ABB Robotics wykorzystuje druk 3D do prototypowania funkcjonalnego

ABB Robotics wykorzystuje druk 3D do prototypowania funkcjonalnego

ABB Robotics zastąpiło tradycyjne metody produkcji drukiem 3D, aby stworzyć prototyp „palców” dla swojego robota przemysłowego YuMi. Oto ich historia.

Jako światowy lider w dziedzinie automatyki i technologii energetycznych, ABB Robotics pracuje nad rozwojem robotów przemysłowych. Roboty te mogą być wykorzystywane do wszelkiego rodzaju zastosowań, od elektroniki po przemysł motoryzacyjny.

Jednym z przykładów jest YuMi, współpracujący robot przemysłowy, który został zaprojektowany do pracy obok człowieka. Robot podnosi i umieszcza części w celu wstawiania i montażu małych elementów.

YuMi do montażu małych części wymaga „palców” w wielu różnych kształtach. Oznacza to, że ABB Robotics musi wygenerować wiele prototypów. Wcześniej prototypy palców były opracowywane we własnym zakresie, a do ich produkcji wykorzystywano zewnętrznych dostawców.

Guillaume Pradels, Relationship Manager w ABB, stwierdził, że te tradycyjne metody zabierają zbyt dużo czasu i pieniędzy. Zaczął szukać lepszych alternatyw i wpadł na pomysł druku 3D.

Druk 3D skraca czas z tygodni do godzin dla ABB Robotics

Pierwotnie, YuMi był wykonany z aluminiowymi palcami. Jeśli robot miał wykonywać nowe zadania, potrzeba było pięciu tygodni, aby uzyskać odpowiednie „palce”. Dla porównania, projekty drukowane 3D nie kosztują prawie nic, a ich stworzenie przy użyciu Ultimakera 2 Extended+ trwało zaledwie godzinę.

Pradels wyjaśnia w powyższym filmie Ultimakera: „Kiedy wpadliśmy na pomysł druku 3D, na początku ludzie byli sceptyczni, ale poszedłem na targi, z modelem 3D na pamięci USB, dostałem go wydrukowanego i przyniosłem go z powrotem do ABB. Kiedy zobaczyli rezultaty, byli bardzo zadowoleni i przekonani.”

Początkowo koledzy Pradela byli zaniepokojeni zastąpieniem metalu. Ale kiedy trzymali w rękach plastikowe rezultaty, Pradel twierdzi, że byli natychmiast przekonani o ich jakości.

Wytwarzając palce wykonane za pomocą drukarki 3D, ABB przyspiesza cały proces z kilku tygodni do zaledwie kilku dni. Guillaume zauważa:

„Ponieważ nowe projekty mogą być teraz drukowane z pulpitu bez konieczności przechodzenia wszystkich etapów zamawiania i dostawy, oszczędzamy dużo czasu i pieniędzy. Możemy wykonać o wiele więcej testów, których nie bylibyśmy w stanie wykonać bez rozwiązania w postaci druku 3D.”

Wygląda na to, że dział Pradela zapoczątkował trend druku 3D. Od czasu użycia technologii, donosi on, że inni w ABB zaczęli badać jak drukarki mogą im pomóc w ich potrzebach prototypowania. Życzymy im powodzenia.

Żródło: https://all3dp.com