Produkcja przyrostowa zmieniła proces tworzenia biżuterii. W tym artykule przyjrzymy się najlepszym drukarkom 3D, które mogą stać się niezbędnym urządzeniem w Twojej pracowni.
Biżuteria stała się cyfrowa
Tradycyjne wytwarzanie biżuterii, to proces szczegółowy i czasochłonny. Nikt nie może zaprzeczyć umiejętnościom i kunsztowi, jakie kryją się w ręcznie robionym pierścionku lub zawieszce, a ręcznie rzeźbione ozdoby, zawsze będą czymś wyjątkowym. Jednak faktem jest, że wykonanie biżuterii w całości ręcznie wymaga dużo czasu i cierpliwości.
Wielu jubilerów zaczęło więc szukać sposobów ułatwiających produkcję biżuterii. Rozwiązaniem okazało się drukowanie 3D.
Odnosząc się do określenia „wielu jubilerów”– szacuje się, że segment druku 3D biżuterii do 2026 r. będzie wart 5,5 miliarda dolarów. Podobnie jak wiele innych rzeczy, biżuteria stała się cyfrowa.
Zalety drukowania biżuterii 3D
Należy zauważyć, że kiedy mówimy o drukowaniu biżuterii 3D, nie mamy na myśli bezpośredniego drukowania biżuterii z metali szlachetnych. Chociaż jest to zdecydowanie możliwe – a technologia w tym zakresie szybko się rozwija – większość jubilerów nie używa w ten sposób drukarek 3D, ponieważ technologia ta nie jest zbyt dostępna pod względem ceny.
Zamiast tego, jubilerzy używają drukarek 3D do drukowania modeli wzorcowych lub woskowych, które można wykorzystać w połączeniu z tradycyjnym odlewaniem w wosku traconym. Metoda traconego wosku, polega na tym, że model woskowy jest zamykany w podobnym do gipsu medium, które twardnieje, a następnie jest podgrzewany, dzięki czemu model woskowy topi się, pozostawiając formę, która jest następnie wypełniona roztopionym metalem szlachetnym.
Więc zamiast tradycyjnego ręcznego rzeźbienia w wosku, jubilerzy drukują dziś w 3D z wosku. Drukarka 3D umożliwia stworzenie bardzo szczegółowego, wzorcowego modelu woskowego.
Oczywiście, aby wydrukować swój model woskowy w 3D, musisz zacząć od pliku cyfrowego samej biżuterii. Tam, gdzie tradycyjni twórcy biżuterii mogą zacząć od szkicu na papierze, cyfrowi jubilerzy tworzą swoje projekty w 3D za pomocą oprogramowania do projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), takiego jak Mudbox, RhinoGold Basic i SketchUp.
Zalety modeli woskowych do druku 3D:
- Szybkość: Mówiąc najprościej, drukowanie 3D jest o wiele szybsze, niż ręczne rzeźbienie w wosku. Podczas gdy tradycyjna metoda wymaga spędzenia godzin, a nawet dni, żmudnego rzeźbienia woskowego modelu, drukarka 3D wyprodukuje szczegółowy model w ciągu kilku godzin. Ponadto zmiany są znacznie łatwiejsze, ponieważ wystarczy zmienić plik cyfrowy i wydrukować inną wersję.
- Złożoność: Drukarki 3D mogą tworzyć znacznie bardziej złożone i skomplikowane geometrie niż te, które można wyrzeźbić ręcznie. Możesz wydrukować wszystko, co może zaprojektować Twoje oprogramowanie CAD, dzięki czemu nawet wspaniałe projekty są bardziej dostępne dla artystów, którzy mogą nie mieć umiejętności rzeźbiarskich. Dodatkowo, możesz stworzyć geometrie, które są praktycznie niemożliwe przy ręcznym rzeźbieniu.
- Dostosowanie: Ponieważ oryginalny model główny jest przechowywany jako cyfrowy plik CAD, będziesz mógł go szybko modyfikować zgodnie z wymaganiami klienta. Możesz oferować zarówno spersonalizowaną biżuterię, jak i łatwo wprowadzać zmiany w modelu, jeśli przyszły użytkownik nie będzie zadowolony z początkowego projektu.
- Produkcja masowa: W zależności od wydajności drukarki 3D, możesz wydrukować dziesiątki różnych modeli woskowych w jednym cyklu drukowania.
