Cechy charakterystyczne
ZWIĘKSZANIE POLA ROBOCZEGO
Photon M3 jest bardziej pojemną maszyną niż Photon Mono 4K, którego zastępuje. Przy objętości 163 x 102 x 180 mm jest teraz o wiele więcej miejsca do drukowania niż w przypadku modelu Photon Mono 4K, który miał wymiary zaledwie 132 x 80 x 165 mm.
Taki wzrost oznacza większą elastyczność przy rozmieszczaniu wydruków na platformie. Jest to również wielkość, która dobrze wypada w porównaniu z innymi maszynami, takimi jak Elegoo Mars 3 o wymiarach 143 x 90 x 165 mm.
ZWIĘKSZENIE ROZDZIELCZOŚCI DRUKU
Mamy więc teraz do dyspozycji większy obszar roboczy, co oznacza, że potrzebujemy większej wyświetlacza LCD. Photon M3 posiada monochromatyczny wyświetlacz LCD o przekątnej 7,6 cala i rozdzielczości 4096 x 2560 pikseli. To 4K, tak na marginesie, ale Anycubic usunął ten termin z nazwy, ponieważ nie ma on większego znaczenia w kontekście druku 3D.
Rozdzielczość druku wzrosła do 40 mikronów, w porównaniu do 35 mikronów w przypadku Photona Mono 4K.
Nie jest to kierunek, w którym chcielibyśmy, aby zmierzała rozdzielczość druku, ponieważ oznacza to w praktyce mniej szczegółów na wydrukach. Ale mówimy tu o różnicy 5 mikronów. Potrzebna jest pewna perspektywa. Pięć tysięcznych milimetra to mniej więcej szerokość kawałka jedwabiu pajęczego.
W ostatnim czasie byliśmy świadkami swoistego “wyścigu zbrojeń” producentów drukarek żywicznych, w którym każdy z nich starał się prześcignąć innych, oferując wyższe rozdzielczości druku, ale jest to głównie wielka gra marketingowa.
Anycubic twierdzi również, że współczynnik kontrastu M3 wynosi 400:1, co teoretycznie pomoże w uzyskaniu ostrych wykończeń powierzchni. Czy jednak będziemy w stanie to zobaczyć?
ŹRÓDŁO ŚWIATŁA
Anycubic zastosował w M3 równoległą matrycę 28-UV LED, która według firmy powinna zapewnić bardziej jednolitą przepuszczalność światła UV, silniejsze światło i większą prędkość drukowania.
Poprzednie maszyny Anycubic pozwalały na ustawienie wydajności UV w zakresie 30-100%. Jest to przydatne w przypadku żywic o różnym zapotrzebowaniu na energię UV i wydłuża żywotność wyświetlacza LCD. Nie od razu widać, że M3 posiada tę funkcję, ponieważ Anycubic nie wspomina o niej w materiałach marketingowych.
PLATFORMA
Platforma Photona M3 jest nieco inna. Musiała mieć spotkanie z jakimś grawerem laserowym, a teraz może się pochwalić bliznami po tej bitwie – fakturą w stylu szachownicy na całej powierzchni.
Wzór ten zapewnia podobno lepsze przyleganie wydruku i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Nie przypominamy sobie, aby poprzednie modele Photon miały pamiętne problemy z nieprzywierającymi wydrukami. Czy jest to zmiana dla samej zmiany? To się dopiero okaże.
ŁATWA OBSŁUGA
Kolejnym twierdzeniem, które producenci lubią powtarzać przy okazji premiery nowej drukarki 3D jest to, że jest ona szybsza. Anycubic umieszcza prędkość drukowania na szczycie listy ulepszeń Photona M3, ale nie jest ona wcale szybsza niż 50 mm/s w przypadku Photona Mono 4K.
Prędkość drukowania w modelu M3 wynika z kombinacji kilku czynników, z których kluczowym jest źródło światła, ale także wysoka przepuszczalność światła i kontrast wyświetlacza LCD oraz to, co firma Anycubic określa jako “efekt debugowania urządzenia”.
