8 najlepszych przeglądarek plików STEP (online i offline)

8 najlepszych przeglądarek plików STEP (online i offline)

Pliki STEP są jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów udostępniania informacji 3D. Przyjrzyjmy się niektórym z najlepszych opcji przeglądarki plików STEP!

Krok po kroku

Edytowalny plik CAD, nad którym trwają prace
Edytowalny plik CAD, nad którym trwają prace (źródło: Autodesk )

Format STEP („standard dla wymiany danych modelu produktu”), to ISO-znormalizowany format pliku do projektowania CAD. Być może widzieliście również, że jest określany także jako „STP”, a to dlatego, że używa zamiennie rozszerzeń plików „.step” i „.stp”.

Pliki STEP są popularnym wyborem do udostępniania edytowalnych plików 3D, zachowując przy tym dokładność geometryczną.

W tym artykule badamy sposoby przeglądania tych wszechstronnych plików STEP, czy to do wglądu, czy w celu zapewnienia wizualizacji klientom. 

Rozważania

Wizualizacja pliku CAD obok wydrukowanego modelu 3D
Plik CAD i model wydrukowany na drukarce 3D (źródło: Autodesk )

W tym artykule skoncentrujemy się głównie na przeglądaniu plików STEP, a nie na ich edycji. Kilka kwestii, które wzięliśmy pod uwagę:

 • Bezpłatne lub konkurencyjne ceny: zwykłe przeglądanie pliku nie powinno wymagać drogiego oprogramowania. W związku z tym nadaliśmy priorytet programom, które są bezpłatne lub mają darmowe wersje. Oczywiście, jeśli szukasz bardziej zaawansowanych funkcji, wyróżniliśmy również płatne opcje premium.
 • Łatwe w użyciu: szukaliśmy oprogramowania, które ułatwi przeglądanie plików.
 • Przydatne dodatkowe funkcje: niektórzy użytkownicy mogą chcieć tylko przeglądać swoje pliki, ale inni mogą szukać dodatkowych opcji osadzania, edycji i sprawdzania. W ten sposób oferujemy szereg narzędzi, od podstawowego przeglądania w przeglądarce, po zaawansowane oprogramowanie metrologiczne i CAD .

W ten sposób przejdźmy do naszych najlepszych przeglądarek plików STEP, uporządkowanych w kolejności alfabetycznej!

3D Viewer Online

3DViewerOnline oferuje podstawowe narzędzia do wizualizacji w przejrzystym układzie
3D Viewer Online oferuje podstawowe narzędzia do wizualizacji w przejrzystym układzie (źródło: All3DP)

3D Viewer Online, to usługa internetowa zapewniająca łatwe przeglądanie plików 3D. Bezpłatna oferta zapewnia wszystko, czego potrzebujesz do podstawowego przeglądania STEP, w bardzo przejrzystym i przyjaznym dla użytkownika interfejsie.

Poza wersją bezpłatną, dostępna jest także wersja płatna: znajdziesz tam znacznie szerszy zakres ustawień przesyłania i renderowania, z zaawansowanym, płynnym osadzaniem. Pozwala to na integrację widoków 3D bezpośrednio z witryną internetową, aby użytkownicy mogli z nimi współpracować, co jest cenną funkcją dla tych, którzy chcą udostępniać widoki 3D swoich plików STEP.

Autodesk Viewer

Autodesk Viewer oferuje zaawansowane narzędzia do współpracy w przejrzystym, minimalistycznym układzie
Autodesk Viewer oferuje potężne narzędzia do współpracy w przejrzystym, minimalistycznym układzie (źródło: Micrographics )

Autodesk Viewer, to potężna usługa internetowa oferowana przez giganta oprogramowania Autodesk. W Autodesk Viewer znajdziesz funkcje, które wykraczają poza zwykłe przeglądanie i udostępnianie plików STEP.

Oprócz podstawowego powiększania, przesuwania i orbity, dostępny jest unikalny widok pierwszoosobowy do nawigacji po scenach 3D. Ponadto masz opcje dokonywania pomiarów, tworzenia przekrojów i widoków rozstrzelonych, tworzenia znaczników, pisania komentarzy i robienia zrzutów ekranu. Każdy widok jest automatycznie zapisywany na koncie Autodesk, dzięki czemu można nimi łatwo zarządzać i udostępniać za pośrednictwem przejrzystego pulpitu nawigacyjnego.

 • Cena: za darmo
 • System operacyjny: nie dotyczy (oparty na przeglądarce)

Clara.io

Clara.io oferuje potężne renderowanie za pomocą VRay
Clara.io oferuje potężne renderowanie za pomocą VRay (źródło: Clara.io )

Clara.io oferuje oparte na przeglądarce modelowanie 3D i udostępnianie plików, z opcją przesyłania i pracy z plikami STEP. W szczególności wyróżnia się potężnymi możliwościami fotorealistycznego renderowania, napędzanymi przez VRay, cenne narzędzie zarówno dla artystów, jak i architektów.

Rejestrując się w serwisie, otrzymujesz podstawowe narzędzia do przeglądania i edycji plików STEP, a także środki do udostępniania ich innym. Oferowane są również płatne subskrypcje, które obejmują między innymi dodatkowe miejsce w chmurze.

