Wydrukuj w 3D swoją postać z WoW-a: sprawdź jak to zrobić

Wydrukuj w 3D swoją postać z WoW-a: sprawdź jak to zrobić

Metoda

Druk 3D stawia na głowie fandomowy merchandising. Od mini figurek D&D, przez figurki anime, aż po zabawki – wydaje się, że można wydrukować wszystko z ulubionej franczyzy.

Nie inaczej jest w przypadku World of Warcraft (WoW). Bez względu na franczyzę, istnieją różne metody drukowania ulubionych postaci lub awatarów graczy. Jeśli chcesz pójść tą drogą, możesz użyć modeli Hero Forge lub zlecić freelancerom wykonanie renderu do druku od podstaw w ZBrush.

Jest jednak jeszcze jedna metoda, która nie wymaga umiejętności plastycznych 3D ani stron z modelami, a co najważniejsze, jest darmowa! Używając programu o nazwie WoW Model Viewer, możesz wyodrębnić dane postaci, poprawić błędy w 3D Builder lub Meshmixer, przepuścić przez slicer i wydrukować. Proste? Jak najbardziej. Dlatego właśnie napisaliśmy ten przewodnik, aby pomóc ci w każdym kroku na drodze.

Co będzie Ci potrzebne?

Ten przepływ pracy odbywa się za pomocą wielu programów, ale jest całkiem prosty. Będziesz potrzebował następujących programów gotowych do pracy:

 • World of Warcraft: Jeśli pozwoliłeś, aby Twoje konto wygasło, musisz pobrać, zainstalować i uruchomić World of Warcraft. Podlinkowana strona zainstaluje program do pobierania Blizzarda, pozwalając ci wybrać grę, którą chcesz zainstalować. Dla naszych celów jest to World of Warcraft. (Konta, które przez jakiś czas były nieaktywne, muszą zostać odświeżone, aby WoW Model Viewer mógł załadować ich zasoby. Dla interesującej Cię postaci po prostu zaloguj się, a następnie wyloguj z powrotem).
 • WoW Model Viewer: Zainstaluj najnowszą wersję (Shadowlands) WoW Model Viewer, darmowego programu, który umożliwia załadowanie zasobów postaci z folderu World of Warcraft na Twoim dysku twardym.
 • 3D Builder: Zainstaluj Microsoft 3D Builder, jeśli nie ma go jeszcze na Twoim komputerze. Jest to prosty edytor plików 3D, który może eksportować do formatu OBJ. Jeśli nie masz komputera z systemem Windows, możesz użyć konwertera plików, aby uzyskać STL. Jest wiele dobrych opcji! Jeśli potrzebujesz naprawić swój model, jest też wspomniany Meshmixer.
 • Slicer 3D: Jeśli masz drukarkę FDM, będziesz potrzebował slicera, który współpracuje z maszynami FDM. (W tym artykule będziemy używać Cury jako przykładu, choć proces powinien być podobny w innych slicerach). Jeśli posiadasz drukarkę żywiczną, będziesz potrzebował slicera, który obsługuje daną maszynę. (W tym artykule, jako przykładu użyjemy Lychee).

Gdy wszystko jest już zainstalowane, czas otworzyć Model Viewer!

Krok 1: Importowanie do WoW Model Viewer

Kiedy uruchomisz Model Viewer po raz pierwszy, zostaniesz poproszony o załadowanie danych z World of Warcraft. Znajdź odpowiedni folder programu na swoim komputerze, a następnie znajdź w nim folder „data”. W ten sposób uzyskasz dostęp do biblioteki akcesoriów postaci (broni, pancerzy, przedmiotów, wierzchowców, a nawet ogólnych modeli postaci), co pozwoli Ci zbudować postać i wyposażyć ją tak, jak chcesz, od podstaw.

My jednak szukamy konkretnego modelu postaci, którego używamy w grze. Oto jak go zdobyć:

 • Otwórz przeglądarkę internetową i wejdź na stronę World of Warcraft. Jeśli jesteś zalogowany, powinieneś zobaczyć jedną ze swoich postaci w prawym górnym rogu ekranu obok przycisku „Subskrybuj”.
 • Kliknij na swoją postać, aby wyświetlić stronę Zbrojownia tej postaci (lub wybierz inną postać z rozwijanego menu). Zbrojownia zawiera listę każdej postaci gracza, ich zbroję, broń i co najważniejsze, ich model postaci.
 • Skopiuj adres URL strony Zbrojowni.
 • Z powrotem w WoW Model Viewer, przejdź do „Character” w lewym górnym rogu, wybierz „Import Armory Character” i wklej URL.
 • Gdy Twoja postać się załaduje, możesz wymieniać zbroje i przedmioty, zmieniać jej cechy charakterystyczne, a nawet przeprowadzać różne animacje, zatrzymując się, gdy dojdziesz do odpowiedniej pozy. Należy pamiętać, że niektóre z tych opcji są trudniejsze do wydrukowania, ale jeśli lubisz wyzwania, nie zniechęcaj się ewentualnymi trudnościami.
 • Kiedy będziesz zadowolony, przejdź do „File>Export” i wybierz OBJ. (W następnym kroku przekształcimy go w plik STL).

