Produkcja przyrostowa znalazła swoje miejsce także w jubilerstwie. Jeśli szukasz drukarki 3D do tworzenia biżuterii, sprawdź naszą listę najlepszych urządzeń w 2020 roku.
Tworzenie biżuterii 2.0
Bez wątpienia druk 3D zrewolucjonizował sposób wytwarzania biżuterii. Wyjątkowość, precyzja i dbałość o szczegóły to kluczowe aspekty wysokiej jakości biżuterii i właśnie w tym wyróżnia się druk 3D.
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że „biżuteria drukowana w 3D” niekoniecznie oznacza bezpośrednie wytwarzanie biżuterii do końcowego użytku. Chociaż jest możliwe drukowanie 3D z metalu, jubilerzy często drukują w 3D bardzo szczegółowe modele z wosku, które są później wykorzystywane do wykonywania form.
Proces
Aby lepiej zrozumieć podstawy drukowania biżuterii, wyobraź sobie, że jesteś jubilerem, który musi wydrukować 100 bardzo szczegółowych, niestandardowych złotych pierścionków. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest wymodelowanie pierścionka w programie CAD, a następnie wyeksportowanie modelu jako pliku kompatybilnego z drukarką 3D.
Następnym krokiem jest wydrukowanie 100 modeli pierścionka (lub tylu, ile możesz pomieścić w następnych krokach). Wydruki możesz przymocować do stojaka z tworzywa sztucznego lub wosku.
Tak czy inaczej, modele trafiają do kosza, do którego wlewa się materiał formy. Kiedy forma stwardnieje, wkłada się ją do pieca, aby stopić lub wypalić pierścienie i strukturę łączącą. W ten sposób w środku pozostawia się miejsce na wlanie np. złota.
Może to brzmieć jak skomplikowany proces, ale w rzeczywistości jest o wiele łatwiejszy i szybszy niż tradycyjne metody tworzenia biżuterii.
Drukarka 3D
Jak możesz sobie wyobrazić, drukarki 3D do biżuterii muszą być precyzyjne i niezawodne. Z tego powodu drukarki wykorzystywane do tego zadania, to prawie wszystkie urządzenia pracujące w technologii wykorzystującej żywice.
Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, dedykowanych do zastosowania w jubilerstwie, na przykład wosk do odlewania jest przeznaczony do „czystego wypalania”, co oznacza, że przechodzi bezpośrednio w gaz o wystarczająco wysokiej temperaturze.
Na co zwrócić uwagę szukając drukarki 3D do tworzenia biżuterii?
Na rynku jest wiele drukarek 3D i wszystkie mają wady i zalety, w zależności od tego, jak planujesz ich używać. Wybierając najlepsze drukarki 3D do biżuterii, wzięliśmy pod uwagę następujące kwestie:
- Wysoka rozdzielczość: chociaż możliwe jest uzyskanie przyzwoitej rozdzielczości, nawet przy użyciu drukarek FDM, większość będzie zainteresowana jeszcze wyższą rozdzielczością, która możemy osiągnąć nawet w przypadku tanich drukarek żywicznych. W tym celu upewniliśmy się, że wszystkie drukarki na liście są naprawdę zdolne do tworzenia skomplikowanych modeli.
- Gładkie powierzchnie: nasz wybór to przede wszystkim drukarki SLA, DLP lub drukarki drukujące z metali. Jeśli zależy Ci na gładkich powierzchniach, powinieneś uważać na technologię LCD. Niektóre drukarki LCD wytwarzają modele z pikselowaną powierzchnią, co może przełożyć się na ostateczny element po odlaniu. Na naszej liście, znajdziesz jednak dwie drukarki LCD, które drukują z płynniejszą ekspozycją na światło.
- Szeroka kompatybilność: ważne jest, aby mieć drukarkę 3D, która może drukować z różnych materiałów, w tym materiałów innych producentów.