FreeCAD

Układ FreeCAD może wydawać się przytłaczający, ale jest bogaty w funkcje
Układ FreeCAD może wydawać się przytłaczający, ale jest bogaty w funkcje (źródło: FreeCAD Wiki )

FreeCAD, to bogate w funkcje oprogramowanie CAD z możliwością przeglądania STEP. Poza podstawową przeglądarką, FreeCAD oferuje modelowanie parametryczne ogólnego przeznaczenia dla szerokiego grona użytkowników.

Ten darmowy program może modelować zarówno 2D, jak i 3D , z potężnymi wtyczkami zapewniającymi dodatkowe funkcje, w tym analizę elementów skończonych, CAM i CNC, symulację robota i narzędzia do renderowania. Chociaż układ może być na początku przytłaczający, wiele funkcji FreeCAD jest dla tych, którzy chcą czegoś więcej niż tylko prostego przeglądania plików STEP. Aby pomóc Ci zacząć pracę z tym oprogramowaniem, mamy dla Ciebie przydatny samouczek dotyczący podstaw FreeCAD .

 • Cena: za darmo
 • System operacyjny: Windows, MacOS, Linux

Fusion 360

Wizualizacja funkcjonalności CAM Fusion 360
Wizualizacja funkcjonalności CAM Fusion 360 (źródło: SolidSmack )

Autodesk Fusion 360, to w pełni funkcjonalne parametryczne narzędzie CAD. Oprogramowanie, które jest popularnym wyborem zarówno dla studentów, jak i profesjonalistów, obejmuje renderowanie, CAM, MES, modelowanie siatki, modelowanie powierzchni, projektowanie PCB i nie tylko.

Dzięki pełnemu programowi CAD, jak Fusion 360, możesz przeglądać pliki STEP i decydować, jak chcesz je edytować, z niesamowitą elastycznością. W związku z tym Fusion jest doskonałym narzędziem dla każdego, kto włącza pliki STEP do większego przepływu pracy, od projektu po produkcję.

 • Cena: bezpłatnie dla hobbystów przez okres do jednego roku (z ograniczonymi niektórymi funkcjami), ~ 500 USD rocznie do użytku komercyjnego
 • System operacyjny: Windows, MacOS

GOM Inspection Suite

GOM Inspection Suite umożliwia generowanie szczegółowych raportów z inspekcji
GOM Inspection Suite umożliwia generowanie szczegółowych raportów z inspekcji (źródło: Metrology News )

GOM Inspection Suite, to coś więcej niż przeglądarka plików STEP, to pełny pakiet metrologiczny z kontrolą objętości, powierzchni i kształtu oraz porównaniami plików. Stamtąd możesz generować szczegółowe raporty z wyników inspekcji, jak pokazano powyżej.

To profesjonalne narzędzie jest bezpłatne, ale możesz skontaktować się z firmą GOM w sprawie płatnej wersji, która ma dodatkowe funkcje, w tym otwieranie większej liczby formatów plików, możliwości montażu cyfrowego, tworzenie skryptów i kontrolę parametryczną dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Jeśli chcesz przeglądać i lepiej rozumieć swoje pliki STEP, GOM Inspection Suite to potężny wybór. Pamiętaj tylko, że wiąże się to ze stromą krzywą uczenia się.

 • Cena: bezpłatnie (skontaktuj się z firmą GOM w sprawie wersji płatnej)
 • System operacyjny: Windows

OnShape

OnShape umożliwia dostęp na różnych urządzeniach, zarówno komputerowych, jak i mobilnych
OnShape umożliwia dostęp na różnych urządzeniach, zarówno komputerowych, jak i mobilnych (źródło: OnShape )

OnShape, to profesjonalne narzędzie CAD klasy korporacyjnej. Ma wszystko, czego można oczekiwać od oprogramowania CAD, zapewniając swobodę przeglądania i edycji plików STEP według własnego uznania.

To, co wyróżnia OnShape, to nacisk na współpracę. Zaprojektowany do użytku przez zespoły ludzi, umożliwia łatwe śledzenie wersji plików itp., Idealny dla większych korporacji. Jest również oparty na przeglądarce i można uzyskać do niego dostęp z różnych urządzeń, w tym telefonu.

ShareCAD

Interfejs ShareCAD jest prosty i łatwy do opanowania
Interfejs ShareCAD jest prosty i łatwy do opanowania (źródło: Hironori Kondo via All3DP)

ShareCAD jest tak prosty jak przeglądarki plików STEP: po prostu prześlij swój plik i załaduje model bezpośrednio w przeglądarce. Znajdziesz w nim podstawowe narzędzia do nawigacji i cieniowania, a także podstawowe opcje udostępniania i osadzania.

Chociaż interfejs może nie być tak czysty, jak inne opcje na tej liście, można się go szybko nauczyć. Nie jest też potrzebne żadne konto, co sprawia, że ​​ShareCAD jest doskonałą opcją dla tych, którzy chcą tylko szybkiej, bezproblemowej wizualizacji swojego pliku.

 • Cena: za darmo
 • System operacyjny: nie dotyczy (oparty na przeglądarce)

Źródło głównego zdjęcia: bucosteeltech via Fiverr

Licencja: Tekst „”8 Best STEP File Viewers (Online & Offline)„” autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: All3DP