25 modeli do wydrukowania na drukarce 3D: zabawki typu fidget, przekładnie i nie tylko

25 modeli do wydrukowania na drukarce 3D: zabawki typu fidget, przekładnie i nie tylko

Dzięki niesamowitej kreatywności tysięcy projektantów, powstało wiele niezwykłych zabawek. W tym artykule zabraliśmy dla Ciebie 25 najlepszych darmowych modeli do druku 3D.

 
Same błystki Fidget występują w szerokiej gamie stylów
 (Źródło: Reddit )

Kategoria: Kostki

Fidget Kostka Nieskończoności v2

Dopasuj kolor swojej kostki do swojego nastroju!Dopasuj kolor swojej kostki do swojego nastroju (źródło: HaDe via Thingiverse )
 

Zawiasy tej kostki powinny się swobodnie obracać, prosto po zdjęciu ze stołu naszej drukarki 3D (chociaż połączenia pionowe często bywają mocniejsze, niż połączenia poziome).

Projektant szczególnie zaleca ustawienie wysokości warstwy na 0,2 mm. Sugeruje również użycie co najmniej 10% wypełnienia.

Autor projektu: acurazine

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Kobayashi

Jest to nieco większy model, niż przeciętna kostka typu fidget. Drukowanie jest dość łatwe, dostępne są również wielokolorowe pliki, jeśli używasz dwugłowicowej drukarki 3D lub korzystasz z Mosaic Palette. Zawiasy mogą początkowo sprawiać problemy, ale po czyszczeniu powinny działać bez problemu.

Jest to remiks jednego z wielu projektów kostek fidgetowych Paula Kobayashiego. Jeśli podoba ci się ten wygląd, możesz znaleźć więcej modeli w tym samym stylu.

Autor projektu: markinthebox

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Fidget Cube

Fidget Cube, to lekka, przenośna kostka z ruchomymi częściami. Projektant zaleca sprawdzenie, czy drukarka 3D będzie sobie dobrze radzić z nawisami i mostkami: potrzebna może być więc kalibracja.

Autor projektu: CThig

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Pudełko Wenus

Niezwykłe pudełko, kojarzące się niektórym z okiem Bendera. Sprawdź instrukcje od autora projektu, aby pomyślnie przejść przez proces drukowania oraz złożenia tego modelu. 

Autor projektu: Prot0typ1cal

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Fidget star

Fidget Star,  to pojedynczy model do drukowania na miejscu. Oznacza to, że zawiasy ruchomych części są drukowane razem z pozostałą częścią modelu i nie jest wymagany montaż.

Autor projektu: mathgrrl

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Magnetyczne wielościany

To nie są całkiem kostki, ale pozwolimy na to
 (źródło: walter via Thingiverse )

Bisymetryczny hendekościan, to 11-stronny wielokąt. Te wersje są magnetyczne, projekt 3D uwzględnia miejsce na magnesy kulkowe o średnicy 3 mm. Według projektanta, magnesy są wciskane w każdy otwór i muszą mieć możliwość swobodnego obracania się, aby części łączyły się ze sobą. Ta kręcąca się zabawka wymaga trochę dodatkowego wysiłku, ale efekt końcowy jest tego wart.

Projektant zastosował dyszę 0,3 mm dla dodatkowej dokładności w rogach i otworach. 

Autor projektu: Walter

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Kategoria: Przekładnie

Zakręcona zabawka

W tym modelu swobodnie obracający się pierścień zębaty, współpracuje z 14 małymi zazębionymi zębatkami.

Wymagany jest montaż na zatrzaski i pamiętaj, że projekt jest w calach.  Podpory są wymagane dla kołków blokujących, pozostałe elementy z powodzeniem powinieneś wydrukować bez konstrukcji wsporczych.

Autor projektu: mettleh3d

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Breloczek

Nie kręć się i jedź!
(Źródło: MaxEn via Thingiverse )

Ta kieszonkowa zabawka typu fidget wymaga montażu. Wykorzystuje prostą konstrukcję z 3 biegami – łącznie 11 elementów w tym nakrętki i śruby. Projektant wydrukował ten model ABS i wspomniał, że wymagane jest czyszczenie kół zębatych, aby mogły się obracać. Rezultaty będą warte wysiłku!

Autor projektu: Evaken

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Przekładnie obrotowe

Będziesz chciał dodać rondo do wydrukowania tego!
(Źródło: kasinatorhh via Cults )

Dzięki niewielkim rozmiarom tej zabawki, możesz mieć ją zawsze przy sobie, aby w razie potrzeby móc zająć czymś niespokojne palce.