- Reprodukcja: Druk 3D dodaje kolejny poziom wygody, ponieważ można odtwarzać starą biżuterię. Za pomocą skanera 3D można odtworzyć istniejący element jako model cyfrowy, który można następnie opracować w oprogramowaniu CAD i wydrukować.
- Opłacalność: Druk 3D w skali jubilerskiej wykorzystuje bardzo mało materiału do drukowania. Chociaż odlewane materiały woskowe mogą być droższe niż zwykłe żywice, jedna partia materiału pozwala uzyskać dużo wydruków, co pomaga obniżyć koszty tworzenia modeli.
- Szybkie prototypy: Dopasuj kamienie do wydrukowanego modelu 3D, aby zapewnić idealne dopasowanie i akceptację klienta przed odlaniem ostatniego elementu. Klienci mogą przymierzyć drukowane modele 3D i uzyskać prawdziwsze wrażenie końcowego elementu, niż w przypadku obrazu 2D.
Czego szukać?
Pierwszą kwestią przy wyborze drukarki 3D do biżuterii jest technologia. To jednak jest łatwy wybór. Większość jubilerów wybiera drukarki SLA lub DLP na bazie żywicy, ze względu na ich wysoką rozdzielczość drukowania i dostępność żywic woskowych, które wypalają się czysto podczas odlewania.
Istnieją drukarki FDM, które mogą drukować z filamentów typu castable, jednak większość drukarek filamentowych, nie jest w stanie stworzyć wystarczająco drobnych szczegółów dla skomplikowanej biżuterii. Dlatego też najlepiej jest poszukać drukarki żywicznej. Choć musimy przyznać, że drukarki FDM są zazwyczaj szybsze.
Inne uwagi przy wyborze drukarki to:
- Rozdzielczość: Biżuteria jest niewielka, więc im drobniejsze szczegóły może uzyskać Twoja drukarka, tym lepiej. Powinieneś szukać maszyny, która jest w stanie stworzyć najdrobniejsze możliwe szczegóły, najlepiej nawet tak małe jak 10 mikronów.
- Szybkość druku: Trudno wyobrazić sobie przypadek, w którym ręczne rzeźbienie w wosku, byłoby szybszy niż druk 3D. Najlepiej poszukaj maszyny, która pozwala dostosować prędkość, aby uzyskać superszybkie, ale mniej szczegółowe prototypy, a także niezwykle drobne szczegóły, których drukowanie zwykle trwa nieco dłużej.
- Zgodność materiałów: Wybierz drukarkę, która nie jest ograniczona do materiałów jednego producenta. Możliwe, że najlepsza żywica woskowa do twoich celów jest produkowana przez stronę trzecią. Materiały zastrzeżone są również często znacznie droższe niż materiały firm trzecich.
- Koszt: Kupując drukarkę, należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę drukarki, ale także koszty konserwacji i materiałów. Chociaż inwestycja w drukarkę 3D do biżuterii może zwrócić się w ciągu kilku miesięcy, warto zwrócić uwagę także na powiązane z nią koszty eksploatacji.
- Ekspozycja: Jeśli Twoje projekty mają drobne cechy i gładkie powierzchnie, zastanów się przed zakupem drukarki LCD. Niektóre maszyny LCD wytwarzają modele z pikselowaną powierzchnią, co może przełożyć się na ostateczny element po odlaniu, chyba że poświęcisz trochę czasu na obróbkę końcową.
Niezależnie od tego, jak dobrą specyfikację oraz opis posiada dana drukarka, może to być niewystarczające do podjęcia decyzji o wyborze drukarki do Twojej pracowni. Jeśli chcesz ocenić jakość drukarki, możesz poprosić producenta o próbny wydruk.
Nasze najlepsze typy i kryteria doboru
W przypadku tej listy rozważyliśmy możliwości i koszt każdej drukarki i podzieliliśmy je na trzy kategorie: budżetową, średnią i profesjonalną. Chociaż nasz proces nie był naukowo rygorystyczny, da wyobrażenie o funkcjach drukarek. Należy również pamiętać, że niektórzy z tych czołowych producentów oferują zarówno drukarki budżetowe, jak i produkcyjne.
