2020 Najlepsze aplikacje do modelowania 3D (iPad i Android)

2020 Najlepsze aplikacje do modelowania 3D (iPad i Android)

Modelowanie 3D stało się przenośne! Sprawdź nasz wybór najlepszych aplikacji do projektowania 3D na iPadzie i Androidzie.

Tylko najważniejsze

CAD na iPadzie Pro
CAD na iPadzie Pro (źródło: Engineering.com )

Zanim wskoczysz do świata mobilnego modelowania 3D, musisz wyznaczyć pewne standardy. Podczas wybierania aplikacji wzięliśmy pod uwagę kilka aspektów:

Nacisk na druk 3D

Szybkie wyszukiwanie ujawni, że istnieje wiele aplikacji mobilnych stworzonych do „projektowania 3D”, więc możesz mieć problemy z przeszukaniem wszystkiego, aby znaleźć taką, która jest niezawodna i funkcjonalna. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy zdasz sobie sprawę, że większość aplikacji do projektowania 3D jest ukierunkowana na wizualizację lub zabawę, a nie funkcjonalne modele do druku 3D.

Na szczęście udało nam się znaleźć jedne z najlepszych aplikacji do projektowania 3D na urządzenia mobilne, które faktycznie wpasowują się w swobodny przepływu pracy i wykorzystania jej efektów do tworzenia wydruków na drukarce 3D, z jednym wyjątkiem, który ma swój własny znaczący przypadek użycia.

Platformy

Jak możesz sobie wyobrazić, format tabletu jest bardziej odpowiedni do projektowania 3D niż mały 6-calowy ekran telefonu, a rynek tabletów jest zdominowany przez urządzenia z systemem iOS. Z tych powodów wielu programistów kieruje swoje aplikacje na tę platformę, co oznacza, że ​​większość naszych wyborów jest dostępna tylko na iOS.

Warto również zauważyć, że wymieniamy tylko aplikacje przeznaczone dla mobilnych systemów operacyjnych. Chociaż urządzenia Microsoft Surface są technicznie „tabletami”, działają na komputerowym systemie operacyjnym i oprogramowaniu komputerowym, co oznacza, że ​​mają pełny dostęp do SolidWorksFusion 360 i każdego innego niezwykle wydajnego oprogramowania profesjonalnego.

Shapr3D: Dla profesjonalistów

Odblokuj możliwości parametryczne na swoim iPadzie
Odblokuj możliwości parametryczne na swoim iPadzie (źródło: Shapr3D przez YouTube )

Zacznijmy od wagi ciężkiej: parametrycznego narzędzia do modelowania: Shapr3D. Ta aplikacja, z prawie czterystoma recenzjami w App Store i średnią gwiazdek 4,6, jest zasilana przez ten sam silnik modelowania, co profesjonalne oprogramowanie do modelowania SolidWorks.

Nie trzeba długo przeglądać interfejsu użytkownika i zestawu funkcji, aby zobaczyć, że ta aplikacja jest skierowana do profesjonalnych inżynierów i projektantów przemysłowych. Shapr3D umożliwia tworzenie koncepcji w ruchu, z których wszystkie można w dowolnym momencie wyeksportować do oprogramowania komputerowego, w celu uzyskania bardziej szczegółowej edycji.

Krótko mówiąc, jeśli szukasz aplikacji, nawet do półprofesjonalnego zastosowania, nie szukaj dalej. Shapr3D to jedna z najbardziej funkcjonalnych i niezawodnych aplikacji mobilnych do modelowania parametrycznego.

 • Platforma: iOS
 • Cena: bezpłatna wersja próbna lub 20 USD / miesiąc

 

Sculptura: Stylowe rzeźbienie

Siateczka wzorowana na Sculptura
Siatka wzorowana na Sculptura (Źródło: Sculptura )

Sculptura: to aplikacja, która ma nadzieję zaspokoić wszystkie Twoje wirtualne potrzeby rzeźbienia. Jest to dość intuicyjne narzędzie, podobne do Sculptris, oprogramowania komputerowego powszechnie określanego jako „lekka wersja ZBrush”.

Prosty zestaw narzędzi dostępnych w Sculptura sprawia, że ​​najlepiej nadaje się do tworzenia siatek bazowych, które są następnie eksportowane do oprogramowania do modelowania na komputerze, w celu uzyskania bardziej szczegółowych edycji. Interfejs jest przejrzysty, a wydajność płynna. To modelowanie jest wyraźnie zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych, więc jeśli funkcjonalność pasuje do Twojego przepływu pracy, nie będziesz rozczarowany.

 • Platformy: iOS, Android, MacOS
 • Cena: 10 USD

 

Putty 3D: proste rzeźbienie

Rzeźbienie z ograniczonym budżetem!
Rzeźbienie z ograniczonym budżetem! (Źródło: Putty 3D )

Najlepszym sposobem podsumowania Putty3D jest „tańsza Sculptura”. Nie ma tak wielu ocen, ale wykonuje swoją pracę za mniej więcej połowę ceny.

W porównaniu do Sculptura, narzędzia do modelowania Putty3D są nieco bardziej ograniczone. Jednak nadal masz możliwość modelowania zoptymalizowanego pod kątem urządzeń mobilnych, eksportu plików do aplikacji komputerowych. Aplikacja zapewnia również przejrzysty interfejs użytkownika, więc jeśli zależy Ci na tańszym zakupie, masz szansę pracować na tych podstawowych siatkach w podróży.

