Cięcie żywicy
W druku 3D, termin „slicing” odnosi się do procesu przygotowania cyfrowego modelu trójwymiarowego do rzeczywistego druku 3D. Oprogramowanie do slicingu, inaczej slicer 3D, jest nieco podobne do CAM pod względem funkcjonalności, ponieważ stanowi pomost pomiędzy światem cyfrowym a rzeczywistym.
W druku 3D z żywicy, zamiast generować pliki G-code, oprogramowanie do cięcia tworzy serię obrazów odpowiadających każdej warstwie, która ma być utwardzona. Slicer kontroluje wszystkie podstawowe parametry druku oraz tworzenie i umieszczanie struktur podporowych.
W przeszłości, standardem było używanie domyślnego slicera, który był dostarczony z ich maszyną lub został wydany przez tego samego producenta. Jednak rynek poszedł do przodu wraz z pojawieniem się zewnętrznych slicerów, które obsługują wiele maszyn żywicznych na rynku, przynosząc więcej funkcjonalności dla tych użytkowników.
W tym artykule wymienimy osiem najlepszych dostępnych obecnie slicerów dla żywicznych drukarek 3D, włączając w to oficjalne i uniwersalne oprogramowanie, ale najpierw spójrzmy na to, co sprawia, że slicer jest dobry.
Rozważania
Ponieważ istnieje wiele programów do cięcia żywicy, oparliśmy tę listę na kilku kluczowych czynnikach, opisanych poniżej.
- Eksportowanie plików gotowych do użycia: Niektóre programy, takie jak Meshmixer i inne, mogą jedynie przygotować plik pod względem orientacji części i rozmieszczenia podpór, nie mogą natomiast dostarczyć rzeczywistego pliku do druku. Wszystkie slicery z tej listy generują gotowe do użycia pliki w odpowiednim formacie dla drukarek żywicznych.
- Darmowe oprogramowanie: Wszystkie wybrane przez nas programy mają darmową wersję dostępną dla użytkowników, choć niektóre z nich mają ograniczoną funkcjonalność. Ostatnia pozycja na naszej liście jest wyjątkiem od tej reguły.
- Wsparcie międzyplatformowe: aby być naprawdę uniwersalnym, wybrane przez nas slicery są kompatybilne z co najmniej dwoma różnymi systemami operacyjnymi, czy to Windows, MacOS, czy Linux.
A więc, skoro już wiemy, co nas czeka, spójrzmy na listę!
ChiTuBox
ChiTuBox, to niezależny slicer 3D autorstwa CBD-Tech, firmy znanej głównie z rozwoju sprzętu do druku 3D. Jest to jeden z najpopularniejszych slicerów żywicznych, oferujący natywne wsparcie dla szerokiej gamy drukarek. W rzeczywistości Chitubox jest oficjalnym oprogramowaniem slicerowym dostarczanym wraz z serią Elegoo Mars.
Slicer ten posiada wiele przydatnych narzędzi, w tym drążenie części i otwory odpływowe. Funkcja automatycznych podpór jest imponująca, a czasy przetwarzania są krótkie. Podsumowując, Chitubox to świetna alternatywa dla oprogramowania do cięcia, które nie spełnia oczekiwań.
Istnieje również potężna wersja Pro, która dodaje szereg funkcji, w tym analizę i naprawę modelu, ale to kosztuje około 170 dolarów rocznie.
- Technologia: Żywica
- Platformy: Windows, MacOS, Linux
- Ceny: Darmowy, lub ~$170/rok za wersję Pro
Lychee Slicer 3
Kolejna doskonała opcja innej firmy, Lychee Slicer 3 jest dostępna w dwóch wersjach: bezpłatnej, z ograniczoną funkcjonalnością oraz w wersji Pro, która zawiera wszystkie zaawansowane funkcje. Jest on komercjalizowany przez Mango3D.
Lychee Slicer 3 obsługuje prawie 75 różnych drukarek. Konfiguracja drukarki jest szybka, a układ graficzny prosty, co sprawia, że jest to środowisko przyjazne dla początkujących użytkowników. Unikalne funkcje obejmują „Magic Menu”, automatyczne narzędzie do optymalizacji orientacji modelu, przydziału podpór i pozycjonowania.
- Technologia: Żywica
- Platformy: Windows, MacOS, Linux
- Ceny: Darmowa, lub ~$4/miesiąc za wersję Pro
PrusaSlicer
Prusa Research, znany gracz na rynku desktopowego druku 3D, posiada swój autorski slicer 3D, przeznaczony zarówno dla drukarek 3D drukujących w technologii FDM jak i drukujących z żywicy. PrusaSlicer, to darmowe i open-source’owe oprogramowanie bazujące na dawnym Slic3r PE (Prusa Edition).