- Najlepszy stosunek ceny do wydajności: Chcieliśmy mieć pewność, że cena każdej drukarki jest uczciwa w stosunku do jej wydajności.
Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się niektórym z najlepszych na rynku drukarek 3D do tworzenia biżuterii.
Peopoly Moai 130
Firma Peopoly została założona w 2015 roku przez dwóch przyjaciół, którzy budowali drukarki FDM 3D, w oparciu o projekty takie jak RepRap. Niedługo potem, gdy stwierdzili, że rozdzielczość wydruków FDM jest dla nich zbyt niska, przeszli na wyzwanie, jakim było stworzenie niedrogiej, ale wysokiej jakości drukarki 3D SLA. Narodził się Peopoly i rozpoczął się projekt Moai.
Oryginalny Peopoly Moai został zastąpiony modelem Moai 130. Dzięki wielu metalowym komponentom, nowy model nadal wygląda bardzo dobrze. Co więcej, wprowadza pewne ulepszenia sprzętowe, takie jak nowa platforma robocza, która jest łatwiejsza do wyrównania niż poprzednia.
Inną godną uwagi cechą Moai 130 jest grzana komora, która ma zapobiegać błędom podczas drukowania, gdy żywica jest zbyt zimna. Jest też poręczna lampa UV do obróbki końcowej.
W zeszłym roku oryginalny Moai, był naszym wyborem dla najlepszej żywicznej drukarki 3D. Na szczęście jego następca zachował wszystko, co kochaliśmy, jednocześnie poprawiając słabsze strony.
- Technologia: SLA
- Obszar roboczy: 130 x 130 x 180 mm
- Materiały: żywice Peopoly, zapytaj o możliwość używania żywic innych firm
- Cena: ~ 1800 $ zmontowana; ~ 1400 $ za zestaw
Formlabs Form 3
Formlabs to prawdopodobnie najbardziej znana firma specjalizująca się w drukarkach 3D SLA i SLS. Największą popularność zyskała dzięki swojej serii drukarek 3D SLA Form.
Najnowsza i najlepsza drukarka 3D SLA, która pochodzi od Formlabs, to Form 3, następca Form 2, który panował na rynku przez prawie pięć lat.
Wraz z Form 3 firma Formlabs wprowadziła ulepszoną jednostkę do obróbki światła, która umożliwia bardziej precyzyjne i szybsze drukowanie. I chociaż wymiary osi X i Y nie uległy zmianie, oś Z zyskała kolejne 10 mm.
Jeśli chodzi o materiały, które byłyby interesujące dla jubilerów, dobrą wiadomością jest to, że Formlabs opracował specjalną żywicę odlewniczą. Do obróbki końcowej Formlabs oferuje dwie oddzielne jednostki: Form Wash do mycia modeli i Form Cure do ich utwardzania.
Wszystko to razem sprawia, że Form 3 to fantastyczna drukarka 3D do tworzenia biżuterii za rozsądną cenę.
- Technologia: stereolitografia o małej sile (LFS)
- Obszar roboczy: 145 x 145 x 185 mm
- Materiały: żywice Formlabs, zapytaj o możliwość używania żywic innych firm
- Cena: ~ 3500 $ za drukarkę; ~ 700 $ za stację utwardzania; ~ 500 $ za myjnię
3DSystems FabPro 1000
3DSystems to najstarsza na świecie firma zajmująca się drukiem 3D. Nie trzeba dodawać, że opanowali wiele technologii drukowania 3D i wyprodukowali wiele drukarek 3D do różnych celów. Jednym z ich najnowszych urządzeń jest FabPro 1000 , żywiczna drukarka 3D DLP.
Jak reklamowano, jest to rzeczywiście drukarka 3D, która ma być niedrogim profesjonalnym rozwiązaniem do drukowania biżuterii 3D. Sama drukarka jest kompaktowa i bardzo dobrze zbudowana.
