2021 Najlepsze ulepszenia i modyfikacje Creality CR-6 SE

2021 Najlepsze ulepszenia i modyfikacje Creality CR-6 SE

Prowadnica filamentu i obudowa czujnika

Użytkownik Instructables Icelandian znalazł kilka wad w CR-6 SE i kilka sposobów na to, jak je naprawić. Prowadnice filamentu zostały zaprojektowane tak, aby filament pozostał prosty i nie zaczepiał się o nic podczas podróży z uchwytu szpuli do ekstrudera. Są wykonane z metalu i mają ostre krawędzie, które mogą uszkadzać filament. Ten projekt zawiera kilka części, w tym przeprojektowanie obudowy czujnika filamentu, aby uniknąć tego problemu.

Zawiera także uchwyt szpuli, który montuje się na górze CR-6 SE oraz łożyskowaną prowadnicę filamentu. Części te mogą być łatwo wykonane z elementów drukowanych.

Twórca upgrade’u podkreśla, że dzięki przeniesieniu bocznego uchwytu na szpulę z filamentem na górę ramy, zmniejszamy niepotrzebnie dużą powierzchnię podstawy drukarki. Twórca zwraca też uwagę na szczelinę między czujnikiem filamentu a ekstruderem, która sprawia, że ładowanie filamentu do ekstrudera jest kłopotliwe. Wszystkie elementy wchodzące w skład projektu zostały zaprojektowane tak, aby pasowały do CR-6 SE lub były na nim estetycznie zamontowane.

Wszystkie modele 3D potrzebne do wykonania tych trzech części, jak również potrzebny sprzęt znajdziesz na stronie projektu Instructables. Obejmuje to klucze imbusowe, które są dołączone do CR-6 SE, kilka łożysk deskorolkowych (608Z), 5-mm diodę LED i kilka śrubek. Dodatkowo, Icelandian dostarczył dobrze zilustrowaną instrukcję budowy części.

 • Co to jest: Ułatwia ładowanie filamentu i utrzymuje go na właściwej ścieżce
 • Potrzebne części: Łożyska, dioda LED, śruby, części wydrukowane w 3D
 • Przybliżony koszt: $5-$10
 • Gdzie znaleźć projekt: Icelandian

Dual-Drive Metal Extruder

Ekstrudery z podwójnym napędem, to specyficzny typ części, w których zastosowano nie jedną, a dwie przekładnie napędowe. Wiele ekstruderów, jak ten widoczny w CR-6 SE, jest jednonapędowych, co oznacza, że mają zębatą przekładnię przymocowaną do osi silnika krokowego ekstrudera. Ekstrudery z pojedynczym napędem wykorzystują łożysko koła zębatego po drugiej stronie ścieżki filamentu, podczas gdy ekstrudery z podwójnym napędem wykorzystują inną przekładnię.

 • Co to jest: Zapewnia lepszą siłę nacisku na filamenty, ułatwia drukowanie z elastycznych filamentów
 • Potrzebne części: Ekstruder z podwójnym napędem
 • Przybliżony koszt: 20$
 • Gdzie można go kupić: Amazon

Creality Wi-Fi Box

Creality Wi-Fi Box, to autorski hub zdalnego sterowania dla drukarek 3D firmy Creality. Wraz z odpowiednią aplikacją i kamerą (jeśli zdecydujesz się ją dodać), może być fantastyczną modyfikacją dla CR-6 SE. Dzięki Creality Wi-Fi Box, będziesz w stanie zdalnie monitorować swoją drukarkę 3D, uruchamiać wydruki, kontrolować temperaturę i wiele więcej.

Oprócz tych funkcji, możesz wyszukiwać i ciąć projekty w dołączonej aplikacji Creality Cloud. CR-6 SE jest jedną z drukarek obsługiwanych przez Creality Wi-Fi Box i aplikację Creality, o ile używasz płyty głównej. Creality dostarczyło również instrukcję instalacji, więc nie powinno być zbyt trudno ją skonfigurować.

