Kawałek tortu druku 3D
Więc kupiłeś sobie drukarkę 3D, znalazłeś odpowiednie ustawienia dla doskonałych wydruków i wydrukowałeś armię bulbasaurów. Co dalej?
Nie każdy ma czas lub energię, aby zdobyć umiejętności i wiedzę, które ty już nabyłeś Wiele osób jest jednak zainteresowanych korzyściami, jakie zapewnia druk 3D, takimi jak możliwość szybkiej iteracji projektów, niski koszt produkcji komponentów, brak potrzeby stosowania kosztownych narzędzi oraz swoboda projektowania, którą oferuje tylko druk 3D.
Oznacza to, że godziny spędzone na drukowaniu Pokédex faktycznie mają wartość, a mianowicie, że możesz zaoferować swoje umiejętności drukowania w zamian za gotówkę. W kolejnych sekcjach omówimy kilka pomysłów na dodatkowe zarabianie pieniędzy, założenie firmy, a może nawet stworzenie imperium druku 3D…
Podwykonawstwo
To najbardziej oczywisty sposób na zarabianie pieniędzy na drukarce 3D. To skrojona na miarę, tania usługa produkcyjna dla osób, które potrzebują szybko komponentów.
Wygląda to mniej więcej tak:
1.Potencjalny klient kontaktuje się z Tobą z gotowym modelem 3D i prosi o jego wydrukowanie.
2.Oferujesz cenę za wydrukowanie tego pliku.
3.Klient wyraża akceptacje.
4.Drukujesz część w żądanych ilościach.
5.Wysyłasz im część (lub części) kurierem.
6.Otrzymujesz zapłatę za wykonaną usługę
Model biznesowy druku 3D
To prosty model biznesowy, ale należy pamiętać o kilku kwestiach. Jak w przypadku każdej firmy, aby klienci mogli Cię znaleźć, musisz być jak najbardziej widoczny. Ten model w dużej mierze opiera się na skutecznym marketingu . Może to być stworzenie społeczności na Facebooku, Reddicie lub LinkedIn i regularne publikowanie aktualizacji. Możesz też powiedzieć o swoje działalności rodzinie i znajomym. Może to być nawet wydawanie niewielkiej ilości pieniędzy na przykład na reklamy na Facebooku, Instagramie lub Google.
Kosztami, które należy wziąć pod uwagę w tym modelu biznesowym, będą koszt Twojej drukarki 3D (lub drukarek), marketing, ubezpieczenie (w końcu dostarczasz produkt), koszty lokalu – jeśli założysz w domu, będziesz musiał pomyśleć o tym, jak wpłynie to na Twoje rachunki – oraz materiały eksploatacyjne (np. materiały, dysze, kleje).
Obliczając cenę dla klienta musisz wziąć pod uwagę koszty zużytego materiału jak również ilość zużytej energii. Najłatwiejszym sposobem jest obliczanie stawki na podstawie czasu przeznaczonego na wydrukowanie obiektu
Możesz też doliczać opłaty za post processing czyli np. wygładzanie lub malowanie wydruku
Subcon Lite
Jeśli idea sprzedaży i marketingu wywołuje u Ciebie dreszcze, nie wszystko jest stracone. Istnieje wiele platform, które wykonują całą ciężką pracę za Ciebie. Na przykład możesz dołączyć do sieci takiej jak Treatstock. Które wyszukają dla Ciebie potencjalnych klientów.
CAD i inżynieria odwrotna
Pamiętasz czasy, kiedy niemożliwe bylo stworzenie modelu 3D na komputerze. trzeba był rysować komponenty ręcznie z każdej perspektywy. Brzmi okropnie, prawda?
Wciąż jest kilku inżynierów i warsztatów, którzy pracują na rysunkach 2D. I wiele innych używa tak starych komponentów, że rysunki zostały utracone.
