Najlepsze strony z modelami dla drukowanych w 3D narzędzi i części mechanicznych

Najlepsze strony z modelami dla drukowanych w 3D narzędzi i części mechanicznych

McMaster-Carr

Nazwa McMaster-Carr jest z pewnością znana każdemu, kto ma wykształcenie inżynierskie. Mająca ponad 100 lat firma McMaster-Carr Supply Company, wyposażyła fabryki i firmy w całych Stanach Zjednoczonych we wszystkie nakrętki, śruby, zawiasy i mocowania, jakich tylko można było zapragnąć. Dzisiaj, starając się podążać za obecnymi trendami i technologiami, strona internetowa McMaster-Carr jest bogatym w linki, łatwym w użyciu interfejsem ponad pół miliona ofert produktów.

Po znalezieniu na ich stronie części, której potrzebujesz, prawdopodobnie będzie ona zawierała dołączony model CAD. Jest to idealne rozwiązanie, aby włączyć go do projektu produktu i upewnić się, że np. standardowe części zostaną uwzględnione.

 • Formaty plików: IGES, SAT, SLDPRT, STEP, PDF
 • Zastosowania: Tylko projektowanie

TraceParts

TraceParts jest cyfrowym centrum treści 3D. Strona w zasadzie bierze cyfrowe katalogi części od setek dostawców – ponad 100 milionów modeli CAD i kart katalogowych produktów – i łączy je w jedną ogromną bazę danych z możliwością wyszukiwania.

Jeśli więc szukasz pliku CAD dla robota ABB z 6 osiami, jest on dostępny do pobrania w wielu formatach. A może zepsuł Ci się przycisk Siemens i potrzebujesz nowego. Znajdziesz tam odpowiednią część.

Jedną z zalet tej bazy danych jest łatwość użycia, a co ważniejsze, zazwyczaj nie odsyła Cię do oryginalnej strony producenta plików CAD, są one do pobrania bezpośrednio w TraceParts.

Wyszukiwanie odbywa się według pozycji, marki, organizacji norm, numerów norm lub kategorii. Gdy część przyciągnie twój wzrok, kliknij na nią, a zobaczysz renderingi 3D, nazwy producentów i numery części. Dodatkowo, dzięki liście wybranych pakietów oprogramowania do wyboru – w tym SolidWorks, Creo, AutoCAD – możesz mieć pewność, że Twój model będzie kompatybilny z tym, z czym pracujesz.

 • Formaty plików: Wszystkie
 • Zastosowania: Projektowanie, Prototyp

3D Content Central

3D ContentCentral to darmowy serwis umożliwiający lokalizowanie, konfigurowanie, pobieranie, a nawet zamawianie ogromnego zakresu plików 3D dla części i złożeń. Jest on prowadzony przez Dassault Systèmes, twórców Solidworks.

Piękno tej platformy polega na tym, że zawiera ona modele CAD zarówno znanych marek, jak i te stworzone przez społeczność ponad dwóch milionów użytkowników CAD. To rozróżnienie może pomóc Ci określić, czy będziesz miał pozwolenie na faktyczne drukowanie 3D części, czy też nie, ponieważ pliki od dostawców są prawdopodobnie przeznaczone tylko do projektowania, ale te udostępniane przez współtwórców i najczęściej są możliwe do edycji i drukowania. Inną wspaniałą cechą społeczności współpracowników jest to, że otrzymują oni oceny w postaci gwiazdek i komentarzy od innych użytkowników, więc będziesz wiedział, czy inni z powodzeniem wydrukowali daną część. Można nawet filtrować wyniki wyszukiwania według najwyższej oceny.

Utwórz darmowe konto, aby uzyskać dostęp do wszystkich plików 3D.

 • Formaty plików: STL, CAD
 • Zastosowania: Projektowanie, Prototypowanie, Druk 3D

3D Part Finder

Trafnie nazwany 3D Part Finder robi dokładnie to, co mówi: znajduje części. Zamiast przeszukiwać katalogi, ta wtyczka do Solidworks, NX, Creo i innych programów CAD, analizuje część, którą właśnie zaprojektowałeś, jak np. uchwyt, i wyszukuje ją w rzeczywistych katalogach marek, aby sprawdzić, czy ta część już istnieje. Nie musisz opuszczać swojego środowiska CAD, aby zaimportować plik bezpośrednio do swojego obszaru roboczego. To sytuacja typu „po co wymyślać koło na nowo”. 3D Part Finder wyświetla wszystkie istniejące części, które przypominają Twoją część, abyś mógł wybrać najlepsze dopasowanie.

 • Formaty plików: Wszystkie
 • Zastosowania: Projektowanie, Prototyp

PartSupply

PartSupply, to kolejna ogromna platforma od Dassault Systèmes, twórcy Solidworks. Zapewnia dostęp do bezpłatnego globalnego ekosystemu części przemysłowych, ich modeli 3D oraz kompletnego zestawu informacji dla projektantów, inżynierów produkcji i menedżerów zaopatrzenia.

Chlubiąc się ponad 57 milionami kwalifikowanych komponentów i konfiguracji części od ponad 1000 znanych dostawców, jeśli nie znajdziesz ich tutaj, nie znajdziesz ich nigdzie. Funkcja wyszukiwania na stronie jest dość solidna, zawierająca różne parametry wyszukiwania (semantyczne, wielokryterialne, podobieństwo, porównanie, standardowy numer, itp.), co jest istotne, gdy oferujesz tak wiele części, ale działa najlepiej, jeśli wiesz dokładnie, czego szukasz.