Posiada przejrzysty i intuicyjny interfejs użytkownika co przyczynia się do jego popularności, podobnie jak możliwość eksportu STL. Pozwala to użytkownikom na przygotowanie modelu przy użyciu narzędzi Prusy (takich jak automatyczna orientacja i struktury podporowe), wyeksportowanie go z PrusaSlicer jako STL, a następnie pocięcia go na własnym, kompatybilnym slicerze .
- Technologie: Żywica, FDM
- Platformy: Windows, MacOS, Linux
- Ceny: Darmowy
Z-Suite
Z-Suite, to oprogramowanie Zortraxa , przeznaczone dla jego autorskich drukarek 3D. Zortrax jest polską firmą zajmującą się drukiem 3D, znaną z drukarek FDM i żywicznych, a oprogramowanie Z-Suite działa jako kompleksowe rozwiązanie do cięcia i sterowania drukarkami poprzez Wi-Fi.
Z-Suite może również współpracować z innymi drukarkami żywicznymi, choć konfiguracja odbywa się ręcznie. Udostępnia zaawansowane funkcje cięcia, takie jak naprawa siatki, wykrywanie cienkich ścianek i wiele opcji wypełniania.
- Technologie: Żywica, FDM
- Platformy: Windows, MacOS
- Ceny: Darmowy
Photon Workshop
Seria Anycubic Photon obejmuje jedne z najpopularniejszych budżetowych drukarek żywicznych wszechczasów. Anycubic’s Photon Workshop jest oficjalnym slicerem 3D dla tych drukarek, który niedawno otrzymał znaczną aktualizację.
Wszystkie typowe funkcje są obecne, jak automatyczne podpory, wydrążanie części i umieszczanie otworów odpływowych. Ostatnio Photon Workshop wprowadził coś, co nazywa się „slicingiem w czasie rzeczywistym”, czyli funkcję, w której użytkownik może analizować każdy plaster 2D indywidualnie przed uruchomieniem slicingu.
- Technologia: Żywica
- Platformy: Windows, MacOS
- Ceny: Darmowy
PreForm
PreForm, to oprogramowanie do cięcia firmy Formlabs, obsługujące jej wszystkie maszyny do żywic, a także nowy system SLS – Fuse 1.
Nie trzeba dodawać, że jest to wyjątkowe oprogramowanie. Skupia się ono na szybkim cięciu, opierając się w dużym stopniu na funkcjach automatycznych, takich jak orientacja i przydzielanie podpór.
Dodatkowo, oferuje funkcje cięcia adaptacyjnego, które stosują różne wysokości warstw w tej samej części w celu skrócenia czasu drukowania przy zachowaniu wysokiej jakości wykończenia.
- Technologie: Żywica, SLS
- Platformy: Windows, MacOS
- Ceny: Darmowy
NanoDLP
NanoDLP jest oprogramowaniem do druku 3D z żywicy, które wykracza poza slicing. Jest to pełny interfejs webowy do zdalnego monitorowania i kontrolowania drukarki 3D, podobny do tego, jakim jest OctoPrint dla FDM.
NanoDLP jest uruchamiany przez Raspberry Pi i prezentuje się jako rozwiązanie typu „wszystko w jednym”. Funkcje slicingu obejmują drążenie, maskowanie, wzór wypełnienia i wsparcie antyaliasingu. Dla niestandardowego przydziału podpór, jednak będziesz potrzebował NanoSupport, który jest również bezpłatny.
NanoDLP może być skonfigurowany do większości drukarek żywicznych na rynku, oferując oficjalne wsparcie dla drukarek 3D Phrozen, Microlay i MUVe.
- Technologia: Żywica
- Platformy: Windows, MacOS, Linux, Raspberry Pi
- Ceny: Darmowy
Wyjątek: Formware 3D
Formware 3D, to oprogramowanie typu slicer klasy premium dla żywicznych drukarek 3D i drukarek typu inkjet. Holenderska firma została założona w 2014 roku jako sprzedawca internetowy spersonalizowanej biżuterii, a rok później zaczęła rozwijać produkty oprogramowania do druku 3D.
To oprogramowanie klasy premium nie jest ani darmowe, ani tanie: Przy około 150 $ za osobistą licencję, jest to zdecydowanie najdroższe oprogramowanie na tej liście.
- Technologia: Żywica, inkjet
- Platformy: Windows
- Ceny: ~$150 za licencję osobistą lub ~$350 za licencję komercyjną (po 30-dniowym bezpłatnym okresie próbnym)
Żródło: https://all3dp.com