Zaczniemy od kategorii budżetowej, zwróć na nią uwagę, jeśli dopiero zaczynasz drukować 3D i chcesz nauczyć się podstaw. Możesz kupić naprawdę dobrą drukarkę żywiczną, taką jak Elegoo Mars 2, za około 200 USD, aby nabrać doświadczenia w żywicznym druku 3D, nie oczekując jednocześnie super wysokiej rozdzielczości, której szukają niektórzy producenci biżuterii.
Druga kategoria obejmuje drukarki średniej klasy, które oferują szerszy zakres funkcji, a jednocześnie są dostępne w rozsądnej cenie.
Na koniec omówimy profesjonalne drukarki produkcyjne, które są droższe, ale są w pełni zdolne do produkcji biżuterii na większą skalę. Niektóre z tych profesjonalnych drukarek mogą drukować dziesiątki modeli jednocześnie i produkować tysiące tygodniowo. Podobnie jak w świecie tanich drukarek żywicznych, istnieją świetne drukarki żywiczne w kategorii profesjonalnej i przemysłowej, które niekoniecznie koncentrują się na biżuterii, ale mogą pasować do Twoich potrzeb.
Creality 3D Halot-Max
Chiński producent drukarek 3D Creality 3D, będący na rynku od 2014 roku, zdobył kilka nagród, nawet od redakcji All3DP. Ich drukarka żywiczna Halot-Max SLA kontynuuje tradycję dostarczania wysoce funkcjonalnych maszyn w przystępnej cenie.
Umieszczony w solidnej metalowej obudowie, precyzyjny Halot-Max może drukować detale o wielkości nawet 10 mikronów, z szybkością 1-4 sekund na warstwę. Chociaż jest to drukarka LCD, firma twierdzi, że jej zintegrowane źródło światła o mocy 300 W usuwa problem z pikselowanymi powierzchniami.
Jednym z głównych punktów sprzedaży Halot-Max jest jego „mózg” oparty na sztucznej inteligencji, zasilany przez procesor ARM Cortex A53. Zapewnia on drukarce duże możliwości przetwarzania danych i obrazu oraz obsługuje stabilny mechanizm drukowania z inteligentnym systemem hamowania.
Według producenta, Halot-Max obsługuje żywice innych firm, dzięki czemu jest odpowiednią drukarką do żywic woskowych. Dzięki żywotności 2000 godzin, Halot-Max jest dobrym punktem wyjścia dla nowych operatorów drukarek 3D do biżuterii.
- Technologia: SLA
- Obszar roboczy: 293 x 165 x 300 mm
- Kompatybilność materiałowa: żywice Creality i innych firm
- Cena: $949
Peopoly Phenom
Kalifornijska firma Peopoly, wymieniła swoją wcześniejszą linię drukarek Moai na Phenom, na początku 2021 roku. Nowy Phenom rezygnuje z technologii laserowej swojego poprzednika na rzecz technologii LCD + LED.
Ta technologia utwardza jednocześnie całą warstwę żywicy, co zapewnia dużą prędkość drukowania i nadaje się do produkcji kilku form jubilerskich jednocześnie w dużej komorze druku. Minusem jest to, że intensywne światło uszkadza części wewnętrzne równie szybko, a według informacji od producenta panel LCD ma tylko 400 godzin żywotności.
Niemniej jednak Phenom jest w stanie uzyskać dobrą jakość powierzchni druku z rozdzielczością 72 mikronów. Dzięki odpowiednio dobranej komorze druku i technologii oświetleniowej, umożliwia pograniczną masową produkcję form jubilerskich w bardzo szybkim tempie.
Phenom jest ponad dwukrotnie droższy od Creality Halot-Max, więc nieco bardziej obciąży twój budżet. Jednak w tej cenie otrzymujesz nieco większą liczbę wydruków i imponującą wydajność.
- Technologia: MSLA
- Obszar roboczy: 276 x 155 x 400 mm
- Kompatybilność żywic: Peopoly Deft i żywice innych firm
- Cena: $1999
Prusa SL1S Speed
Ten wpis miał dotyczyć drukarki Prusa SL1, jednak czeska firma zaprezentowała zaktualizowany model SL1S Speed w czerwcu 2021 roku, co zmusiło nas do zaktualizowania naszej listy.
Zgodnie ze swoją nazwą, Prusa SL1S Speed jest w stanie zapewnić szybkość drukowania 1,4 sekundy na warstwę w wysokiej rozdzielczości. Może produkować detale o wielkości nawet 10 mikronów (zalecana rozdzielczość to 25 mikronów).
