ABB Robotics zastąpiło tradycyjne metody produkcji drukiem 3D, aby stworzyć prototyp „palców” dla swojego robota przemysłowego YuMi. Oto ich historia.
Jako światowy lider w dziedzinie automatyki i technologii energetycznych, ABB Robotics pracuje nad rozwojem robotów przemysłowych. Roboty te mogą być wykorzystywane do wszelkiego rodzaju zastosowań, od elektroniki po przemysł motoryzacyjny.
Jednym z przykładów jest YuMi, współpracujący robot przemysłowy, który został zaprojektowany do pracy obok człowieka. Robot podnosi i umieszcza części w celu wstawiania i montażu małych elementów.
YuMi do montażu małych części wymaga „palców” w wielu różnych kształtach. Oznacza to, że ABB Robotics musi wygenerować wiele prototypów. Wcześniej prototypy palców były opracowywane we własnym zakresie, a do ich produkcji wykorzystywano zewnętrznych dostawców.
Guillaume Pradels, Relationship Manager w ABB, stwierdził, że te tradycyjne metody zabierają zbyt dużo czasu i pieniędzy. Zaczął szukać lepszych alternatyw i wpadł na pomysł druku 3D.
Druk 3D skraca czas z tygodni do godzin dla ABB Robotics
Pierwotnie, YuMi był wykonany z aluminiowymi palcami. Jeśli robot miał wykonywać nowe zadania, potrzeba było pięciu tygodni, aby uzyskać odpowiednie „palce”. Dla porównania, projekty drukowane 3D nie kosztują prawie nic, a ich stworzenie przy użyciu Ultimakera 2 Extended+ trwało zaledwie godzinę.
Pradels wyjaśnia w powyższym filmie Ultimakera: „Kiedy wpadliśmy na pomysł druku 3D, na początku ludzie byli sceptyczni, ale poszedłem na targi, z modelem 3D na pamięci USB, dostałem go wydrukowanego i przyniosłem go z powrotem do ABB. Kiedy zobaczyli rezultaty, byli bardzo zadowoleni i przekonani.”
Początkowo koledzy Pradela byli zaniepokojeni zastąpieniem metalu. Ale kiedy trzymali w rękach plastikowe rezultaty, Pradel twierdzi, że byli natychmiast przekonani o ich jakości.
Wytwarzając palce wykonane za pomocą drukarki 3D, ABB przyspiesza cały proces z kilku tygodni do zaledwie kilku dni. Guillaume zauważa:
„Ponieważ nowe projekty mogą być teraz drukowane z pulpitu bez konieczności przechodzenia wszystkich etapów zamawiania i dostawy, oszczędzamy dużo czasu i pieniędzy. Możemy wykonać o wiele więcej testów, których nie bylibyśmy w stanie wykonać bez rozwiązania w postaci druku 3D.”
Wygląda na to, że dział Pradela zapoczątkował trend druku 3D. Od czasu użycia technologii, donosi on, że inni w ABB zaczęli badać jak drukarki mogą im pomóc w ich potrzebach prototypowania. Życzymy im powodzenia.
Żródło: https://all3dp.com