Obszar roboczy nie jest największy, ale wystarcza do wyprodukowania wcale niemałej ilości biżuterii dziennie. Jeśli chodzi o precyzję, ta drukarka tworzy modele z warstwami o grubości 30 mikronów i drukuje ze średnią prędkością 21 mm / h.
W pudełku znajduje się zestaw do postprocessingu, który składa się z kilku narzędzi, w tym szpatułki, zbiorników do płukania i szczotek do czyszczenia wydrukowanych modeli.
Modele wykonane w technologii DLP, muszą być utwardzane promieniami UV, a 3D Systems oferuje do tego oddzielną jednostkę. Niestety nie jest dostępna w standardowym zestawie. Zamiast niego musisz wybrać droższy pakiet „Bundle”.
Ogólnie rzecz biorąc, FabPro 1000 to bardzo dobry wybór, jeśli szukasz wysokiej jakości drukarki 3D do tworzenia biżuterii.
- Technologia: DLP
- Obszar roboczy: 125 x 70 x 120 mm
- Materiały: 3DSystems i żywice innych firm
- Cena: ~ 2500 $ za drukarkę; ~ 3400 $ za pakiet
Zortrax Inkspire
Zortrax Inkspire to desktopowa drukarka żywiczna, od producenta, który zyskał popularność dzięki swoim drukarkom FDM, np. Zortrax M200 Plus. Na początku artykułu stwierdziliśmy, że drukarki LCD 3D mogą wytwarzać lekko pikselowane powierzchnie, co będzie negatywnie wpływało na jakość powierzchni odlewów.
Na szczęście Inkspire do nich nie należy. Choć bazuje na technologii UV LCD, zapewnia idealnie gładkie i precyzyjne wydruki. Połącz to z kilkoma żywicami do odlewania, dostępnymi dla drukarki Zortrax Inkspire, a otrzymasz naprawdę potężny system produkcji biżuterii na swoim biurku.
Dodatkowe wyposażenie Zortrax Inkspire obejmuje myjkę ultradźwiękową – Zortrax Ultrasonic Cleaner, którą można dokupić osobno lub z drukarką w jednym opakowaniu.
Biorąc pod uwagę cenę drukarki Inkspire i jej możliwości, powiedzielibyśmy, że jest to dobry wybór do małych serii produkcyjnych biżuterii.
- Technologia: LCD
- Obszar roboczy: 74 x 132 x 175 mm
- Żywice: wszystkie żywice 405 nm
- Cena: ~ 2300 $ za drukarkę; ~ 2700 $ wraz z myjką ultradźwiękową zawartą w pakiecie
Liquid Crystal Precision 1.5 jest desktopową żywiczną drukarką 3D, która zapewnia profesjonalne rezultaty i jest łatwa w użyciu.
To, co sprawia, że Liquid Crystal Precision 1.5 jest tak łatwa w użyciu, to wbudowany, kolorowy ekran dotykowy. Jasne, wiele drukarek ma taki, ale ten jest szczególnie warty tego, aby zwrócić na niego uwagę, ze względu na przejrzysty interfejs użytkownika. Drukarka jest dostarczana z wstępnie ustawioną platformą roboczą, co powinno przynajmniej pomóc w szybkim rozpoczęciu drukowania.
Ta drukarka ma dość spory obszar roboczy i chociaż wykorzystuje technologię LCD, to jej ekran o wysokiej rozdzielczości ma ogromny potencjał do tworzenia szczegółowych modeli.
W opakowaniu obok drukarki znajdują się dwie kuwety na żywicę i akcesoria, takie jak rękawiczki, szpatułka i klucz imbusowy. Kuwety zostały specjalnie zaprojektowane, aby łatwo było je wymienić i zmienić folię FEP. Oprócz świetnego zestawu akcesoriów, otrzymujesz również dożywotnią licencję na oprogramowanie Photocentric Studio.
