2021 Najlepsze budżetowe drukarki 3D z podwójnym ekstruderem

2021 Najlepsze budżetowe drukarki 3D z podwójnym ekstruderem

Geeetech A10M

Geeetech A10M, bazując na konstrukcji spopularyzowanej przez Endera 3 firmy Creality, umieszcza wisienkę na szczycie tego tortu w postaci możliwości podwójnej ekstruzji.

Rzeczywiście, dzięki dwóm ekstruderom podającym filament do pojedynczej dyszy hotendu A10M, ta drukarka 3D oferuje cztery podstawowe tryby pracy: jednokolorowy, dwukolorowy, stopniowany i mieszany. Możesz nakładać dwa różne kolory po kolei (oczywiście) lub, korzystając z oprogramowania Geeetech Color Mixer, mieszać różne kolory, aby uzyskać nowe barwy i odcienie.

Wielkość pola roboczego to 220 x 220 x 260 mm, nie jest niczym nadzwyczajnym jak na drukarkę 3D z podwójnym ekstruderem, której cena nie przekracza 300 $. A dzięki otwartemu oprogramowaniu sterującemu, drukarka pozwala na dodatkowe ulepszenia, takie jak automatyczne poziomowanie, a nawet moduł WIFI.

Geeetech A10M, to zdecydowanie najtańsza drukarka dual extrusion na tej liście, jest doskonałym przykładem tego, jak daleko zaszły niedrogie zestawy drukarek w ciągu ostatnich kilku lat. Nie twierdzimy, że jest idealna, ale biorąc pod uwagę cenę i obietnicę drukowania w wielu kolorach, trudno ją zignorować.

Dla mniej oszczędnych użytkowników kuszące mogą być większe wersje, Geeetech A20M i Geeetech A30M.

Geeetech A20T

Co jest lepsze od podwójnego wytłaczania? Potrójna ekstruzja! Przedstawiamy serię trzy w jednym firmy Geeetech. To, co wygląda jak część kolekcji curio, jest zdecydowanie rarytasem. Tak jak wspomnianliśmy wcześniej A10M, seria potrójnych ekstruderów Geeetecha występuje w trzech różnych rozmiarach. A10T (220 x 220 x 250 mm), A20T (250 x 250 x 250 mm) i gigantyczny A30T (320 x 320 x 420 mm).

Tenlog TL-D3 Pro

Tenlog TL-D3 Pro zapewnia sobie pozycję na tej liście dzięki połączeniu technologii IDEX z ceną 560 dolarów. Niezależny system podwójnej ekstruzji (IDEX) jest cechą, której zwykle nie spotyka się w drukarkach przeznaczonych dla hobbystów.

Zaletą drukarki IDEX jest jej zdolność do drukowania dwóch elementów jednocześnie poprzez duplikację i tryby drukowania lustrzanego. Tryb ten jest przydatny w przypadku małych i długich przedmiotów, jednak ma pewne ograniczenie, ponieważ przy korzystaniu z tych trybów zmniejsza się o połowę objętość użytkową każdej głowicy drukującej. Dobrze, że TL-D3 Pro ma objętość 300 x 300 x 350 mm, co zapewnia wystarczającą ilość miejsca na duże wydruki, nawet w trybie dupleksu. W przypadku wydruków wielomateriałowych przydatna jest funkcja osobnego podgrzewania obu dysz.

Ponieważ sami jeszcze nie sprawdziliśmy drukarki, znaleźliśmy w Internecie całkiem pozytywne opinie na jej temat. Wskazana może być zmiana zwykłego szklanego stołu (nienajlepsza przyczepność) na płytę z hartowanego szkła.

Creality CR-X Pro

W 2018 roku Creality wypuściło pierwszą CR-X po raz pierwszy zapuszczając się w świat podwójnej ekstruzji. Mając to doświadczenie wprowadzili na rynek CR-X Pro, wersję buffed-up, wyposażoną w ulepszenia, które eliminują błędy poprzednika, wprowadzając m.in zaktualizowaną płytę główną (V 4.2.1) i autopoziomowanie. A jakby tego było mało, cena katalogowa jest o 100$ niższa od oryginału.