Krok 2: Czyszczenie w 3D Builder

Model Viewer to fajny program, ale nie jest on przeznaczony do tworzenia plików do druku 3D. W związku z tym potrzebujemy czegoś do konwersji i oczyszczenia naszego pliku OBJ. Jak wspomniano wcześniej, jeśli nie pracujesz na komputerze z systemem Windows, istnieją inne opcje uzyskania STL.

Jako przykładu użyjemy programu 3D Builder który pozwala na tworzenie, edycję i eksport plików OBJ i STL. Choć nie posiada tak rozbudowanych opcji jak Meshmixer, jest najprostszy w obsłudze, co czyni go idealnym do naszych celów. Na ekranie powitalnym kliknij „Open Object” i wybierz plik, który właśnie utworzyłeś.

Potencjalne problemy i rozwiązania.

 • Obiekt jest niedrukowalny: Jest to pokazane przez czerwony prostokąt wokół obiektu. Kliknij przycisk naprawy w prawym dolnym rogu ekranu i poczekaj na zakończenie.
 • Obiekt jest za mały: Przeciętna postać z gry Warcraft ma około 2,5 mm wysokości. Aby to naprawić, wybierz przycisk skali pod obiektem. Są tam dwa ustawienia: jedno w mm, a drugie w %. Użyj ich, aby zwiększyć rozmiar oryginału o 100% (osiągając blisko 25 mm).
 • Obiekt jest za nisko: Często dolna połowa postaci znajduje się pod „podłogą” programu. Wybierz przycisk ruchu i przeciągnij go, aż stopy będą spoczywały na podłodze.

Gdy już poprawisz swój plik, „Zapisz jako” plik STL.

Krok 3: cięcie i drukowanie

Slicery instruują drukarkę, jak ma drukować plik STL. Jak już wspomnieliśmy, w przypadku druku w technologii FDM przejdziemy przez niektóre ustawienia w programie Cura, choć powinny być one podobne, jeśli używasz innego slicera. Dla drukarek żywicznych zademonstrujemy jak najlepiej wydrukować postać z WoW w slicerze Lychee.

Drukowanie w technologii FDM

Cura jest popularnym wyborem do cięcia na drukarkach FDM, ponieważ jest darmowa i przyjazna dla początkujących.

W tym projekcie należy pamiętać o kilku kwestiach:

 • Ściany: Uzupełniając wypełnienie, są one zewnętrzną częścią twojego modelu. Zmiana ich ustawień w stosunku do wartości domyślnych nie powinna być konieczna, chyba że chcesz zaoszczędzić na wypełnieniu.
 • Wypełnienie: Mając do czynienia z małą, niefunkcjonalną częścią, możesz zastosować 15-20% wypełnienia. Jednak w zależności od charakteru modelu i pozy postaci, możesz chcieć dopracować poszczególne ustawienia.
 • Podpory: Koniecznie je aktywuj, jeśli twój model ma jakieś znaczące występy lub niepodparte części, jak np. skierowana na zewnątrz broń (która prawdopodobnie jest komicznie duża). Po włączeniu tej funkcji, zachowaj domyślne ustawienia podpór, chyba że masz pojęcie, jakie poprawki mogą być konieczne.
 • Post-processing: Spraw, by twój model wyglądał jak najlepiej, wygładzając go i malując!

Drukowanie za pomocą drukarki SLA

Podobnie jak Cura, Lychee jest darmowym i wszechstronnym slicerem.

Podczas pracy z wydrukami żywicznymi należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach:

 • Orientacja: Ponieważ Twoja platforma jest (prawdopodobnie) odwrócona do góry nogami, Twój wydruk również będzie. Aby dostosować się do wiszącego modelu, Lychee powinien pomóc Ci znaleźć najlepszą orientację.
 • Podpory: Podczas gdy w przypadku drukarki FDM można zastosować mniejszą ilość, tutaj są one kluczowe dla Twojego sukcesu.
 • Otwory: Czymś unikalnym w druku z żywicy jest potrzeba odprowadzenia nadmiaru żywicy z wydruku. Osiąga się to poprzez robienie otworów w niektórych miejscach na figurce.
 • Post-processing: Jest to prawdopodobnie najważniejszy krok, ponieważ jeszcze bardziej zestali Twój model.

Żródło: https://all3dp.com