Drukarka jest wyposażona w platformę szybkiego zwalniania, która zachowuje swoją kalibrację i obsługuje wymienne zbiorniki z żywicą. Posiada również nowy monochromatyczny panel LCD o przekątnej 5,96 cala, który zapewnia lepszą jakość druku oraz przerobiony panel optyczny UV LED dla szybszego drukowania.
Rozmiar komory druku w SL1S, jest znacznie mniejszy niż w pozostałych dwóch drukarkach budżetowych (mimo że jest o 25% większy niż SL1). Jednak spośród wszystkich producentów drukarek budżetowych Prusa jest jedyną, która dostarcza własne żywice do odlewów woskowych. Drukarka obsługuje również żywice innych firm.
Prusa oferuje również własne urządzenie do utwardzania i mycia do obróbki końcowej Twoich wydruków. Jeśli czujesz potrzebę szybkości, a duże ilości wydruków nie są dla Ciebie tak ważne, zdecydowanie powinieneś dać szansę Prusa SL1S Speed.
- Technologia: MSLA
- Obszar roboczy: 127 × 80 × 150 mm
- Kompatybilność materiałowa: żywice Prusa i innych firm
- Cena: Prusa SL1S Speed 1,999 USD; Jednostka przetwarzania końcowego Prusa 749 USD lub 599 USD, jeśli jest dołączona do drukarki
Zortrax Inkspire
Polska firma Zortrax, założona w 2011 roku, dostarcza z tej listy najbardziej przystępną cenowo drukarkę klasy średniej: Zortrax Inkspire. Technologia UV LCD drukarki zapewnia stałą prędkość drukowania bez względu na to, jaka powierzchnia jest używana, co czyni ją dobrą opcją do drukowania wielu modeli wzorcowych lub woskowych jednocześnie. Inkspire ma minimalną wysokość warstwy 25 mikronów, co odpowiada wielu innym wymienionym maszynom. Drukarka jest łatwa w obsłudze dzięki automatycznej kalibracji i systemowi operacyjnemu opartemu na Androidzie.
Bardziej przystępna cena Inkspire oznacza, że komora druku jest mniejsza. Dodatkowo, wg informacji od producenta, żywotność ekranu LCD wynosi jedynie 200 godzin.
Niemniej jednak Inkspire to wydajna maszyna, która może wytwarzać powtarzalne, spójne wydruki o wysokiej jakości powierzchni. Może również dłużej wystawiać podpory na działanie światła UV, utwardzając je i ułatwiając ich usunięcie.
Zortrax oferuje własną gamę żywic odlewniczych BlueCast, ale Inkspire obsługuje również dowolne żywice światłoutwardzalne, więc nie jesteś ograniczony przy wyborze materiału. Firma oferuje także myjkę ultradźwiękową.
- Technologia: UV LCD
- Obszar roboczy: 132 x 74 x 175 mm
- Kompatybilność materiałowa: Zortrax BlueCast i żywice innych firm
- Cena: 2 299 $
Formlabs Form 3
Formlabs, firma założona w 2011 roku w Massachusetts, odpowiada za produkcję jednych z najpopularniejszych drukarek 3D SLA, serii Form — w tym Form 3.
Wraz z Form 3, firma Formlabs wprowadziła poprawioną jednostkę przetwarzania światła, która umożliwia drukowanie szybciej i z większą precyzją — do 25 mikronów. W porównaniu z Form 2, oś Z w drukarce Form 3 zwiększyła się o 10 mm.
Podobnie jak Prusa i Solidscape, Formlabs oferuje własną gamę odlewanych żywic woskowych, które według firmy są zoptymalizowane pod kątem zerowej zawartości popiołu i czystego wypalania. Wysoka dokładność Form 3 sprawia, że nadaje się również do drukowania wzorców.
Formlabs oferuje również własne stacje mycia i utwardzania. Jeśli kupisz wszystkie trzy maszyny, będziesz musiał sięgnąć głębiej do kieszeni, ale dostaniesz również pełne stacje druku 3D o sprawdzonej dobrej reputacji.
