Udostępnij ten Artykuł
W tym tygodniu zajęliśmy się drukowaniem dwóch akcesoriów do akwarium. Zlecenie otrzymałem od swojego starego znajomego. Jest akwarystą i z pasją podchodzi do hodowli rybek, roślin i wszystkiego co możemy znaleźć w akwarium. Samodzielnie zajmuje się kilkoma akwariami i zwrócił się do mnie z pytaniem o wydrukowanie kilku mocowań idealnie pasujących do szkła. Te stare, oryginalne wykonane z akrylu są toporne, za duże i mają grube krawędzie. To wprost książkowy temat dla druku 3D i od razu zabrałem się do tego zadania.
Jak to bywa w większości tego typu przypadków projekt musi powstać od zera ze szkiców naszego klienta. To proste obrysy, jednak wszystkie wymiary musiały być zaprojektowane idealnie tak by pasowały do 4 mm szkła. Zadaniem mocowania było podpieranie górnej części akwarium czyli szyby pełniącej funkcję “dachu”.
Po zaledwie kilkunastu minutach prototyp był gotowy i sporządziłem go na drukarce Cr10 SP, w której akurat zainstalowany był PLA Silver od Devil Design
Ponieważ szyba ma swoją określoną wagę bardzo ważnym aspektem jest wytrzymałość zaprojektowanego modelu. To z kolei w dużej mierze zależy od sposobu drukowania. Oczywiste jest, że najwrażliwsze na złamania w tym modelu jest miejsce łączenia warstw. Szczęśliwie ten obiekt można z powodzeniem drukować w takim położeniu jak był projektowany, czyli na boku. Warstwy w g-code ułożą się poprzecznie, co w trakcie zamontowania i obciążenia szkłem nie wpłynie na jego wytrzymałość.
Parametry druku na drukarce S1:
Filament: Devil Design PLA Silver
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 220°C
Temperatura stołu: 50°C
Wysokość warstwy: 0,16 mm
Wypełnienie: 20%
Prędkość druku: 100 mm/s
Chłodzenie 100%
Obrysy: 2 szt.
Podpory: brak
Przy takich parametrach model sporządzał się zaledwie 30 minut.
Podczas drukowania wszystko odbyło się zgodnie z założeniami, zaś obiekt wyglądał prawidłowo.
Testy na akwarium w naszym domu z szybą o grubości 4 mm potwierdziły prawidłowość wymiarową.
Teraz można było rozpocząć dalszą pracę, czyli wydrukowanie 40 sztuk mocowań.
Do wykonania prawidłowego obiektu kolega akwarysta wybrał kolor czarny, który bardziej komponował się z obudową oświetlenia.
Poza zmianą na PLA Black parametry wydruku pozostały identyczne.
Tak jak w prototypie wszystko pasuje jak ulał.
Dobre wydruki jak zwykle przywołują nowe pomysły, jak choćby dodrukowanie elementów do akwarium mojego syna. Tutaj było wiele pomysłów z których ostatecznie wygrał zamek. Możemy go odnaleźć pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:4040394.
Projekt ma ukrytą funkcję, w której autor chciał za pomocą wagi i wyporności umieścić obiekty zanurzone w wodzie na odpowiedniej wysokości. Mi osobiście najbardziej wpadły w oko bardzo ładnie zaprojektowane nieregularne kamienie ściany zamku. Stąd pobrałem 2 z 3 plików i postanowiłem po ich połączeniu zrobić ruiny akwariowego zamczyska :).
Do tego wydruku ze względu na właściwości użyłem filamentu Pet-g od Devil Design oraz dużej drukarki S1.
PET-G nie zawiera wprawdzie szkodliwych substancji, które mogą występować w niektórych rodzajach plastiku, jednak podczas druku 3D, szczególnie przy wyższych temperaturach, mogą być emitowane niewielkie ilości szkodliwych związków, takich jak aldehyd octowy i formaldehyd. Dlatego wrzucone do akwarium po uprzednim wyparzeniu i umyciu (z resztek kleju adhezyjnego) nie powinny powodować żadnych negatywnych efektów dla zwierząt i roślin.
Parametry druku na drukarce S1:
Filament: Devil Design Pet-g Dark Grey
Średnica dyszy: 0,8 mm
Temperatura dyszy: 250°C
Temperatura stołu: 80°C
Wysokość warstwy: 0,25 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 120 mm/s
Chłodzenie: 100%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: organiczne
Adhezja: tylko Skirt
Wydruk sporządził się prawidłowo z imponująco pnącymi się podporami drzewkowymi. To kolejny raz gdy mocno zastanawiałem się czy je usuwać z wydruku. Tym razem pasowały idealnie do ruin zamczyska.
Druga część zamku powstała w identyczny sposób.
Oba modele można było połączyć topiąc materiały w punktach stycznych i umieścić pod kamykami w akwarium.
Największy sklep z drukarkami 3D w Polsce Odrzuć
Zaloguj się na swoje konto