Jeśli jesteś miłośnikiem obserwacji nieba, możesz rozważyć druk 3D własnego teleskopu. Jak odkrył Robert Asumendi, technologia ta może być niezwykle przydatna w dostosowywaniu do potrzeb użytkownika.
Asumendi zaczął od projektu, desktopowej drukarki 3D i zbudował swój własny teleskop, który rozwiązuje jego poważny astygmatyzm.
Wyjaśnia: “Druk 3D pozwala wyobrazić sobie coś zupełnie nowego i trzymać to w kilka godzin . Odkryłem, że nie było żadnych istniejących off-the-shelf części teleskopu, które spełniałyby moje cele projektowe, i odkryłem, że geometria niektórych z tych części byłaby naprawdę trudna i kosztowna do obróbki.”
Ponieważ Asumendi ma wykształcenie graficzne i spore doświadczenie w modelowaniu 3D, wszystko co musiał zrobić to nauczyć się korzystać z programów CAD i rozpocząć drukowanie 3D, aby stworzyć swoją “gigantyczną lornetkę kosmiczną”. Lustra główne 8″ f/5 zbierają wystarczającą ilość światła, aby umożliwić badanie obiektów w głębokiej przestrzeni kosmicznej. A dzięki 2-calowym okularom zobaczysz wszystko w czymś w rodzaju kinetycznego, szerokiego na 2+ stopnie pola.
Drifter został zaprojektowany podobnie jak lornetka, więc użytkownik może po prostu chwycić za okulary, aby dostosować odległość źrenicy. Jest to nietypowe dla tego typu teleskopu, ale ma wiele sensu.
Ale to nie jedyna rzecz, która jest niesamowita. Okulary są wymienne. To samo dotyczy wszelkich filtrów… ich wymiana to kwestia sekund zamiast minut. W konstrukcji zastosowano system trzech luster, nieczęsto spotykany w nowoczesnych teleskopach.
Asumendi wyjaśnia, że jego największym wyzwaniem projektowym (pomijając fakt, że żadna z potrzebnych części jeszcze nie istnieje) było utrzymanie sześciu luster w idealnej linii od horyzontu do zenitu. Opisuje on, że wyważenie wszystkiego, od trwałości do możliwości produkcyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości teleskopu, było jak “przeciąganie liny”.
Dodaje: “To również satysfakcjonujące, gdy ludzie z problemami ze wzrokiem, takimi jak zwyrodnienie plamki żółtej, astygmatyzm lub po prostu skrajna krótkowzroczność, patrzą przez Driftera i mówią rzeczy takie jak: “Wow, nigdy nie byłem w stanie zobaczyć czegoś takiego przez jedno oko” lub “Myślałem o rezygnacji z astronomii, ponieważ mój wzrok stał się tak zły, ale to daje mi nadzieję”. Prawdziwą zaletą widzenia obuocznego jest moc przetwarzania obrazu przez twój mózg”.
Więcej o projekcie można dowiedzieć się na stronie Analog Sky lub za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Żródło: https://all3dp.com