Podobnie jak w przypadku 3D Content Central, PartSupply jest zintegrowane bezpośrednio z Solidworks i Catia, umożliwiając wyszukiwanie i bezproblemowe wstawianie komponentów do projektów. W Solidworks, kliknij na „darmowe narzędzia”, a następnie pobierz dodatek „3DExperience MarketPlace for SW”.

Części od dostawców, takich jak Schneider Electrics, EAO, FCI, RS Components, Skf, Würth Elektronik i wielu innych, oferują pliki do pobrania w formatach STEP, Solidworks, Catia i wielu innych. Nie są to pliki gotowe do druku i są przeznaczone wyłącznie do projektowania i weryfikacji części.

 • Formaty plików: Wszystkie
 • Zastosowania: Projektowanie

Autodesk Online Gallery

Jeśli jesteś użytkownikiem oprogramowania Autodesk, prawdopodobnie znasz już ogromne repozytorium plików i modeli tej firmy. W sekcji „inżynieria mechaniczna” znajdziesz szeroki zakres prostych elementów, aż po silniki turbinowe.

Galeria Autodesk Online to miejsce dla społeczności użytkowników, w którym mogą oni dzielić się swoimi modelami 3D. Użytkownicy mogą udostępniać swoje modele jako proste renderingi, które inni mogą oglądać i komentować lub jako rzeczywiste pliki do pobrania, z którymi użytkownicy mogą postępować według własnego uznania. Z ponad 18,323 modelami do obejrzenia i pobrania, jest wiele inspiracji do znalezienia.

Galeria ma szeroki wybór filtrów, które można wykorzystać do zawężenia wyszukiwania, w tym według branży (infrastruktura cywilna), kategorii (inżynieria mechaniczna, projektowanie produktów, elektronika) i CAD (Fusion 360, AutoCAD, Inventor).

Aby rozpocząć swoją podróż, musisz zarejestrować konto w Autodesk.

 • Formaty plików: Fusion 360, AutoCAD Mechanical i inne produkty Autodesk
 • Zastosowania: Projektowanie, Prototypowanie, Druk 3D

Thingiverse

Jeśli drukowałeś cokolwiek w 3D, prawdopodobnie wiesz już o Thingiverse. Tak, można powiedzieć, że jest to serwis głównie dla hobbystów, ale jest to największe repozytorium treści dla modeli drukarek 3D w Internecie, więc posiada przyzwoitą ilość części mechanicznych. Prowadzony jest przez MakerBota, twórców drukarek 3D z serii Replicator i Method.

Wśród stojaków na słuchawki i figurek z Gwiezdnych Wojen, można znaleźć pokaźną kolekcję nakrętek motylkowych, łożysk, średnicówek, gwintowników i innych niezwykle przydatnych narzędzi.

Pliki na Thingiverse są tworzone i udostępniane przez projektantów, więc jeśli chodzi o dokładność techniczną, należy uważać na drukarki, ale z drugiej strony można z nich drukować do woli.

 • Formaty plików: STL
 • Zastosowania: Projektowanie, Prototypowanie, Druk 3D

CGTrader

CGTrader to rynek modeli 3D dla VR/AR i społeczności profesjonalnych projektantów 3D. Samoobsługowy rynek prezentuje ponad milion modeli 3D, które w większości skupiają się na hobbystach, ale jeśli dobrze poszukasz, możesz po prostu znaleźć ten idealny plik CAD lub STL dla części, której potrzebujesz.

Weźmy na przykład tę kolekcję zacisków do rur, pokazaną powyżej. Projektant, który ma pięć gwiazdek na stronie, udostępnia tę kolekcję w formacie Autodesk 3ds Max plik za 17,50 dolarów.

 • Formaty plików: STL, CAD
 • Zastosowania: Projektowanie, Prototypowanie, Druk 3D

MyMiniFactory

Chociaż MyMiniFactory kładzie duży nacisk na gry i kulturę geeków, jego sekcja „części zamiennych” zawiera kolekcję dysz do odkurzaczy, kółek do koszyków w zmywarkach, uchwytów do drzwi lodówek i innych przydatnych rzeczy. Strona oferuje darmowe i płatne pliki do drukarek 3D wykonane przez profesjonalnych projektantów, więc można się spodziewać, że zostały one przetestowane pod kątem jakości. Pliki często zawierają również wskazówki dotyczące drukowania, w tym najlepszych materiałów i prędkości drukowania.

 • Formaty plików: STL
 • Zastosowania: Projektowanie, Prototypowanie, Druk 3D

Cults

Cults jest kolejnym rynkiem plików do drukarek 3D, przeznaczonym głównie dla hobbystów, ale jeśli szukasz szybkiego, darmowego, standardowego pliku części, sprawdź ich ofertę w zakładce „narzędzia”. Standard 320.000 modeli do drukarek 3D oferowanych przez Cults jest zazwyczaj wysoki, a równie imponująca prezentacja stanowi dużą atrakcję. Według firmy, ponad 50% plików to pliki do pobrania za darmo.

Użytkownicy mogą śledzić swoich ulubionych projektantów i inżynierów lub otrzymywać natychmiastowe aktualizacje, gdy pojawi się nowe dzieło.

 • Formaty plików: STL
 • Zastosowania: Projektowanie, Prototypowanie, Druk 3D

Źródło: https://all3dp.com