Wraz z wprowadzeniem modelu Photon M3 Plus, seria Photon firmy Anycubic puchnie. W zasadzie można powiedzieć, że zaczyna wyglądać jak żywiczny odpowiednik rozdętej linii Ender 3, z łączną liczbą dziesięciu maszyn w serii. Photon M3 Plus wygląda jednak jak ciekawa żywiczna drukarka 3D, wyróżniająca się nawet na tle niedawnego Photona M3 Max możliwością zdalnego drukowania, ale dzieląca pożądaną funkcję automatycznego napełniania żywicą. Najwyższy czas abyśmy zobaczyli jakieś nowe funkcje, a nie tylko niezauważalnie wyższe rozdzielczości. Jesteśmy pewni, że te są już wystarczająco dobre.
Więc jak się trzyma? Przyjrzymy się bliżej funkcjom Photon M3 Plus, które prezentuje Anycubic i podzielimy się kilkoma recenzjami produktu, które możecie sprawdzić poniżej.
Cechy charakterystyczne
AUTOMATYCZNE NAPEŁNIANIE ŻYWICY
Automatyczne uzupełnianie żywicy, które Anycubic nazywa „Smart Resin Filling”, wydaje się być cechą tej drukarki, która wzbudza największe zainteresowanie. Z tego co wiemy, system podawania żywicy Anycubic został zaprojektowany tak, aby po prostu nałożyć kapsel na butelki z żywicą i wytworzyć dodatnie ciśnienie do pompowania żywicy do kuwety. System wykorzystuje dwa metalowe wtyki do wykrywania poziomu żywicy i napełniania w razie potrzeby. Recenzenci twierdzą jednak, że ma on tendencję do przepełniania się.
Wątpliwości budzi kompatybilność z materiałami innych producentów. Po pierwsze, czy nakrętka będzie pasować do butelek z żywicą innych producentów. Po drugie, czy czujniki wykryją żywicę innych firm. Anycubic sugeruje w instrukcji obsługi Photon M3 Plus, by przed rozpoczęciem drukowania z włączoną funkcją, użytkownicy potwierdzili, że czerwona lampka czujnika gaśnie po zetknięciu z żywicą innych firm. Jeśli światło pozostaje włączone, żywica jest niekompatybilna i kuweta zostanie przepełniona.
ŁĄCZNOŚĆ BEZPRZEWODOWA
Anycubic posiada własną aplikację do druku 3D w chmurze o nazwie Anycubic Cloud. Dzięki niej i Photonowi M3 Plus podłączonemu do sieci bezprzewodowo lub przez Ethernet, Anycubic twierdzi, że użytkownicy mogą zdalnie kontrolować i monitorować swoją drukarkę. Istnieje również opcjonalna kamera do wizualnego monitorowania druku za pośrednictwem Anycubic Cloud, ale sprzęt kosztuje dodatkowe ~ 30 USD do zakupu.
Choć aplikacja jest już uruchomiona, wydaje się, że nie osiągnęła stanu, który Anycubic sugerował w 2020 roku. Jak na razie nie ma opcji pobierania modeli, nie ma wersji desktopowej, a cloud slicing nie jest funkcją. Zamiast tego, wydaje się, że użytkownicy muszą używać Photon Workshop do cięcia modeli, przesłać je do Anycubic Cloud, a następnie rozpocząć drukowanie z aplikacji. Po co w ogóle zawracać sobie głowę aplikacją? Wystarczy pozwolić Photon Workshop wykonać pracę, lub przynajmniej stworzyć aplikację internetową. Strona cloud.anycubic.com istnieje, ale ma wygasły certyfikat i jest teraz tylko błędem 403.
DRUKOWANIE Z DUŻĄ PRĘDKOŚCIĄ
Anycubic twierdzi, że Photon M3 Plus może drukować z prędkością do 100 mm na godzinę, co rzeczywiście jest imponujące. Niestety, niektórzy recenzenci nie zgadzają się z tym twierdzeniem. Thomas Sanladerer twierdzi w swojej recenzji, że podczas gdy czas utwardzania warstwy w drukarce wynosi godne podziwu 1,5 sekundy, czas odrywania sprawia, że twierdzenie Anycubic o 100 mm na godzinę jest nieosiągalne.
Jednak 1,5 sekundy to solidny czas utwardzania warstwy, a firma Anycubic twierdzi, że osiąga tę prędkość, przynajmniej częściowo, dzięki źródłu światła „LighTurbo”. To wymyślna nazwa matrycy LED firmy, składającej się z 40 diód LED. Poza szybkością, można argumentować, że taka matryca jest doskonała pod względem jednorodności światła.
Cena
Anycubic żąda ~700$ za Photon M3 Plus. Pomijając jego unikalne cechy, to nie jest zła cena za 34-mikronową dokładność i 197 x 122 x 245 mm objętości. Zwłaszcza z solidnym 1,5-sekundowym czasem utwardzania warstwy.
Chociaż, co ważne, jego specyfikacja jest niższa niż nadchodzącego Elegoo Saturn 2 za 600 dolarów, który osiąga jeszcze wyższą dokładność 28,5 mikrona przy nieco większej platformie roboczej 219 x 123 x 250 mm. Chociaż ta zwiększona dokładność prawdopodobnie nie zaowocuje zbytnio zauważalnymi szczegółami, a Photon M3 Plus jest już dostępny.
Opinie
Po upływie pewnego czasu, wiele osób miało okazję podzielić się swoimi wrażeniami na temat Photon M3 Plus. Klienci z różnych sklepów i społeczności chwalą jakość druku M3 Plus, ale są też skargi.
Anycubic Cloud, również wydaje się przyjmować trochę krytyki zarówno od klientów jak i recenzentów.
Ostatecznie, na podstawie opinii użytkowników, M3 Plus wydaje się być świetną drukarką żywiczną, ale jej kuszące funkcje jakościowe nie spełniają oczekiwań.
Specyfikacja techniczna
SPECYFIKACJA OGÓLNA
- Technologia: MSLA
- Typ: Żywica
- Rok: 2022
- Sposób montażu: W pełni zmontowany
- Producent: Anycubic
WŁAŚCIWOŚCI DRUKARKI 3D
- Pole robocze: 197 x 122 x 245 mm
- Wysokość warstwy: 10 mikronów
- Rozdzielczość XY: 34 mikrony (5,760 x 3,600 pikseli)
- Dokładność pozycjonowania w osi Z: 0.1 mm
- Prędkość drukowania: 100 mm/h
- Poziomowanie platformy: Ręczne
- Wyświetlacz: 5-calowy ekran dotykowy
WYMAGANIA DOTYCZĄCE OPROGRAMOWANIA
- Zalecany Slicer: Anycubic Photon Workshop
- System operacyjny: Windows / macOS
- Typy plików: STL
- Łączność: USB, LAN (Anycubic Cloud)
WYMIARY I WAGA
- Wymiary: 475 x 360 x 290 mm
- Waga: ~12 kg
Żródło: https://all3dp.com