Rapid Tooling/Manufacturing na filamencie Tarfuse® PA AM NAT 02

Rapid Tooling/Manufacturing na filamencie Tarfuse® PA AM NAT 02

Tak jak obiecałem w poprzednim artykule w tym tygodniu wziąłem na warsztat bardziej specjalistyczne materiały od Grupy Azoty. Wiadomo, że każdy producent filamentów ma w zasobach PLA, ABS, lub PET-G, jednak takie filamenty jak nylon i to w dodatku w kilku wariantach to już bardziej zaawansowane produkty ze specjalnym przeznaczeniem. Na „pierwszy ogień” wybrałem Tarfuse® PA AM NAT 02, gdzie oznaczenie AM odpowiada za antybakteryjność. Wprawdzie kilka miesięcy temu drukowałem już na tym filamencie klamki, jednak były to stosunkowo proste modele, bez elementów ruchomych. Przyszedł czas na grubsze testowanie z bardzo konkretnym zastosowaniem.

Jak już kiedyś wspominałem nasz konstruktor Jakub samodzielnie buduje od zera własne drukarki 3D. Dużą zaletą przy własnej produkcji takich urządzeń jest, możliwość wykonania części na innej maszynie. Biorąc pod uwagę konieczność precyzji przy budowaniu takich modeli, obiekty muszą spełniać bardzo ściśle określone parametry, które są różne w zależności od miejsca zastosowania. Tutaj doskonale przydaje się wysoka jakość filamentów Tarfuse® od Grupy Azoty.

Do nowo powstającej drukarki potrzebowaliśmy skonstruować obudowę, która ma za zadanie utrzymywać stałą temperaturę komory roboczej. Ścianki tejże konstrukcji wykonane będą z przeźroczystej pleksi, zaś mocowanie na zawiasach, w celu łatwego dostępu do platformy. Całość musi być szczelna, idealnie pracować i przylegać do ramy.

Pierwszym modelem którego potrzebowaliśmy były właśnie zawiasy. Jakub na swojej drukarce RatRig V-Core 3 uruchomił produkcję samodzielnie zaprojektowanych zawiasów i użył do tego materiału Tarfuse® PA AM NAT 02. Nylon potrzebuje dużo wyższych temperatur do przetopienia. Jakub ustawił temperaturę dyszy na 285 stopni i stół 105, oraz 40 stopni we wnętrzu komory roboczej. Podczas druku z zamknięta komorą wydziela się delikatny zapach, który warto niwelować filtrem węglowym. W trakcie produkcji obyło się bez problemów jak na zdjęciu.

Warto w tym miejscu dodać, że przy okazji Jakub zastosował podkładkę teksturowaną PEI ze specjalnym klejem do PA – Magigoo®. Jak wiemy Nylon bardzo lubi się poderwać i dlatego adhezja jest tutaj szalenie istotna.

Dodatkowo testujemy nowy laminat, który nakładany na stół będzie przytrzymywał nylon bez żadnego kleju – wyniki opiszę w dalszej części artykułu.

Finalny wydruk i montaż są bardzo zadowalające. Tarfuse® PA AM NAT 02, jest lepszy od przykładowo PA 12. W tym konkretnym przypadku materiał jest wytrzymalszy i bardziej odporny na naciągi. Jest wręcz idealny do produkcji części funkcjonalnych i zaawansowanych technicznie.

Przy tak dobrych osiągach postanowiliśmy dodrukować kolejne elementy zamienne do drukarek które już stoją u nas w firmie. Zaliczyły się do nich choćby mocowania mostka łańcucha prowadzącego kable. Modele wyszły bardzo dobrze, jak zostało to pokazane na zdjęciach:

Przy odpowiednim zaprojektowaniu rozmiaru otworów, śruby idealnie się gwintują i trzymają całą konstrukcję jak należy.

Ponieważ wydruki na Tarfuse® PA to głownie zasługa Jakuba ja również postanowiłem zaprząc do pracy kolejna drukarkę. Tym razem padło na wysokotemperaturowego Creatbot F160. Przy tym wydruku zastosowałem wspomnianą wcześniej płytkę laminowaną, którą aktywnie testujemy pod kątem możliwości całkowitego pozbycia się kleju przy zaawansowanych filamentach. Temperaturę na dyszy ustawiłem nieco wyżej na 295 stopni i stół podobnie jak Kuba na 105 stopni. Wyniki z wydruków widoczne na zdjęciach:

Wszystko wyszło jak należy i z zerową komplikacją. Materiał od początku rozkładał się idealnie, zaś płytka laminowana sprawdziła się w 100%, przytrzymała materiał ( bez kleju) jak należy i coś czuję, że zagości na stołach roboczych na stałe.

Teraz pozostaje jedynie sprawdzić czyj zawias będzie bardziej przydatny do pleksi, Jakuba czy mój😊

W kolejnym tygodniu weźmiemy na warsztat Tarfuse® ASA, do zobaczenia.