Po zakończeniu drukowania modeli nadchodzi pora na konieczny postprocessing. Producent oferuje urządzenia do przetwarzania końcowego, nie są one jednak dostępne w zestawie z drukarką.
- Technologia: LCD
- Obszar roboczy: 121 x 68 x 160 mm
- Żywice: Daylight Presision Resins
- Cena: ~ 2400 $ za drukarkę; ~ 2200 $ za stację utwardzania; ~ 650 $ za stację mycia
Solidscape S300 Series
Solidscape to amerykańska firma specjalizująca się w jednych z najlepszych w branży drukarek 3D do biżuterii. Maszyny, które w szczególności potwierdzają to twierdzenie, należą do serii woskowych drukarek 3D S300, a mianowicie S325, S360 i S390.
Te trzy drukarki 3D zostały zaprojektowane specjalnie dla jubilerów. Za nimi stoją projektanci i inżynierowie, którzy zadbali o niezawodne działanie i łatwość obsługi.
Maszyny drukują modele z rozpuszczalnymi podporami, co daje idealnie gładką powierzchnię. Dodatkową zaletą jest to, że działają z nietoksycznymi materiałami. W związku z tym, do pracy z nimi nie są wymagane rękawice.
S325 to maszyna dla początkujących i obok jej większego brata, S360, są to dwie najlepiej sprzedające się drukarki 3D firmy Solidscape. To, co czyni te drukarki tak wyjątkowymi, to fakt, że wytwarzają bardzo szczegółowe modele woskowe, które nie wymagają dalszej obróbki, chyba że weźmiesz pod uwagę rozpuszczalnik, który jest niezwykle łatwy do nałożenia.
Najwyższej klasy drukarka 3D firmy Solidscape do biżuterii, S390, jest dość kosztowną maszyną, ale jakość i wartość, jaką zapewnia tym, którzy używają jej na co dzień, są po prostu bezkonkurencyjne.
Na prostym arkuszu specyfikacji te maszyny wyglądałyby bardzo podobnie. Wszystkie trzy mają ten sam obszar roboczy, ale różnice tkwią w złożonych usprawnieniach technologii Solidjet, które umożliwiają różne prędkości produkcji i poziomy precyzji.
- Technologia: Material jetting
- Obszar roboczy: 152,4 x 152,4 x 101,6 mm (dla wszystkich trzech drukarek)
- Materiały: żywice Solidscape, w tym odlewane i rozpuszczalne
- Cena: Zapytaj o cenę
EnvisionTEC Vida cDLM
EnvisionTEC to kolejna firma specjalizująca się w różnych przemysłowych drukarkach 3D. Dla celów jubilerskich skupimy się na Vida cDLM.
Po uruchomieniu Vida cDLM podniosła poprzeczkę dzięki swojej technologii, która działa „za kulisami”. Technologia ta nazywana jest ciągłą cyfrową produkcją światła, stąd nazwa drukarki cDLM.
cDLM to technologia oparta na cyfrowym przetwarzaniu światła (DLP) . Różnica polega na ciągłym ruchu platformy roboczej podczas drukowania modelu. To znacznie skraca czas drukowania, a ponieważ drukuje tak szybko, jubilerzy mogą dosłownie przygotować prototypy w ciągu kilku godzin.
EnvisionTEC oferuje wiele żywic do Vida, ale chyba najbardziej interesujący jest tak zwany materiał Easy Cast 2.0. Jest reklamowany jako jedna z obecnie dostępnych na rynku żywic o najwyższej zawartości wosku.
- Technologia: ciągła cyfrowa produkcja światła (cDLM)
- Obszar roboczy: 145 x 81,5 x 100 mm
- Materiały: żywice EnvisionTEC, zapytaj o możliwość używania żywic innych firm
- Cena: Zapytaj o cenę
DWS 029JL2
DWS Systems to włoska firma produkująca wysokiej jakości przemysłowe drukarki 3D. Ich 029JL2 będzie odpowiednim sprzętem do małych i średnich produkcji biżuterii.
