jednolite rozproszenie światła na całym ekranie. Jak dokładnie działa to nowe źródło światła, możemy tylko zgadywać; Anycubic nie rozwija dalej swoich marketingowych zapewnień. Z wyglądu można przypuszczać, że jest to raczej matryca LCD rozłożona na spodzie niż pojedyncze źródło światła i lustro odbijające. Interfejs użytkownika Anycubic pozwala jednak na regulację mocy promieniowania UV. Powinno to pozwolić na obróbkę szerokiej gamy żywic, jak również na zmniejszenie mocy lamp UV w celu zwiększenia trwałości LCD.
SZYBKI DRUK
Mono SQ posiada również monochromatyczny ekran. Bądźmy realistami – nie ma sensu wypuszczać dzisiaj żywicowej drukarki 3D bez niego. Równie dobrze można się zdyskwalifikować jeszcze przed udziałem w wyścigu. Tak więc, co nie jest zaskoczeniem, Anycubic Photon Mono SQ posiada monochromatyczną wersję ekranu LCD, która pozwala na osiągnięcie zawrotnych czasów utwardzania warstw, co według producenta pozwala na drukowanie z prędkością 60 mm/h.
ANYCUBIC SLICER
Anycubic Photon Mono SQ jest dostarczany z Anycubic Photon Workshop, firmowym oprogramowaniem do cięcia. Dzięki niemu powinieneś być w stanie wykonać wszystkie niezbędne funkcje potrzebne do udanej konfiguracji wydruków z żywicy, w tym funkcje drążenia, dziurkowania i cięcia modelu, a także kilka zgrabnych dodatków, takich jak funkcja liternictwa, która pozwala dodać tekst do modelu. Dodatkowo, obsługuje on antyaliasing do 8x.
Poprzednie drukarki 3D Anycubic MSLA są kompatybilne z szeroko stosowanym oprogramowaniem do cięcia ChiTuBox i Lychee.
Cena
Obecnie Photon Mono SQ jest sprzedawany za 349 dolarów, po obniżce z 419 dolarów.
Chociaż oferuje on bardziej przestronną obudowę niż ulubiony Mars 3 (300$), ale mniejszą rozdzielczość, to jego obniżona cena, już nie jest rewelacyjna.
Specyfikacja techniczna
SPECYFIKACJA OGÓLNA
- Technologia: MSLA
- Typ: Żywica
- Rok: 2021
- Sposób montażu: W pełni zmontowany
- Producent: Anycubic
SPECYFIKACJA DRUKU 3D
- Pole robocze: 128 x 120 x 200 mm
- Wysokość warstwy: 10 mikronów
- Rozdzielczość XY: 50 mikronów (2650 x 2400 pikseli)
- Dokładność pozycjonowania w osi Z: N/A
- Prędkość drukowania: 60 mm/h
- Poziomowanie platformy: Ręczne
- Wyświetlacz: 3,5-calowy ekran dotykowy
- Materiały innych firm: Tak
- Materiały: Żywica UV 405 nm
WYMAGANIA DOTYCZĄCE OPROGRAMOWANIA
- Zalecany Slicer: Photon Workshop
- System operacyjny: Windows / macOS X / Linux
- Typy plików: STL
- Łączność: USB
WYMIARY I WAGA
- Wymiary : 270 x 220 x 445 mm
- Waga: ~8,5 kg
Żródło: https://all3dp.com