Przy identycznej maksymalnej prędkości drukowania jak w przypadku Mono 4K, wszelkie wahania prędkości będą wynikać z zachowania drukarki pomiędzy warstwami – jak szybko podnosi i opuszcza platformę (nad czym użytkownik ma również ręczną kontrolę)
PHOTON WORKSHOP
Wraz z M3 dostarczane jest na USB oprogramowanie Anycubic Workshop, firmowe oprogramowanie do cięcia. Nie jest on uważany za najlepszą opcję, ponieważ doświadczeni drukarze preferują ChiTuBox i Lychee w prawie wszystkich okolicznościach.
Jednak początkujący mogą spróbować Photon Workshop. Powinien on być stosunkowo prosty i stanowić solidne wprowadzenie do oprogramowania potrzebnego do obsługi drukarki żywicznej.
DODATKOWE FUNKCJE
W modelu Photon M3 pojawiają się również następujące funkcje:
- 2,8-calowy ekran: Ekran jest trochę za mały, jeśli masz duże palce, ale spodziewaj się łatwości obsługi podobnej do tej, jaką oferuje Photon Mono 4K.
- Ochronna ekranu LCD z powłoką antyzadrapaniową: Anycubic twierdzi, że ta warstwa przedłuża żywotność ekranu LCD, a dzięki niej nie powinieneś mieć problemów z porysowaniem ekranu LCD.
- Wskaźnik poziomu napełnienia: Unikaj przepełnienia i rozlania dzięki pomocnym wskaźnikom poziomu napełnienia.
Cena
Oficjalnie 299 USD, Photon M3 jest dość konkurencyjny cenowo jak na sprzęt, który oferuje. Nie zapominajmy, że Anycubic również uwielbia oferty specjalne, więc prawie na pewno znajdziesz tę drukarkę “na wyprzedaży” za znacznie mniej niż ta kwota.
Recenzje
Choć Anycubic Photon M3 nie jest najbardziej zaawansowaną żywiczną drukarką 3D, wygląda na rozsądnie wycenioną i jest dobrze odbierana przez tych, którzy mieli z nią styczność.
Użytkownicy wydają się uzyskiwać wspaniałe wydruki z M3, co w ostatecznym rozrachunku jest najważniejsze. Oczywiście nie obyło się bez krytyki. Decyzja firmy Anycubic o pozostawieniu portu USB z boku drukarki jest drobnym zarzutem, natomiast kąt nachylenia pokrywy drukarki może prowadzić do powstawania plam z żywicy.
Poza tym, nie ma większych zastrzeżeń do tego urządzenia. Wiele osób uważa, że jest to dobra pierwsza drukarka żywicowa, przyjazna dla użytkownika i atrakcyjna cenowo.
Specyfikacja techniczna
SPECYFIKACJA OGÓLNA
Technologia druku: MSLA
Typ: Żywica
Rok: 2022
Montaż: Całkowicie zmontowany
Producent: Anycubic
SPECYFIKACJA DRUKU 3D
- Pole robocze: 163 x 102 x 180 mm
- Rozdzielczość XY: 40 mikronów (4,096 x 2,560 pikseli)
- Dokładność pozycjonowania w osi Z: 10 mikronów
- Prędkość drukowania: <50 mm/h
- Poziomowanie platformy: Ręczne
- Wyświetlacz: 2,8-calowy ekran dotykowy
- Materiały innych producentów: Tak
- Materiały: Żywica UV 405 nm
WYMAGANIA DOTYCZĄCE OPROGRAMOWANIA
- Zalecany slicer: Anycubic Workshop
- System operacyjny: Windows / macOS X / Linux
- Typy plików: STL
- Łączność: USB
WYMIARY I WAGA
- Wymiary drukarki: 425 x 269 x 256 mm
- Waga: 7 kg
Żródło: https://all3dp.com