Adhezja w druku 3D: Wszystko, co musisz wiedzieć

Adhezja w druku 3D: Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest adhezja?

Adhezja to zdolność drukowanego obiektu do „przyklejenia się” do platformy podczas drukowania. Jeśli wydruki 3D nie pozostają w miejscu ulegają one zniszczeniu. Twórcy używają różnych rodzajów powierzchni do druku 3D, aby pomóc różnym materiałom trzymać się platformy podczas drukowania.

Najczęściej w drukarkach 3D możemy spotkać aluminium, stal nierdzewną, szkła, maty BuildTak, taśmy Kapton, taśmy PET, taśmę maskującą lub folię PEI. Nie ma jednak jednego typu platformy, które działa najlepiej dla przylegania każdego typu filamentu. Przedyskutujmy więc, jakie są ważne czynniki wpływające na przyczepność.

Co jest ważne?

Przyczepność do platformy sprowadza się do trzech czynników:

 • tego jak dobrze filament rozprowadzany jest na platformie
 • rozszerzalności termicznej
 • oraz tego jak równa jest platforma

Rozprowadzanie filamentu

Kiedy filament jest wytłaczany na platformę, stara się dopasować do powierzchni podczas drukowania. Dla dużych części, powierzchnia stykająca się z platformą jest duża. Dlatego, zdolność druku do przylegania do płyty konstrukcyjnej jest zazwyczaj dość dobra. Z tego powodu środki wspomagające przyczepność, takie jak brim, są często dodawane do podstawy wydruków w celu zwiększenia powierzchni styku. To znacznie poprawia przyczepność.

Rozszerzalność termiczna

Rozszerzalność termiczna opisuje zmianę wymiarów obiektu w różnych temperaturach. Różnice temperatur pomiędzy dolną częścią wydruku a górną mogą powodować odklejanie się krawędzi obiektu podczas druku 3D. Jest to problematyczne w przypadku materiałów takich jak ABS, które wymagają podgrzewanych platform do drukowania. Niestety, istnieje delikatna równowaga pomiędzy rozszerzalnością termiczną a drukiem 3D. Warstwy filamentu muszą się nieco schłodzić, aby w ogóle móc zbudować obiekt 3D, ale nie na tyle, aby powodować złuszczanie się krawędzi, znane również jako wypaczanie.

Z rozszerzalnością termiczną można sobie poradzić pod warunkiem, że podejmie się odpowiednie środki ostrożności podczas drukowania.

Drukowanie na poziomie

Aby filament przylegał do platformy, ważne jest, aby dysza znajdowała się w stałej i właściwej odległości od płyty konstrukcyjnej. Istnieje odległość, w której filament jest na tyle blisko platformy, że będzie się do niej przyklejać. Jednakże, zbyt mała odległość spowoduje że dysza będzie zrywać wcześniej wydrukowane warstwy.

Podstawowe rozwiązania

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby wydruki przylegały do platformy

 • Wypoziomuj stół: Wypoziomowanie zapewni, że stopiony filament będzie wystarczająco blisko platformy, aby się do niej przykleić. Jest to pierwsza rzecz, którą należy sprawdzić, gdy wydruki nie przylegają do platformy.
 • Wyczyść platformę: Dobre przyklejenie zaczyna się od dobrej powierzchni. Jeśli masz wątpliwości, wyczyść platformę alkoholem i ściereczką z mikrofibry za każdym razem przed drukowaniem. Oczywiście należy sprawdzić, czy materiał, z którego wykonana jest platforma, jest chemicznie kompatybilny z alkoholem. (Jeśli używasz szkła, bardzo popularnego materiału, powinno być w porządku.) Dzięki temu zanieczyszczenia nie będą przeszkadzać w przywieraniu do platformy.
 • Dostosuj temperaturę dyszy: nieodpowiednia temperatura prawdopodobnie doprowadzi do wypaczenia wydruku. Dzieje się tak podczas drukowania z ABS, ponieważ zakres temperatur (210-250 °C) może powodować siły rozszerzalności cieplnej w druku. Przyczynia się to do wypaczania się krawędzi wydruku podczas drukowania.
 • Użyj brimu: brim jest używany do zwiększenia powierzchni, którą druk ma w kontakcie z platformą. Większy kontakt równa się większej sile trzymania, dlatego użycie obrzeża zawsze poprawia przyczepność druku.
 • Użyj raftu: raft jest używany do usunięcia potencjalnie problematycznej dolnej warstwy wydruku, kompensując ją łatwą do drukowania platformą.
 • Zmień prędkość wentylatora: Prędkość wentylatora podczas drukowania pierwszej warstwy i całego druku może mieć wpływ na przyczepność. Ogólnie rzecz biorąc, im dłużej filament jest roztopiony, tym lepiej będzie przylegał. Dlatego mniejsza prędkość wentylatora daje zazwyczaj lepsze wyniki. Jednakże, musi to być zrównoważone z potrzebami chłodzenia tworzywa. Bez jakiegokolwiek chłodzenia, filament będzie zbyt roztopiony i geometria wydruku będzie zagrożona.
 • Skonfiguruj szczegóły pierwszej warstwy: Istnieje wiele innych ustawień, które mają wpływ na pierwszą warstwę. Zalecamy przeczytanie o doskonaleniu ustawień pierwszej warstwy w celu uzyskania jak najlepszej przyczepności.

Płatne rozwiązania

Istnieje kilka innych rzeczy, które mogą zwiększyć przyczepność wydruku do platformy:

Dodanie podgrzewanej platformy

Wyższe temperatury platform zapewniają, że drukowany filament pozostaje stopiony przez dłuższy czas.

Jednakże, zbyt wysoka temperatura może spowodować utratę stabilności wymiarowej wydruku. Dzieje się tak, gdy ciężar wyższych warstw zgniata niższe warstwy, zanim ostygną one wystarczająco. Jeśli wydruk odrywa się od platformy, zwiększenie temperatury o 5 stopni na raz może pomóc. Jeśli wydruk „wygląda na stopiony” po zakończeniu, spróbuj zmniejszyć temperaturę o 5 stopni.

Powlekanie platformy

Te techniki zasadniczo „przyklejają” wydruk do powierzchni.

 • Klej needit działa całkiem dobrze i jest wygodny w aplikacji.
 • Klej w sztyfcie działa dobrze, ponieważ wiesz, że pokryłeś płytę konstrukcyjną wizualnie.
 • Wolfbite to klej do platformy szklanej, który pomaga przykleić wydruki do platformy. Istnieje wiele rodzajów Wolfbite, specyficznych dla każdego rodzaju filamentu.

Źródło: https://all3dp.com