Wyselekcjonowane modele do druku 3D z filamentów elastycznych

Wyselekcjonowane modele do druku 3D z filamentów elastycznych

Wiele opcji do wyboru

Elastyczne filamenty są fajne!
(Źródło: Simplify3D )

Elastyczne filamenty zapewniają zarówno kreatywne, jak i praktyczne zastosowania, dlatego przygotowaliśmy listę najciekawszych modeli, aby zachęcić Cię do przetestowania filamentów typu flex. 

Zanim przejdziemy do naszej listy, dowiedzmy się nieco więcej o tym szczególnym rodzaju filamentu!

Podstawy

Wiele osób twierdzi, że konfiguracje z napędem bezpośrednim najlepiej sprawdzają się w przypadku drukowania elastycznych materiałów
Wiele osób twierdzi, że drukarki 3D z ekstruderem typu direct, najlepiej sprawdzają się w przypadku drukowania z elastycznych materiałów (Źródło: Fargo 3D Printing via Pinterest )

TWARDOŚĆ SHORE’A

Jednym z najważniejszych czynników przy drukowaniu z użyciem elastycznych filamentów jest twardość Shore’a. Zasadniczo jest to pomiar twardości materiału, który określa, jak elastyczny jest materiał. W zależności od pomiaru, materiały wahają się od bardzo miękkich, przez różne stopnie elastyczności, do bardzo twardych.

Elastyczne filamenty zwykle mają poziomy twardości w zakresie od 75A do 85A przy 100% wypełnieniu, ale możesz również zobaczyć niektóre z nich w zakresie od 92A do 98A. Im wyższa liczba, tym twardszy materiał. Zawsze należy sprawdzać twardość Shore’a elastycznych filamentów, aby mieć pogląd na temat ich możliwości.

RETRAKCJA

Podczas drukowania z dowolnego elastycznego materiału, jednym z najczęstszych błędów jest zapominanie o wyłączeniu retrakcji w slicerze. Ponieważ elastyczne filamenty są… cóż… elastyczne, retrakcja może powodować napięcie podczas wyciągania filamentu z hotendu.

To napięcie na filamencie powoduje, że materiał wydłuża się i uelastycznia, co wpływa na jego średnicę. Może to łatwo spowodować zatkanie. Jeśli więc potrzebujesz retrakcji, obniż ustawienia.

BOWDEN KONTRA EKSTRUDER TYPU DIRECT

Kolejną rzeczą do rozważenia jest typ ekstrudera. Większość drukarek używa ekstrudera typu Bowden, ale aby dobrze drukować z elastycznych materiałów, wielu twierdzi, że należy korzystać z drukarki z ekstruderem typu direct (na ten temat toczy się jednak debata)

Zalecenia dotyczące drukowania

Poniżej przedstawiamy ogólne zalecenia, jeśli jednak elastyczny filament z którym pracujesz, ma konkretne zalecenia od producenta, postępuj zgodnie z nimi:

  • Temperatura dyszy: 210-240 ° C
  • Temperatura stołu: 0-60 ° C
  • Prędkość druku: 5 do 30 mm/s
  • Retrakcja: ogólnie wyłączona, ale jeśli włączysz retrakcję, wybierz do 3 mm przy 20 mm/s (dostosuj, jeśli wystąpią problemy)
  • Prędkość wentylatora: wyłączona dla co najmniej pierwszych trzech warstw, a następnie 20-60%
  • System ekstrudera: ekstruder typu direct, szczególnie dla starszych drukarek 3D
  • Specjalne zalecenia: wysuszyć elastyczne filamenty, tak jak nylon

Kategoria: Akcesoria osobiste

Bransoletki

Bransoletki to idealne dodatki! Ten prosty wzór pasuje do każdego stroju i możesz je wydrukować w dowolnym kolorze. Projektant zamieścił dwa różne rozmiary bransoletek.

Ten łatwy wydruk wymaga około dwóch gramów filamentu, a w zależności od prędkości drukowania, drukowanie zajmuje tylko od 15 do 25 minut. Aby uzyskać najlepsze wyniki, projektant zaleca grubość warstwy 0,2 mm, a także mniejszą prędkość drukowania. Ten wydruk nie powinien wymagać podpór, biorąc pod uwagę, jak małe są nawisy.

