Prace nad tym projektem trwały latami. Tysiące początkujących firm zajmujących się drukiem 3D zostało przebadanych i ocenionych pod kątem potencjalnego finansowania. Miliony euro zostały zebrane od globalnych inwestorów chętnych do udziału. Wreszcie dzisiaj, przy kwocie 100 milionów euro, fundusz venture capital AM Ventures zajmujący się produkcją przyrostową osiągnął swój cel pieniężny.
Teraz AM Ventures skupi się na wspieraniu dalszego rozwoju swojego portfela start-upów i poszukiwaniu kolejnych sukcesów w dziedzinie druku 3D.
Osiągnięcie celu w wysokości 100 mln EUR (102 mln USD) jest nie tylko kamieniem milowym dla monachijskiej firmy venture capital, która z prywatnej firmy rodziny Langerów, właścicieli producenta drukarek 3D EOS, rozwinęła się w firmę venture capital o zasięgu wielu państw. Firma twierdzi, że jest to potwierdzenie jej misji polegającej na przeprowadzeniu trwałej rewolucji w dziedzinie dodatków napędzanej przez nowe przedsiębiorstwa.
Oprócz wielomilionowych inwestycji ze strony uznanych biur rodzinnych, menedżerów aktywów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz międzynarodowych korporacji, wśród inwestorów znajdują się również założyciele start-upów, którzy byli już wspierani przez AM Ventures. Chociaż fundusz AM Ventures, który otworzył się na inwestorów w marcu 2021 r., jest pierwszym tego typu funduszem dedykowanym wyłącznie produkcji addytywnej, to globalne inwestycje kapitałowe w druk 3D gwałtownie wzrosły.
Inwestycje w przemysłowy druk 3D to silna szansa biznesowa
W 2021 r., AM Ventures uczestniczyło w czterech rundach finansowania follow-on z istniejącymi spółkami portfelowymi, w tym Lightforce Orthodontics i Conflux Technology, a także prowadziło trzy rundy inwestycyjne w firmy zajmujące się drukiem 3D – MetShape, Scrona i Headmade Materials.
“Obserwowaliśmy Headmade Materials od dłuższego czasu i jesteśmy pod wrażeniem rozwoju firmy w ciągu ostatnich kilku lat” – mówi Arno Held, współzałożyciel i partner zarządzający AM Ventures. “Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, że teraz staliśmy się częścią podróży Headmade i możemy wspólnie wykonać kolejne kroki”.
Nie tylko każdy start-up z dobrym pomysłem trafia do portfela start-upów AM Ventures. Chociaż firmy wahają się od sprzętu i materiałów do oprogramowania i aplikacji, wspólnym wątkiem jest zrównoważony rozwój. Firmy muszą udowodnić, że ich innowacja może zaoszczędzić energię i materiały w produkcji, produkować części i produkty, które pomagają innym stać się bardziej zrównoważonymi, lub umożliwić cyfryzację produkcji, według AM Ventures.
“Branża produkcji przyrostowej wykazała stały i silny wzrost w ciągu ostatniej dekady, a startupy odegrały w tym czasie kluczową rolę” – mówi Held. “Jesteśmy przekonani, że startupy nadal będą kluczowe w dostarczaniu innowacji niezbędnych do ostatecznego przeniesienia świata cyfrowego do świata rzeczywistego i że pomogą one produkować dobra przemysłowe w sposób zrównoważony, a tym samym wzmocnić łańcuchy dostaw i przeciwdziałać zmianom klimatu”.
AKTUALNE START-UPY Z PORTFELA AM VENTURES:
- Vectorflow: Producent urządzeń do metrologii płynów-dynamicznych
- Conflux Technology: Addytywnie wytwarzane wymienniki ciepła
- LightForce Orthodontics: Cyfrowa platforma dostarczająca ortodontom w pełni spersonalizowane, drukowane w 3D narzędzia do przesuwania zębów
- Additive Drives: Projekty i produkcja silników elektrycznych z wykorzystaniem druku 3D
- Lithoz: Producent drukarek 3D i materiałów do ceramiki drukowanej w 3D
- DyeMansion: materiały i urządzenia do post-processingu części drukowanych w 3D
- Cubicure: Twórca materiałów, urządzeń i procesów do przemysłowego druku 3D metodą “Hot Lithography”
- Sintratec: Twórca drukarek 3D SLS i oprogramowania
- Incus: Twórca maszyn do produkcji addytywnej z metalu opartej na litografii
- Exmet: Twórca technologii wytwarzania addytywnego z metalu
- Elementum 3D: producent materiałów z proszków metalowych do produkcji przyrostowej
- Spectroplast: Usługa na żądanie w zakresie produktów silikonowych do użytku końcowego
- 3YourMind: Oprogramowanie do organizacji pracy przy produkcji addytywnej
- MetShape: Drukarka 3D małych, wysoce precyzyjnych elementów metalowych
- Headmade Materials: Oferuje opartą na spieku technologię zimnej fuzji metali dla metalowych części drukowanych 3D
- Scrona: Elektrostatyczna technologia druku wielootworowego dla mikrofabrykacji addytywnej
Żródło: https://all3dp.com