Anycubic Photon D2 robi furorę wśród społeczności zajmującej się drukiem 3D z żywicy. I to nie bez powodu, ponieważ technologia DLP, na której jest oparty, oferuje inne podejście do wysoce szczegółowych wydruków, do których przywykliśmy z wielu żywicznych drukarek 3D opartych na LCD, które zalały rynek w ostatnich latach.
Po pierwszym spojrzeniu na D2 kilka tygodni temu, możemy już powiedzieć, że utrzymanie najwyższych standardów konsumenckiego druku 3D z żywicy nie wydaje się być dla D2 żadnym wyzwaniem.
Ale D2 może trafić nie tylko do miłośników detali, ale także tych, którzy szukają zrównoważonego rozwoju i zmniejszają swój ślad ekologiczny.
MNIEJSZE ZUŻYCIE ENERGII
Cóż, po pierwsze, zużycie energii jest rzeczą. Tym bardziej, że ceny energii na całym świecie osiągają zawrotne wysokości. Zwłaszcza jeśli drukujesz regularnie i przez dłuższy czas, może to oznaczać całkiem sporo gotówki, którą firma energetyczna może zabrać z Twoich rąk.
Uwaga, jeśli już posiadasz drukarkę żywicową, to i tak już zużywasz mniej energii. Podczas gdy drukarka 3D pracująca w technologii FDM może zużywać do 300 W, frakcja LCD utrzymuje pobór prądu na poziomie 30-60 W.
Photon D2 przechodzi jednak na inny poziom, zużywając podczas drukowania tylko do 15 W. Wynika to z faktu, że silnik DLP potrzebuje mniej energii, ponieważ ma około czterokrotnie większą moc świetlną niż silniki MSLA. Dzięki tej redukcji nie ma też potrzeby chłodzenia. Żadnych wentylatorów kręcących się godzinami w D2.
DŁUŻSZA ŻYWOTNOŚĆ
Do tego dochodzi 20.000 godzin pracy D2 w porównaniu do maksymalnej żywotności 2000 godzin w przypadku monochromatycznych wyświetlaczy. Zestawiając to razem, otrzymujemy niskoenergetyczną, wysoce wydajną drukarkę 3D, która posłuży nam dziesięć razy dłużej, zanim będziemy musieli ją wymienić.
Tak jak wygodny okazał się dla konsumentów druk 3D w technologii MSLA w ciągu ostatnich lat, ma on jedną przeoczaną wadę: regularną wymianę LCD i związany z tym strumień e-odpadów. Dla każdego, kto dużo drukuje, LCD może wystarczyć na rok, zanim trzeba będzie go wymienić. Pomijając dodatkowe koszty, prowadzi to do stałego strumienia e-odpadów LCD. Dzięki Anycubic Photon D2 i jego technologii opracowanej przez Texas Instruments, ten problem może zostać drastycznie ograniczony.
Żródło: https://all3dp.com