Autor projektu: 3DMate

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory

Projektant poleca: NinjaTek NinjaFlex TPU

Paski do zegarków

Elastyczny pasek do zegarka z nadrukiem 3D
(Źródło: laird via Thingiverse )

Masz zepsuty pasek do zegarka? A może chcesz zmienić jego kolor? Wydrukuj nowy na swojej drukarce 3D! Dzięki aplikacji Customizer Thingiverse możesz łatwo dostosować długość i szerokość tego wzoru, aby lepiej pasowały do ​​zegarka i rozmiaru nadgarstka.

Projektant proponuje NinjaFlexFilaflex lub Taulman 3D PCTPE. Dodatkowo należy drukować z wypełnieniem 100%. Sprawdź instrukcje projektanta, aby uzyskać wskazówki dotyczące wymiany klamry oraz pasków.

Autor projektu: laird

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Projektant poleca: NinjaTek NinjaFlex TPU ,
Recreus Filaflex 82A
Taulman PCTPE

Buty w panterkę

Te wyjątkowe buty z pewnością warto spróbować wydrukować! Projekt jest dostępny w kilku rozmiarach: 5, 6, 7, 8 i 9. Inne rozmiary są oferowane na zamówienie lub możesz też samodzielnie przeskalować model.

Te buty drukują się w jednej części. Projektant zaleca druk z filamentu NinjaFlex i  spowolnienie prędkości drukowania o połowę.

Autor projektu: M Badia

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory

Projektant poleca: NinjaTek NinjaFlex TPU

Trampki

Zainspirowane filmami z lat 80., takimi jak Gwiezdne wojny i Powrót do przyszłości, te trampki są zdecydowanie nie z tego świata! 

Projektant zaleca druk z wypełnieniem 25% i prędkością 90mm/s. Wypełnienie można jednak dostosować, aby zmienić miękkość wydruku. Wydrukowanie tych butów zajmie około 23 godzin.

Autor projektu: Recreus

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Projektant poleca: Recreus Filaflex 82A

Portfel

Możesz również wydrukować portfel z motywem czaszki
 (Źródło: FrankLumien via Cults )

Nie możesz znaleźć odpowiedniego portfela? Ten konfigurowalny, elastyczny portfel będzie idealny dla wszystkich Twoich potrzeb. Kreator oferuje dwa rozmiary: pełny i mini. Pierwszy jest lepszy dla tych, którzy noszą dużo gotówki, a drugi dla tych, którzy noszą przede wszystkim karty. Ponadto twórcy mogą zdecydować się na umieszczenie logo czaszki na swoim portfelu!

Podczas drukowania tych portfeli, autor projektu zaleca powolne drukowanie (poniżej 40 mm/s) zarówno dla prędkości drukowania, jak i prędkości przesuwu w osi X i Y. Zaleca również ustawienie w slicerze tylko jednego obwodu. W przeciwnym razie szczeliny w portfelu będą zbyt ciasne.

Autor projektu: FrankLumien

Gdzie znaleźć projekt: Cults

Kategoria: Technika

Tłumik drgań

Trzymaj głosy w dół!
(Źródło: Area51 via Thingiverse )

Masz dość ciągłych dźwięków dochodzących z drukarki 3D? Dzięki tym elastycznym tłumikom drgań wyeliminujesz większość, jeśli nie wszystkie dźwięki pochodzące z drukarki, jednocześnie redukując wszelkie zniekształcenia wydruku spowodowane drganiami. 

Autor projektu sugeruje, aby te amortyzatory powoli drukować z elastycznego filamentu, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Według producenta należy zastosować warstwę o wysokości 0,2 mm z wypełnieniem od 10% do 20%. Projektant zaleca również użycie prostoliniowego wzoru wypełnienia, który jest główną opcją w większości slicerów.

Autor projektu: Area51

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Projektant poleca: NinjaTek Cheetah TPURecreus Filaflex 95A

Etui na iPhone’a

Chroń to, co kochasz
(Źródło: Adafruit via Cults )

Bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożny, te etui ochronne pomoże Ci dodatkowo chronić aparat i ekran telefonu, minimalizując ryzyko uszkodzenia!

Model posiada otwory na wszystkie porty, przyciski głośności i zasilania oraz przełącznik wyciszenia. Dzięki otwartemu tyłowi, telefon jest mniej podatny na przegrzanie w tym etui. Projektant udostępnia plik projektu, który pozwala na modyfikację etui według własnych upodobań.