- Technologia: Low Force Stereolithography (LFS)
- Obszar roboczy: 145 x 145 x 185 mm
- Kompatybilność materiałowa: żywice Formlabs
- Cena: Form 3: 3499 USD; Form wash 499 USD; Form Cure $699
DWS 029JL2
DWS Systems, to włoska firma produkująca linię wysokiej jakości przemysłowych drukarek 3D do biżuterii. Najmniejszy z nich to XFAB 2500HD, który idealnie nadaje się do profesjonalnych zastosowań w tworzeniu biżuterii, do produkcji modeli do bezpośredniego odlewania i formowania gumy.
Wszystkie drukarki DWS korzystają z autorskiego oprogramowania firmy Nauta+, które umożliwia modyfikację podpór, zmianę orientacji i położenia obiektów w celu uzyskania najlepszego druku 3D, jak również maksymalizacji jakości powierzchni. Drukarka posiada również oprogramowanie Fictor, które pozwala na ręczne dostosowanie parametrów materiałów DWS w oparciu o wiedzę użytkownika. Rozdzielczość wynosi od 10 do 100 mikronów.
Inteligentne kartridże do serii XFAB zostały zaprojektowane w celu wyeliminowania często brudzącego problemu płynnej żywicy, zapewnienia bezpieczeństwa, szybkiej wymiany materiału.
- Technologia: SLA
- Obszar roboczy: 180 x 180 x 180 mm
- Kompatybilność żywic: żywice DWS
- Cena: $7000
Solidscape S325 i S325+
Firma Solidscape, założona w 1994 roku, jest obecnie spółką zależną giganta druku 3D Prodways. Ich drukarki woskowo-żywiczne S325 i S325+ wykorzystują opatentowaną przez firmę technologię Smooth Curvature Printing (SCP) i są dostosowane do drukowania 3D woskiem jubilerskim.
S325 to wysoce precyzyjny model, z minimalną wysokością warstwy 25 mikronów. Z drugiej strony S325+ jest demonem szybkości, wymieniając niektóre szczegóły na wyższą prędkość drukowania, aby ułatwić masową produkcję.
Maszyny pracują z opatentowaną przez Solidscape żywicą woskową Midas, która jest wysokowydajnym materiałem, opracowanym specjalnie do bezpośredniego odlewania w metalach szlachetnych. Duet drukarek automatycznie generuje również podpory dla wydruków z wykorzystaniem firmowego materiału Melt, który rozpuszcza się po zakończeniu drukowania.
Zarówno S325, jak i S325+ są w pełni zautomatyzowane, z komorą druku o rozsądnej wielkości.
- Technologia: SCP
- Obszar roboczy: 152 × 152 × 101 mm
- Kompatybilność materiałowa: żywica woskowa Solidscape Midas
- Cena: 10 000 $
3DSystems Figure 4 Jewelry
3D Systems produkuje całą gamę drukarek 3D do odlewania biżuterii, w tym ProJet MJP 2500W i 3600W oraz ProJet 6000 HD. 3DSystems Figure 4 Jewelry jest nastawiony na drukowanie zarówno modeli odlewniczych, jak i wzorcowych.
Może osiągnąć wysokie prędkości druku, do 15 mm na godzinę przy druku z rozdzielczością 30 mikronów. Firma 3D Systems, oprócz materiału stworzonego specjalnie do drukowania wzorców do formowania, oferuje zastrzeżony materiał do modelowania odlewów.
3DSystems Figure 4 Jewelry wykorzystuje bezkontaktową technologię membranową, która współpracuje z podporami MicroPoint, aby zredukować kontakt między częściami do minimum. Technologia zapewnia gładkie ściany i bardzo szczegółowe wzory, które wymagają niewielkiej obróbki końcowej.
Drukarka umożliwia szybkie tempo produkcji odlewów i wzorców, a także prototypy i modele sprawdzające dopasowanie. 3D Systems oferuje również komorę do utwardzania UV oraz mieszalnik do żywic.
- Technologia: DLP
- Obszar roboczy: 124,8 x 70,2 x 196 mm
- Kompatybilność żywic: 3DSystems i żywice innych firm
- Cena: 12 000 $
EnvisionTEC Vida cDLM
Drukarka cDLM firmy EnvisionTEC Vida UHD, jest częścią serii drukarek Vida. Seria obejmuje również drukarki Vida i Vida HD, ale cDLM Vida UHD jest najbardziej precyzyjnym urządzeniem w tej serii. EnvisionTEC został zakupiony przez producenta drukarek 3D Digital Metal w 2021 roku.