Zachowaj ostrożność podczas drukowania czegoś tak małego, ponieważ model może łatwo się zepsuć, zwłaszcza podczas zdejmowania go z platformy roboczej drukarki 3D. Projektant zaleca druk z ABS, który powinien być trwalszy i zapewniać gładszy poślizg.

Autor projektu: kasinatorhh

Gdzie znaleźć projekt: Cults

Eliptyczna przekładnia

Wiele sztuk oznacza możliwość uzyskania wielu kolorów
 (źródło: viktori przez Thingiverse )

Jest to eliptyczna przekładnia bez centralnej osi. Sprytna mała zabawka, a do tego bardzo łatwa w montażu, zawiera tylko cztery oddzielne części. 

Projektant dodał również nową spiralną przekładnię, która po obróceniu daje niezwykły efekt. Projekt jest pomniejszonym remiksem modelu   wykonanego przez PerryT.

Autor projektu: cohlwiler

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Przekładnia planetarna

Ten model jest szczególnie popularny w biurach ALL3DP. Jest to pojedyncze łożysko zębate do drukowania na miejscu, które płynnie obraca się, gdy przekręcasz środek. Niektórzy lubią używać akcesoriów, takich jak klucz sześciokątny, a nawet wiertarki, aby wprawić te zębatki w ruch. Możesz także zmodyfikować projekt, aby usunąć niektóre koła zębate; nadal powinien się idealnie obracać.

Autor projektu: emmett

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Trzy serca

Wydrukuj jeden jako gest miłości dla swojego ulubionego fidgetera
(źródło: emmett via Thingiverse )

Od tego samego projektanta, co powyższe model, mamy trzy zabawki w kształcie serca. Połączenie tych elementów nie jest tak proste, jak w przypadku innych zabawek z tej listy, ale efekt końcowy jest dość romantyczny: seria funkcjonalnych zazębiających się kół zębatych w kształcie serca. 

Montaż tych elementów jest dość złożony, warto więc obejrzeć filmik instruktażowy: 

Autor projektu: emmett

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Kategoria: Wirujące zabawki

Żyroskop łożyskowy

Jest to  projekt, który wymaga drobnych poprawek, aby wydrukować go poprawnie – głównym problemem są wolnostojące łożyska kulkowe. 

Jest podobny do innych zabawek typu fidget z łożyskami kulkowymi, ale posiada dodatkowo dwa żyroskopowe pierścienie. Projektant zaleca wydrukowanie tego w połowie skali. Zwróć również uwagę na prawidłowe ułożenie tego modelu na platformie roboczej swojej drukarki 3D

Autor projektu: timrbsnow

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Spinning Tops

To jedna z oryginalnych zabawek typu fidget. Do wyboru są trzy projekty, z trzema różnymi obrotowymi wskazówkami. Wystarczy przykleić końcówkę do góry i zacząć kręcić naszym wydrukiem! (Koty nie są częścią projektu:)

Autor projektu: YSoft_be3D

Gdzie znaleźć projekt: ThingiverseCults

Konfigurowalny pierścień spinner

Jeden fidget ring, by wszystkimi rządzić
 (źródło: Trudge via Thingiverse )

Ten konfigurowalny pierścień fidget spinner jest idealną i jednocześnie dyskretną zabawką.

Niezwykłość tego projektu polega na tym, że można go całkowicie dostosować, zaczynając od rozmiarów pierścionków, po wzory powierzchni, a nawet istnieje możliwość dodania tajnej wiadomości w środku.

Autor projektu: AmazingSpanoMan

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Śruba

Potrzeba tylko trzech elementów, aby uzyskać nieskończony potencjał do kręcenia się
(źródło: NayNay via Thingiverse )

Model od tego samego projektanta, co konfigurowalny pierścień  fidget spinner powyżej. Jest to gruba dwustronna śruba z nakrętką osadzoną na gwincie. Wydruk może też posłużyć jako breloczek. Wydrukuj go z 20% wypełnieniem, chyba że chcesz uzyskać cięższy wygląd.

Autor projektu: AmazingSpanoMan

Gdzie znaleźć projekt: ThingiverseCults

Fidget z animacją

Z wyjątkiem obrazów w tym modelu, cała błystka jest drukowana na drukarce 3D, a elementy są do siebie dociskane. Według projektanta, model jest łatwy do demontażu, jeśli chcemy zmienić animację. Sprawdź pełny projekt w Instructables, aby zobaczyć, jak to zostało zrobione.