Producent twierdzi, że 029JL2 może osiągnąć produkcję około 5000 sztuk biżuterii dziennie. Pod względem materiałów jest z czego wybierać. Firma DWS opracowała wiele żywic do odlewania, co z pewnością docenią jubilerzy.
Oprócz drukarki, DWS zawiera oprogramowanie o nazwie Nauta i Fictor. Nauta służy do generowania podpór i zarządzania ustawieniami drukowania, a Fictor to oprogramowanie do zarządzania drukarką, za pomocą którego możesz importować pliki, wybierać materiały i monitorować proces drukowania.
- Technologia: SLA
- Obszar roboczy: 110 x 110 x 200 mm
- Materiały: żywice DWS, zapytaj o możliwość używania żywic innych firm
- Cena: Zapytaj o cenę
Prodways ProMaker LD3
Prodways produkuje drukarki 3D do zastosowań dentystycznych i jubilerskich. Jednym z ich najnowszych produktów jest ProMaker LD3, bardzo kompaktowa, ale wydajna drukarka 3D DLP.
LD3 jest wyposażony w słynną technologię MovingLight firmy Prodways. Zasadniczo oznacza to, że drukarka może osiągnąć naprawdę niewiarygodne szczegóły podczas bardzo szybkiego drukowania.
Podczas gdy standardowa drukarka 3D DLP wyświetlałaby obraz warstwy na dnie kadzi, technologia MovingLight jest wyjątkowa, ponieważ promienie UV się poruszają. Umożliwia to nie tylko szybsze drukowanie, ale także umożliwia wykonywanie większych obiektów bez utraty jakości.
Jeśli chodzi o materiały, Prodways przyjął proste podejście i oferuje tylko jedną żywicę do odlewania. Jeśli chcesz pójść dalej z materiałami, możesz eksperymentować z produktami innych firm.
Wraz z oddzielnymi, ale kompaktowymi urządzeniami do postprocessingu i szkoleniami oferowanymi przez producenta, jest to bardzo wszechstronny pakiet dla jubilerów, którzy są zainteresowani pracą z drukiem 3D.
- Technologia: MovingLight DLP
- Obszar roboczy: 64 x 120 x 130 mm
- Materiały: żywice Prodways, zapytaj o możliwość używania żywic innych firm
- Cena: Zapytaj o cenę
EOS M100
EOS to jeden z największych graczy w dziedzinie wytwarzania przyrostowego, a M100 to ich podstawowa drukarka 3D do druku z metalu. Technologia, która się za tym kryje, to bezpośrednie spiekanie laserowe metali ( DMLS ), co oznacza, że może drukować biżuterię przy użyciu proszków metali.
Jeśli spojrzysz na arkusz specyfikacji M100, zauważysz, że ma stosunkowo mały obszar roboczy. Może to stanowić problem dla Ciebie, jeśli jesteś inżynierem, ale w przypadku biżuterii powinno wystarczyć.
Wspaniałe w EOS jest to, że oferują wiele różnych proszków metali, które są kompatybilne z M100. Na przykład możesz drukować proszkami z metali szlachetnych, stali nierdzewnej, miedzi, stopów i wielu innych.
Do obróbki końcowej firma EOS oferuje stacje i piece używane do spiekania części drukowanych.
Oczywiście taka maszyna nie jest tania. Jeśli jednak masz dostępne fundusze, rozważ zakup M100: ma świetną reputację i jest opłacalny w przypadku mniejszych serii produkcyjnych.
- Technologia: DMLS
- Obszar roboczy: 100 × 100 × 95 mm
- Materiały: proszki EOS
- Cena: ~ 350 000 $, ale zalecamy, abyś zapytał o wycenę
Główne źródło obrazu: Formlabs
Licencja: Tekst „ 2020 Best 3D Printers for Jewelry ” autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.
Źródło: https://all3dp.com/