CR-X Pro wyposażony jest w ten sam typ podwójnego ekstrudera, co jego poprzednik – jednodyszowy. Filament jest podawany przez Y-coupler zanim przejdzie do hot-endu.

Oznacza to, że nie ma możliwości „mieszania” filamentów w celu uzyskania gradientu kolorów, co można zaobserwować w modelach Geeetecha. Raczej aktywny ekstruder musi przeciągnąć filament przez Y-coupler, zanim drugi ekstruder będzie mógł załadować swój własny filament i kontynuować drukowanie. Efektem ubocznym posiadania pojedynczej dyszy jest to, że w przypadku wydruków wielokolorowych trzeba stosować ustawienia „purge tower” lub „wiping into infill”, co może powodować straty materiału. Jednak eliminuje to również problemy związane z wyciekaniem z nieaktywnej dyszy i nie trzeba się martwić o przesunięcia dysz przy zmianie kolorów.

Pole robocze CR-X Pro wynosi 300 x 300 x 400 mm dla wydruków jednokolorowych i 270 x 270 x 400 mm dla wydruków dwukolorowych – całkiem sporo.

Qidi Tech X-Pro

Qidi Tech X-Pro kosztuje około 650 $. Dość duży skok cenowy w porównaniu do niektórych z powyższych pozycji, ale posiadanie zamkniętej komory podczas drukowania 3D w ogóle – a w szczególności drukowania z dwóch materiałów – zazwyczaj pozwala na uzyskanie lepszych, bardziej stabilnych rezultatów.

Podwójna ekstruzja w modelu X-Pro jest ułatwiona dzięki systemowi podwójnych dysz. Takie tandemowe zespoły dysz pozwalają na stosunkowo szybkie wydruki z podwójnej ekstruzji w porównaniu z urządzeniami jednogłowicowymi, ponieważ mniej czasu poświęca się na zmianę filamentu pomiędzy warstwami.

Chociaż pole robocza 230 x 150 x 150 mm jest stosunkowo niewielkie w porównaniu z innymi maszynami, to pod względem jakości wydruków Qidi Technology nie oszczędza. Podczas testów stwierdziliśmy, że jest to maszyna łatwa w obsłudze. Chociaż wydana w 2017 roku, jest daleka od bycia przestarzałą i jest do tej pory godna rozważenia.

BIBO 3D Printer

Drukarka 3D Bibo (znana również szerzej jako Bibo 2) ugruntowała swoje miejsce w rankingach bestsellerów Amazona, zbierając w tym procesie przytłaczająco dużo pozytywnych recenzji.

Z wyglądu, Bibo 2 wygląda jakby był z innej epoki, ale wygląd może być mylący. Pomimo swojego antycznego wyglądu, byliśmy mile zaskoczeni wydajnością Bibo 2.

Interfejs użytkownika wymaga naprawy kilku błędów. Mimo to, drukarka zapewnia rezultaty druku 3D, które wywyższają ją ponad inne, podobnie wycenione drukarki z podwójną ekstruzją (na myśl przychodzi Flashforge Creator Max). Co więcej, drukarka 3D może zostać wzbogacona o moduł grawerowania laserowego, co jeszcze bardziej poszerza zakres jej zastosowań.

Flashforge Creator Pro 2

Drukarka Flashforge, Creator Pro, w końcu doczekała się znaczącej aktualizacji w Creator Pro 2, porzucając projekt pojedynczej głowicy drukującej na rzecz nowoczesnego systemu niezależnej podwójnej ekstruzji (IDEX), który wykorzystuje dwie oddzielne głowice drukujące do wielu trybów druku zwiększających wydajność. Już sama cena pozwala Creatorowi Pro 2 wyróżnić się, ponieważ większość drukarek w podobnej cenie (z podwójnym wytłaczaniem) musi zadowolić się systemem tandemowych dysz.

Przy wymiarach 200 x 148 x 150 mm, objętość robocza może być uważana za nieco małą jak na dzisiejsze standardy, co ogranicza możliwości drukowania, zwłaszcza jeśli drukujesz w trybie podwójnego druku, ponieważ platforma jest podzielona na pół.

Źródło: https://all3dp.com