Zespół badawczy z Imperial College London zmodyfikował drukarkę Prusa 3D do druku 3D w 5 osiach – a plany są open source!
W ostatnim czasie w społeczności druku 3D sporo się mówi o nieplanarnym druku 3D w technologii FDM. Projekt Open5x przyjmuje nieco inne podejście niż implementacje, które widzieliśmy do tej pory.
Open5x został opracowany przez Freddie Honga, Boruta Lampreta, Steve’a Hodgesa Connora Myanta i Davida Boyle’a w Dyson School of Design Engineering, Imperial College London. Ten open-source’owy sprzęt modyfikuje drukarkę 3D Prusa Research i3, wyposażając ją w dodatkowe silniki, kilka zwykłych urządzeń i dodatkowe części drukowane w 3D. Wszystko jest kontrolowane przez elektronikę Duet3D działającą na RepRap Firmware.
Proces cięcia jest tutaj nieco trudniejszy: konwencjonalne slicery będzie ciąć model 3D tylko w warstwach planarnych. Aby rozwiązać ten problem, opracowano algorytm cięcia nieplanarnego przy użyciu Grasshoppera – wizualnego języka programowania dołączonego do oprogramowania Rhino CAD. Algorytm jest dostępny za darmo, ale oprogramowanie do jego uruchomienia wymaga płatnej licencji, aby (legalnie) z niego korzystać. Jeśli będzie wystarczające zainteresowanie projektem, to jest w zasięgu możliwości, aby społeczność stworzyła open-source’ową implementację dla cięcia w 5 osiach.
Pomijając ograniczenia przepływu pracy, 5-osiowy druk 3D otwiera przed nami kilka całkiem interesujących zastosowań, w tym:
- Ulepszona struktura obiektu: Prostopadły kierunek wytłaczania oznacza, że warstwy są laminowane krzyżowo, więc drukowane 3D przedmioty mogą wytrzymać wielokierunkowe obciążenia. Zwiększona wytrzymałość części sprawia, że wieloosiowy druk 3D jest realną opcją dla drukowanych w 3D protez, konstrukcji mostów i wielu innych praktycznych rzeczy.
- Bezproblemowe drukowanie 3D: Wieloosiowy druk 3D nie potrzebuje materiału podporowego, co oznacza mniejszą ilość odpadów materiałowych, wyższą jakość wykończenia powierzchni i lepszą jakość drobnych elementów, które nie są uszkadzane przez usuwanie materiału podporowego.
- Materiały funkcjonalne: Maszyna wieloosiowa może wytłaczać warstwy, które dostosowują się do powierzchni, dając lepszą wydajność.
Żródło: https://all3dp.com