 • Co to jest: Możesz drukować i kontrolować maszynę zdalnie oraz monitorować ją za pomocą aplikacji.
 • Potrzebne części: Creality Wi-Fi Box
 • Przybliżony koszt: 20 dolarów
 • Gdzie można go kupić: Creality

Organizacja kabli

Częstym problemem w przypadku każdego urządzenia DIY, takiego jak CR-6 SE, jest zarządzanie kablami i ich organizacja. Z ruchomymi częściami, ważne jest, aby utrzymać porządek i nie przeszkadzać przewodom! Głowica drukująca CR-6 SE jest zasilana i połączona z płytą główną za pomocą kabla taśmowego i bardzo ważne jest, aby upewnić się, że nie zahaczy o nic, zwłaszcza o Twoje wydruki.

Ten upgrade to drukowana w 3D podpórka, która łączy się z głowicą drukującą, utrzymując taśmę z dala od ścieżki przemieszczania się. Projekt posiada nawet funkcję, która utrzymuje rurkę PTFE na miejscu. Projektant zaznacza również, że wydruk nie zwiększy powierzchni głowicy, więc nie ma konieczności zmiany osi X, aby zainstalować tę modyfikację.

W celu dodatkowego zarządzania kablami, można również użyć łańcuchów kablowych. Łańcuchy kablowe są łatwo modyfikowalne, ponieważ można ich dodawać i usuwać tyle, ile się chce; łańcuchy kablowe chronią i zamykają przewody w nich, więc nie ulegają uszkodzeniu przez siły zewnętrzne . Łańcuchy są dość łatwe do wydrukowania.

 • Co to jest: Utrzymuje przewody i kable z dala od drukarki i chroni zarówno drukarkę, jak i przewody.
 • Przybliżony koszt: $1-$3
 • Gdzie można znaleźć projekt:

Podpora: Cults

Łańcuchy: Thingiverse

Listwa oświetleniowa

Światło może być niezauważalną cechą maszyny, ale w przypadku drukarek 3D, gdy nieustannie spoglądasz na platformę , aby upewnić się, że pierwsza warstwa została nałożona bezproblemowo, jest ono niezwykle ważne. Creality zauważyło ten problem i umieściło na głowicy drukującej małą lampkę LED skierowaną na dyszę. Ta funkcja jest świetna, aby zobaczyć, gdzie znajduje się dysza, ale nie oświetla zbyt wiele poza nią.

Podczas gdy dołączona przez Creality lampka jest świetnym początkiem, dodanie light baru pozwoli Ci zobaczyć więcej. Projekt przedstawiony poniżej zawiera prostą płytę montażową, do której możesz łatwo przymocować pasek świetlny używając zwykłych klejów (lub wiele pasków świetlnych zawiera podkładkę samoprzylepną z tyłu).

 • Co to jest: Oświetla obszar roboczy Twojej drukarki 3D
 • Potrzebne części: Mała listwa oświetleniowa do szafy, części wydrukowane w 3D
 • Przybliżony koszt: $15-$30
 • Gdzie można znaleźć projekt: Thingiverse

Stopki tłumiące drgania

CR-6 SE jest wyposażona w sterowniki silników krokowych TMC2209, które znacznie redukują hałas wytwarzany przez silniki Twojej drukarki. Chociaż drukarka CR-6 SE nie jest zbyt głośna, to im jest cichsza, tym lepiej! Te tłumiące drgania nóżki są umieszczone pod drukarką, redukując hałas poprzez pochłanianie drgań drukarki, co sprawia, że jest to scenariusz korzystny zarówno dla Twoich uszu, jak i wydruków.

Projektant dostarczył kilka wskazówek dotyczących drukowania dla tego modelu, w tym 10% wypełnienia bez włączonych podpór. Dodatkowo, projektant wspomniał, że nóżki mają być drukowane z TPU. Podczas gdy giętkość elastycznego filamentu jest idealna, wszelkie materiały odporne na uderzenia, takie jak ABS lub nylon, powinny dać podobny efekt.