 • Platforma: iOS
 • Cena: 4,99 USD

uMake:

Niech Twoje pomysły przepłyną przez Twoje palce
Niech Twoje pomysły przepłyną przez Twoje palce (źródło: uMake via YouTube )

Jedyną aplikacją, która zawsze wydaje się trafiać na listę aplikacji do projektowania 3D, jest uMake. Być może wynika to z wyjątkowego podejścia do modelowania: wprowadzania dotykowego.

Chociaż używa się głównie szkiców 2D do tworzenia kształtów 3D, to doświadczenie przypomina bardziej rysunek 2D z dodatkowym wymiarem zamiast tradycyjnego modelowania parametrycznego za pomocą płaszczyzn i szkiców. Trudno to wytłumaczyć słowami – wystarczy spróbować samemu.

Miłym dodatkiem uMake jest możliwość przeglądania projektów 3D w rzeczywistości rozszerzonej. Możesz dosłownie rzutować swoją koncepcję supersamochodu na podgląd swojego garażu na żywo, aby sprawdzić, czy będzie pasował (obok wyimaginowanego Porsche 911).

 • Platforma: iOS
 • Cena: 14-dniowy bezpłatny okres próbny, a następnie 15,99 USD / miesiąc

Słowo ostrzeżenia

Być może ze względu na sposób zaprojektowania interfejsu uMake, w naturalny sposób zachęca on do tworzenia organicznych kształtów, mimo że nie jest jako takim narzędziem do rzeźbienia. To prowadzi nas do ważnego wniosku: wydaje się być bardziej odpowiedni do pracy koncepcyjnej i wizualizacji, niż do tworzenia modeli, które mają być wydrukowane na drukarce 3D.

Chociaż możesz eksportować pliki 3D, które zaprojektowałeś za pomocą uMake, do bardziej wyrafinowanego oprogramowania, takiego jak Fusion 360 i Meshmixer, opcje importu wskazują na cel bardziej zorientowany na projekt.

Wśród obsługiwanych źródeł importu znajdują się Photoshop, Procreate, Sketchbook i inne popularne programy do rysowania 2D. Może to nawiązywać do zamiaru twórców, aby stworzyć aplikację uMake dla artystów koncepcyjnych pracujących głównie ze szkicami 2D i wizualizacjami.

AutoCAD LT: Mistrz miniatur

AutoCAD LT w akcji
AutoCAD LT w akcji (źródło: Finder )

Ta popularna przeglądarka i edytor DWG jest całkiem solidną opcją dla funkcji związanych z architekturą lub BIM. Pamiętaj tylko, że nie będziesz mógł go używać, jeśli interesuje Cię zaprojektowanie czegoś do wydrukowania na drukarce 3D.

Mobilna wersja AutoCAD jest przeznaczona do oglądania i niezbyt zaaawansowanej edycji plików DWG . Jest całkiem dobra w swojej zamierzonej funkcji, ale tą funkcją nie jest drukowanie 3D.

Mimo to jesteśmy prawie zobowiązani wspomnieć o programie AutoCAD LT ze względu na jego rozgłos w przestrzeni projektowania 3D. Znajduje się w zupełnie innej kategorii niż inne wspomniane tutaj aplikacje, ale przynajmniej teraz nie pomylisz go z opcjami do modelowania 3D, na potrzeby drukowania.

 • Platformy: iOS, Android, Windows
 • Cena: za darmo

Luna Display: podwójne urządzenia

Najlepsza konfiguracja
Najlepsza konfiguracja (źródło: Forbes )

A teraz coś zupełnie innego (ale nadal warto).

Wyobraź sobie: Twój błyszczący iPad z czułością na nacisk i spektakularną obsługą rysika, na którym działa oprogramowanie do modelowania na komputerze. To opisuje rzeczywistość stworzoną przez  Luna Display, rozwiązanie, które pozwala Twojemu iPadowi działać jako drugi wyświetlacz i metoda wprowadzania danych na Macu.

Luna Display łączy iPada, który nadaje się do modelowania, z mocą oprogramowania komputerowego, które jest lepsze pod względem funkcjonalności niż aplikacje mobilne.

 • Platforma : iOS
 • Cena: 80 USD

Podejście alternatywne

Twórcy Luna Display udostępniają kolejne rozwiązanie o podobnej funkcji: Astropad. Astropad robi to samo, co Luna Display, z wyjątkiem tego, że działa z większą liczbą wersji iPada i używa połączenia Wi-Fi lub USB.

Jeśli nie chcesz rozbijać banku lub po prostu chcesz zobaczyć, o co tyle zamieszania z tym wyjątkowym rozwiązaniem do modelowania na urządzeniach mobilnych, Astropad jest dobrą opcją.

Tak wiele opcji

Kto powiedział, że modelowania nie można robić w biegu?
Kto powiedział, że modelowania nie można robić w biegu? (Źródło: Shapr3D przez YouTube )

Powyżej wymieniono kilka znakomitych aplikacji do modelowania 3D na urządzeniach mobilnych. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi, że telefony i tablety ewoluowały do ​​tego stopnia, że ​​są w stanie projektować w 3D, co jest zadaniem tradycyjnie zarezerwowanym dla ciężkich systemów komputerowych.

Ponieważ mniejsze urządzenia stają się coraz potężniejsze, możemy oczekiwać, że ekosystem potężnych aplikacji do modelowania mobilnego będzie się rozwijał, więc miej oko na tę przestrzeń, nawet jeśli nie możesz znaleźć teraz, tego czego potrzebujesz. 

 

(Źródło głównego zdjęcia: amity_sensei English via YouTube )

 Licencja: tekst „2020 Best 3D Design Apps for 3D Modeling (iPad & Android)” autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: https://all3dp.com/