Producent zaleca drukowanie z filamentu NinjaFlex, który ma twardość Shore’a 85A. Jednak każdy materiał o podobnej twardości Shore’a, również powinien działać dobrze. Jeśli wydrukujesz to z bocznymi zderzakami skierowanymi do góry, nie będziesz potrzebować podpór, ponieważ nie będzie nawisów.

Autor projektu: Adafruit

Gdzie znaleźć projekt: Cults

Projektant poleca: NinjaTek NinjaFlex TPUNinjaTek Cheetah TPU

Etui na AirPods i Apple Watch

Ten pasujący zestaw etui jest idealny do zegarka Apple Watch i słuchawek AirPods! Zaprojektowane dla pierwszej generacji, etui AirPods składa się z dwóch części: etui na korpus i etui na górę. Etui Apple Watch jest proste i dyskretne, więc ledwo zauważysz, że je nosisz.

Oba etui są drukowane z filamentu TPU. Drukowanie koperty Apple Watch zajmuje około 40 minut. Autor projektu wyjaśnia, że ​​wykonał swoje etui AirPod w nieco mniejszym rozmiarze, aby upewnić się, że będzie ono dobrze dopasowane.

Autor projektu: AaedMusa

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory

Etui GoPro

Wydaje się, że kamery GoPro mają nieskończoną liczbę zastosowań: dołącz je do czegokolwiek i uwieczniaj swoje przygody za pomocą szczegółowych zdjęć, filmów poklatkowych i nie tylko. Dzięki temu etui, możesz chronić swoje GoPro, gdy jesteś w podróży.

Projektant zaleca wydrukowanie projektu z TPU. Powinieneś wydrukować ten model z aktywowanymi podporami. Zapoznaj się z dodatkowymi wskazówkami na stronie projektu. 

Autor projektu: amolteni

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Opaski kablowe

Te opaski kablowe są niezwykle mocne
(źródło: pomost via Thingiverse )

Czy masz wrażenie, że nigdy nie masz pod ręką opasek kablowych, wtedy gdy ich najbardziej potrzebujesz? Dlatego warto wydrukować ten model na swojej drukarce 3D. Dodatkowo producenci mogą dostosować opaski kablowe do specjalnych zastosowań końcowych.

Projektant zaleca drukowanie tych opasek z ABS lub z nylonu. Jednak nylon jest prawdopodobnie lepszym wyborem ze względu na swoje właściwości. Dodatkowo w ustawieniach slicera uwzględnij druk z wypełnieniem 100%, przy prędkości przesuwu 120 mm/s.

Autor projektu: jetty

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Projektant poleca: Taulman3D 618 NylonABS

Osłony USB

Dzięki tym elastycznym osłonom USB, możesz bez problemu chronić swoje kable! Ten projekt obejmuje tuleje złączy dla męskich i żeńskich kabli USB, USB-C, Micro-USB, D-Sub, HDMI i Apple Lightning.

Projektant sugeruje drukowanie z wypełnieniem 20%. Zaleca również drukowanie z warstwą o wysokości 0,2 mm z czterema warstwami dolnymi i pięcioma warstwami górnymi dla wytrzymałości. Aby uzyskać jeszcze większą wytrzymałość, ochronę i trwałość, należy rozważyć drukowanie z dwoma obwodami. Wydrukowanie tego projektu zajmuje około 12 minut.

Autor projektu: brandonbeller

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory

Projektant poleca: SainSmart TPU

Kategoria: Dom

Sitko do zlewu

Nic nie ominie tego odcisku
 (Źródło: AxisLab via Thingiverse )

Zapobiegaj przedostawaniu się zanieczyszczeń do kanalizacji, dzięki temu wydrukowi. Pamiętaj o zmierzeniu odpływu i zmianie rozmiaru modelu, aby uzyskać dobre dopasowanie.

Model jest dość łatwym wydrukiem i nie wymaga podpór, o ile część jest skierowana uchwytem do góry. Warto również rozważyć drukowanie z nieco mniejszą prędkością drukowania, ze względu na liczne otwory w modelu.

Autor projektu: freehotdawgs

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Opaski do zasłon

Ten prosty model jest dostępny w trzech różnych rozmiarach, aby móc dopasować go do różnych szerokości zasłon i preferencji wiązania.