 • Co to jest: Wycisza Twoją drukarkę, zapobiega wibracjom zakłócającym wydruki
 • Potrzebne części: Części drukowane 3D
 • Przybliżony koszt: $1-$2
 • Gdzie można znaleźć projekt: Thingiverse

Blacha ze stali sprężynowej PEI + naklejka magnetyczna

Platforma to powierzchnia na której są układane warstwy podczas wydruku wykonana z materiału zaprojektowanego tak, aby zapewnić wystarczającą przyczepność pierwszej warstwy (np. szkło, arkusz PEI itp.). Dobra platforma może mieć duże znaczenie, ponieważ wydruki będą mniej podatne na wypaczanie, rozklejanie lub zwijanie (chyba że w grę wchodzą inne czynniki).

CR-6 SE jest wyposażony w platformę z hartowanego szkła, co jest doskonałą opcją, ponieważ wydrukowane części będą się przyklejać, gdy stół będzie gorący, ale łatwo się odczepią, gdy będzie chłodny. CR-6 SE posiada taką platformę od razu w zestawie.

Jednocześnie istnieją inne rodzaje tych części i materiały, które zapewniają inne korzyści niż szklana platforma, takie jak popularna opcja ze stali sprężynowej PEI, którą można zobaczyć w Prusa i3 MK3S+. Jest to kolejny potencjalny upgrade dla CR-6 SE, ponieważ nadal jest to świetna powierzchnia przylegania, z dodatkowymi korzyściami bycia elastycznym i magnetycznym. PEI w nazwie tej płyty jest skrótem od nazwy materiału o niskich wymaganiach konserwacyjnych – polieteroimidu. Co więcej, ten materiał współpracuje z szeroką gamą materiałów filamentów do druku 3D.

Występują one głównie w dwóch opcjach powierzchni: teksturowanej i gładkiej. Ogólnie rzecz biorąc, teksturowana opcja zapewnia lepszą przyczepność, ale pozostawia bardziej chropowatą teksturę na pierwszej warstwie wydruków, co oznacza więcej pracy przy post-processingu; teksturowane opcje również łatwo uwalniają wydruki po ostygnięciu. Z drugiej strony, gładkie powierzchnie utrudniają nieco usuwanie części, ale pozostawiają spód wydruku z ultra gładkim wykończeniem.

Aby przymocować tę płytę do swojego CR-6 SE, usuń obecną platformę i zaciski (jeśli przeszkadzają), przyklej magnetyczną naklejkę, a następnie umieść na niej nową platformę. Upewnij się, że umieściłeś ją tak, by pożądane wykończenie (gładkie lub teksturowane) było skierowane ku górze.

 • Co to jest: Zapewnia świetne przyleganie pierwszej warstwy, ułatwia usuwanie części
 • Potrzebne części: Sprężysta stalowa płyta
 • Przybliżony koszt: $25
 • Gdzie można ją kupić: AliExpress

Uchwyt do platformy

Jeśli drukujesz z materiałów wysokotemperaturowych, takich jak ABS, które wymagają temperatury platformy powyżej 100°C, dotykanie jej prawdopodobnie nie jest najlepszym pomysłem. Na szczęście twórcy w społeczności druku 3D wymyślili sposoby na uniknięcie bezpośredniego kontaktu z rozgrzanym stołem, jak ten drukowany w 3D uchwyt, który mocuje się do ramy stołu.

Ten model jest czymś więcej niż tylko typowym uchwytem, ponieważ posiada również otwór do zamontowania kamery! Zamontowanie kamery na uchwycie umożliwiłoby tworzenie wspaniałych ujęć, a także łatwe monitorowanie druku za pomocą platform takich jak Creality Wi-Fi Box lub OctoPrint. Uchwyt powinien być łatwy do zainstalowania, ale wymaga kilku śrub do przymocowania do ramy.

Projektant zaleca drukowanie tego uchwytu z 20% wypełnieniem, jeśli planujesz zamontować kamerę na uchwycie. Co więcej, twórca podał również, że wydrukował model w PLA bez żadnych podpór, co powinno się udać, ponieważ model ma tylko bardzo małe zwisy (dwa otwory na śruby).