Maszyna osiąga rozdzielczość do 15 mikronów dzięki zastrzeżonej technologii druku CDLM firmy EnvisionTEC. Ta metoda drukowania pozwala na uzyskanie dużych prędkości drukowania, jednocześnie zmniejszając zapotrzebowanie na podpory, co oznacza mniej przetwarzania końcowego.
Vida UHD cDLM ma najmniejszą komorę druku spośród wszystkich urządzeń z tej listy, co ogranicza możliwość drukowania kilku modeli jednocześnie. Ogranicza się to również do materiałów odlewniczych firmy EnvisionTEC.
Pomimo swoich ograniczeń, EnvisionTEC Vida UHK cDLM jest szybką i precyzyjną drukarką, która jest zdolna do dokładnego i wysokiej jakości wykończenia powierzchni. Firma ma ponad 15-letnie doświadczenie w branży druku 3D, dzięki czemu możesz być pewien, iż otrzymasz wysokiej jakości drukarkę.
- Technologia: Continuous Digital Light Manufacturing (CDLM)
- Obszar roboczy: 63,3 x 35,6 x 100 mm
- Kompatybilność materiałowa: materiały woskowe EnvisionTEC
- Cena: 49 995 $
Flashforge WaxJet 400
W przeciwieństwie do innych wymienionych drukarek, Flashforge WaxJet 400 wykorzystuje technologię Multijet Printing (MJP), która jest szybsza niż ta, którą oferuje większość drukarek SLA. Technologia MJP umożliwia WaxJet 400 drukowanie przy użyciu 100% czystego materiału woskowego Flashforge, przy minimalnej wysokości warstwy 16 mikronów, co skutkuje bardzo szczegółowymi, gotowymi do odlewania modelami woskowymi.
Ta drukarka na poziomie przemysłowym jest zoptymalizowana pod kątem szybkiej produkcji masowej. Dzięki dużej komorze druku, producent twierdzi, że WaxJet 400 może wyprodukować do 350 modeli (o rozmiarze pierścionka) dziennie.
Drukarka wykorzystuje również rozpuszczalny woskowy materiał podporowy, który przyspiesza i ułatwia obróbkę końcową. Jeśli WaxJet 400 wydaje się jednak nazbyt drogi i profesjonalny dla twoich celów, Flashforge oferuje również drukarkę Hunter, drukującą z wykorzystaniem żywic.
Najważniejszym aspektem drukarek produkcyjnych jest wydajność i właśnie tym odznacza się WaxJet 400. Flashforge dostarcza zoptymalizowaną pod kątem biżuterii, wysoce precyzyjną drukarkę, którą każdy profesjonalny jubiler powinien wziąć pod uwagę.
- Technologia: Multijet Printing (MJP)
- Obszar roboczy: 289 x 218 x 150 mm
- Kompatybilność materiałowa: Flashforge FFWJ1100 100% wosk
- Cena: 52 000 $
Wydrukuj swoją biżuterię
Jeśli nie jesteś gotowy na to, aby zakupić drukarkę, możesz skorzystać z usługi drukowania 3D.
A jeśli po przeczytaniu tego artykułu, chciałbyś rozpocząć poszukiwania drukarki do swojej pracowni, zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego oraz sklepów stacjonarnych. Zortrax Inkspire, Formlabs Form 3, Flashforge Hunter, te i inne drukarki żywiczne, znajdziesz w ofercie firmy SEB-COMP.
- Warszawa, al. Jana Pawła II 43a lok. 22a, 01-001 Warszawa, e-mail: warszawa@seb-comp.pl, tel: 883 336 444
- Lublin, ul. Bociania 6/1a, 20-542 Lublin, e-mail: lublin@seb-comp.pl, tel: 696 811 833
- Katowice, ul. Chorzowska 108 lok 16, 40-001 Katowice, e-mail: katowice@seb-comp.pl, tel: 883 633 611
- Wrocław, al. Ludomira Różyckiego 1C lok 105, 51-608 Wrocław, e-mail: wroclaw@seb-comp.pl, tel: 790 388 308
Źródło głównego zdjęcia: Formlabs
Licencja: Tekst”10 Best 3D Printers for Jewelry – Buyer’s Guide” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Źródło: All3DP