Schemat tej metody wygląda następująco
1.Potencjalny klient kontaktuje się z tobą z rysunkiem 2D komponentu, który chce wydrukować lub z fizycznym komponentem, który chce zdigitalizować i wydrukować.
2.Oferujesz za zaprojektowanie elementu oraz koszt drukowania części.
3.Klient akceptuje.
4.Jeśli jest to rysunek 2D, do stworzenia części wykorzystasz swoje umiejętności modelowania 3D. Jeśli jest to część fizyczna, w zależności od jej złożoności, używasz przyrządów pomiarowych (takich jak suwmiarki), aby dokładnie zmierzyć i zamodelować część. Możesz też zeskanować część i zapisać w pliku STL
5.Drukujesz element
6.Wysyłasz świeżo wydrukowaną część do klienta a plik z modelem e-mailem.
Model biznesowy druku 3D
Wiele rzeczy omówionych powyżej ma również zastosowanie tutaj. Aby powtórzyć, musisz upewnić się, że odpowiednio wypromowałeś swoją działalność . Współpraca w sieci z inżynierami to świetny sposób na promowanie swojego nazwiska w tego rodzaju pracy. Dodatkowo musisz wziąć pod uwagę, że będziesz odpowiedzialny za dokładność odwzorowania tych części.
Koszty również będą podobne, dodatkowym kosztem będzie zakup oprogramowania CAD.. Musisz także wziąć pod uwagę koszt skanera 3D . Koszty dla tego modelu biznesowego prawdopodobnie wyniosłyby około 2000 USD i więcej.
Oprócz umiejętności drukowania 3D będziesz potrzebować doskonałych umiejętności CAD, aby ta opcja była opłacalna. To może nie być najlepszy wybór, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z drukiem 3D.
Sprzedaż własnego produktu
Tutaj możesz wykorzystać zarówno swoje umiejętności CAD, jak i umiejętności drukowania 3D, aby wymyślić niesamowite nowe produkty do sprzedaży. Podczas gdy wszyscy inni sprzedają koszulki z kotami, Ty możesz wymyślać nowe i niesamowite przedmioty, tworzyć piękną biżuterię lub projektować piękne ozdoby!
Proces ten przebiega mnie więcej tak:
1.Wymyślasz koncepcję produktu którego twoim zdaniem ludzie potrzebują.
2.Zaczynasz projektowanie wymyślonego przez siebie produktu w 3D
3.Drukujesz próbki
4.Rozpoczynasz testy swojego produktu pokazując go swoim znajomym lub potencjalnym klientom
5.Dokonujesz iteracji w oparciu o opinie od testerów, aby stworzyć bardziej pożądany i nadający się do sprzedaży produkt.
6.Udoskonalasz swój produkt i sprzedajesz w jak największej ilości
Model biznesowy druku 3D
Ten schematbędzie wymagał dużego nacisku na sprzedaż i marketing. Musisz pokazać swój produkt ludziom: na targach producentów, wydarzeniach sieciowych, a nawet kontaktować się ze sprzedawcami, aby sprzedawać swoje produkty w Twoim imieniu. Inną drogą jest stworzenie sklepu internetowego i wykorzystanie platform handlu elektronicznego, takich jak eBay czy Etsy.
Będzie to również mocno uzależnione od twoich umiejętności projektowych. Aby twoje były jak najlepsze, będziesz potrzebować świetnych umiejętności CAD.
Jeśli zdecydujesz na odlewanie biżuterii metodą wypalania, musisz wziąć pod uwagę zarówno koszt materiału do drukowania, jak i koszt metalu, z którego zdecydujesz się odlewać.
Cena Twojego produktu będzie zależeć od kilku czynników. Jeśli jest to projekt na zamówienie, jednorazowy, będziesz musiał oszacować czas projektowania, a także koszty produkcji. Jeśli projekt dotyczy czegoś, co sprzedajesz w dużych ilościach, najprostszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie marża na kosztach produkcji.
Źródło: https://all3dp.com