 • Co to jest: Umożliwia monitorowanie maszyny i bezpieczne przesuwanie stołu(aby się nie poparzyć)
 • Potrzebne części: Części wydrukowane w 3D, uchwyt do kamery (opcjonalnie), kamera internetowa (opcjonalnie)
 • Przybliżony koszt: $1-$30 (jeśli dodasz kamerę)
 • Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Kanał wentylatora chłodzącego

Ten upgrade, to lepsze chłodzenie świeżo stopionego filamentu . Standardowy wentylator Creality wdmuchuje powietrze na drukowaną część tylko z jednej strony. To chłodzenie jest łatwe do wykonania (dla producenta), ale chłodzenie obwodowe daje części o wyższej jakości, zwłaszcza gdy pracujesz z nawisami.

Ta modyfikacja to sześciokątny kanał wentylatora, umieszczony centralnie wokół dyszy, który może być przymocowany do głowicy drukującej bez użycia nowego sprzętu. Kanał wentylatora zastępuje ten fabryczny.

Twórca modelu zaznaczył, że wydrukował projekt z podporami, stosując co najmniej 20% wypełnienie i wysokość warstwy 0,1-0,2 mm. Autor tego projektu wskazał również w opisie modelu, że niektórzy użytkownicy doświadczyli problemów z przepływem powietrza, więc jeśli tak jest, możesz spróbować użyć remiksu projektu z większymi szczelinami przepływu powietrza.

 • Co to jest: Zapewnia bardziej efektywne chłodzenie drukowanych części
 • Potrzebne części: Części drukowane 3D
 • Przybliżony koszt: $1-$2
 • Gdzie można znaleźć projekt: Thingiverse

Direct Drive Extruder

Omówiliśmy już mechanizmy ekstruderów z pojedynczym i podwójnym napędem, inną cechą charakterystyczną ekstrudera jest jego ustawienie i umiejscowienie w stosunku do hot-endu. CR-6 SE posiada system Bowdena, w którym ekstruder jest umieszczony oddzielnie, a filament przechodzi przez rurkę Bowdena (PTFE). Z drugiej strony, system z napędem bezpośrednim umieszcza ekstruder bezpośrednio nad hot-endem, więc nie ma potrzeby stosowania długiej rurki Bowdena.

Ekstrudery z napędem bezpośrednim, podobnie jak ekstrudery z podwójnym napędem, są świetne do drukowania z elastycznych filamentów, ale mogą być również kłopotliwe w odetkaniu. Projekt, do którego link znajduje się poniżej, to wydrukowany w 3D uchwyt do konwersji CR-6 SE na system z napędem bezpośrednim. Projekt zawiera kilka dodatkowych elementów, takich jak kanał dla wentylatora, mocowanie dla czujnika filamentu i wiele innych.

Ten upgrade wymaga sporej ilości sprzętu, takiego jak wentylator 5015, kilka śrubek i nie tylko. Projektant sugeruje użycie 25-mm silnika krokowego typu pancake, zamiast standardowego silnika ekstrudera, jednak jeden z zarejestrowanych użytkowników napisał, że był w stanie użyć oryginalnego silnika z niewielkimi modyfikacjami, o których możesz przeczytać w opisie.

Może być również konieczne przylutowanie kilku przewodów, aby je przedłużyć, ponieważ standardowe przewody mogą nie działać, gdy ekstruder jest przeniesiony. Projektant dostarczył instrukcję montażu i instalacji, więc ten upgrade powinien być możliwy do wykonania, jeśli tylko masz odpowiedni sprzęt.

 • Co to jest: Umieszcza ekstruder bezpośrednio nad hot-endem,
 • Potrzebne części: Wentylator promieniowy, silnik krokowy typu pancake, części drukowane 3D, śruby
 • Przybliżony koszt: $25-$30
 • Gdzie można znaleźć projekt: Thingiverse

Żródło: https://all3dp.com