Projektant zaleca drukowanie od trzech do czterech warstw górnych i dolnych, a także brak wypełnienia. Producent sugeruje również druk z warstwą o wysokości 0,2 mm. Powinieneś drukować też z dwoma lub trzema obwodami.

Autor projektu: itz_Anonim

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Szczotka do szorowania

Ten wydruk jest idealny do sprzątania kuchni! To kolejny wydruk, który nie powinien być zbyt trudny. Projektant dołączył próbkę, aby twórcy mogli upewnić się, że ustawienia drukowania są prawidłowe, przed wydrukowaniem całego modelu.

Zdecydowanie powinieneś aktywować retrakcję z bardzo niskimi wartościami ustawień wycofywania, w przeciwnym razie będziesz miał duży problem z nitkowaniem.

Autor projektu: barb_3dprintny

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Projektant poleca:  NinjaTek NinjaFlex TPU

Osłona na butelkę z wodą

Dzięki tej osłonie możesz chronić butelkę z wodą przed uszkodzeniami. Osłona zapewnia również dodatkową przyczepność, dzięki czemu butelka jest mniej śliska.

Chociaż osłona jest zaprojektowana na 21-oz. Hydro Flask, projektant udostępnia plik STL dla producentów, aby dostosować rękaw do wybranej przez nich butelki z wodą.

Projektant wydrukował model za pomocą SainSmart TPU, ale twierdzi, że każdy elastyczny filament będzie do tego odpowiedni. Jeśli twoja drukarka poradzi sobie z kilkoma pierwszymi warstwami wzoru, reszta to tylko powtórzenie, więc powinno być dobrze.

Autor projektu: jlbimson

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory

Kategoria: Do zabawy

Piłeczka antystresowa

Oprócz zmniejszenia stresu i wzmocnienia mięśni ramion, piłki antystresowe są po prostu zabawne.

Ten projekt jest bardzo łatwy do wydrukowania i zajmuje od jednej do dwóch godzin. Projektant sugeruje druk z ustawieniem wysokości warstwy na 0,2 mm i z 15% wypełnieniem. Ze względu na naturę elastycznego filamentu, generalnie powinieneś drukować z mniejszą prędkością.

Autor projektu: Matt Bagshaw

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory

Ta proca nie zawiedzie! Mimo niewielkich rozmiarów działa naprawdę dobrze i zdecydowanie przebija wariant z gumką w palcach. 

Ten wydruk jest bardzo prosty, a ponieważ nie ma nawisów, nie wymaga żadnych podpór. Projektant korzysta z TPU, ale każdy elastyczny materiał powinien się sprawdzić. Dodatkowo model jest dostępny w trzech rozmiarach, aby pomieścić różne rozmiary palców.

Autor projektu: MechEngineerMike

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Kula Voroni

Złożoność, druk 3D
(Źródło: Oggie via Thingiverse )

Ten skalowalny projekt może służyć wielu celom. Powiększ go i wydrukuj połowę, aby uzyskać dekorację stołu w kształcie misy. Zmniejsz go i wydrukuj w całości, otrzymując zabawkę dla zwierząt domowych.

Niezależnie od tego, do czego go użyjesz, ten projekt będzie małym testem wytrzymałościowym dla Twojej drukarki, oceniającym, jak dobrze poradzi sobie z małymi szczegółami bez podpór. Mimo że cały wydruk jest zasadniczo nawisem, podpory byłyby problematyczne w tym przypadku z dwóch powodów. Po pierwsze, szerokość każdej linii jest bardzo mała, a po drugie, nie będziesz w stanie wyciągnąć materiału podporowego z piłki.

Chociaż ten model nie został zaprojektowany specjalnie z myślą o elastycznych materiałach, nie ma powodu, aby nie wydrukować go z filamentu typu flex.

Autor projektu: Ogie

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Projektant poleca: PLA , ale możesz też wypróbować którykolwiek z elastycznych filamentów.

Filamenty typu flex, znajdziesz w ofercie firmy SEB-COMP –  do 20 czerwca (lub do wyczerpania zapasów) w promocyjnej cenie -20%, dotyczy to wybranych filamentów elastycznych. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego oraz sklepów stacjonarnych:

Źródło głównego zdjęcia: FrankLumien via Cults

Licencja: Tekst „Flexible 3D Prints: Great 3D Models for Flexible Filaments” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

Źródło: All3DP