Autor projektu: Jon-A-Tron

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactoryInstructables

Breloczek żyroskopowy

Żyroskopy, to dość popularne przedmioty do drukowania w 3D. Ten sześciopierścieniowy model, który może być również Twoim breloczkiem, jest dość prosty w wykonaniu. 

Strona projektu zawiera również listę innych breloczków żyroskopowych, więc jeśli ten model nie jest odpowiedni dla Ciebie, znajdziesz tam wiele innych opcji!

Autor projektu: gianfranco

Gdzie znaleźć projekt: ThingiverseCults

Wirująca piłka

Fidget spinner na wielu osiach
(źródło: meshtush via Cults )

Ta zabawna piłka typu fidget, wymaga tylko prostego wydruku i kilku łożysk ABEC 5 (średnica 22 mm). Kompaktowa konstrukcja modelu pozwala na łatwy chwyt i pozostanie poza zasięgiem wzroku podczas  jej użytkowania. 

fidget ball

Autor projektu: meshtush

Gdzie znaleźć projekt: Cults

Kategoria: Różne

Slinkies

Okrągłe niebo jest tak passé
 (źródło: Hercemer via Thingiverse )

Ten projekt ma wiele plików, z różnymi kształtami do wyboru. Projektant wydrukował je z ABS, z rozdzielczością 0,2 mm. Pliki są drukowane z osłonami podtrzymującymi, które należy usunąć po wydrukowaniu, przed ostrożnym oddzieleniem zwojów nożem.

Autor projektu: Hercemer

Gdzie znaleźć projekt: ThingiverseCults

Motylkowy nóż treningowy

To nie jest nóż!
 (Źródło: 3D_Cre8or via Cults )

Ta sprytna zabawka pozwoli Ci nauczyć się sztuczek podobnych do tych, które można zrobić nożem motylkowym.

Aby nauczyć się jakichkolwiek sztuczek, musi to być tak ciężkie, jak to tylko możliwe, więc ustaw wypełnienie na 100%. Użyj super kleju, aby połączyć szpilki z uchwytami. Tylko nie przyczepiaj go do ostrza, bo inaczej wszystkie twoje wysiłki pójdą na marne!

Autor projektu: 3D_Cre8or

Gdzie znaleźć projekt: Cults

Kwob Puzzle

To zabawna układanka, która ma wiele różnych wzorów i zastosowań. Zaokrąglony kształt sprawia, że ​​dobrze leży w dłoni, łatwo się ją drukuje i jest na tyle mała, że mieści się w kieszeni.

Ostateczna konstrukcja może się różnić, ale producent podaje szczegółowe instrukcje z częściami potrzebnymi do jej ukończenia. Koraliki to 14-milimetrowe koraliki bez dziurki.

Autor projektu: MakeAnything

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory

Fidget Widget

Mieszaj i dopasowuj kolory drukowanych elementów
 (źródło: xyzaxis przez Thingiverse )

Jest to zabawka składająca się z sześciu połączonych ze sobą części. Każdy kawałek będzie sam w sobie łatwy do wydrukowania, złożoność pojawia się podczas zabawy. Wydrukuj go z dwóch lub z większej ilości kolorów filamentów.

Autor projektu: theininen

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Łańcuch

To świetny projekt, które może pomóc Ci wykorzystać wszystkie resztki zalegającego na półkach filamentu. Zabawkowy łańcuszek składa się z pojedynczych, łączących się ze sobą elementów, które można obracać i manipulować nimi, aby tworzyć różne kształty. 

Autor projektu: randrews

Gdzie znaleźć projekt: ThingiverseCults

Ośmiornica

Ośmiornica z przegubowymi nóżkami, którymi będziesz mógł się bawić, trzymając ją w dłoni.

Istnieje kilka wersji pliku, ale wszystkie są przeznaczone do drukowania w jednym kawałku. Sprawdź instrukcje dotyczące drukowania na stronie projektu.

Autor projektu: McGybeer

Gdzie znaleźć projekt: ThingiverseCults

 

Jeśli znalazłeś w naszym artykule zabawkę, która Ci się spodobała, a nie masz dostępu do drukarki 3D, rozważ skorzystanie z usługi drukowania 3D.

Źródło głównego zdjęcia: MosaicManufacturing via Thingiverse

Licencja: Tekst „”3D Printed Fidget Toy: 25 Fidget Cubes, Gears, & More” firmy All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: All3DP