Jay Leno wielkim fanem drukowanych w 3D części do samochodu koncepcyjnego EcoJet

Jay Leno wielkim fanem drukowanych w 3D części do samochodu koncepcyjnego EcoJet

3D Systems Quickparts wykorzystuje druk 3D do optymalizacji i tworzenia części samochodowych. Teraz wydrukowali części do jedynego w swoim rodzaju samochodu koncepcyjnego Jay’a Leno.

Jednym z popularnych obszarów zastosowania druku 3D jest przemysł motoryzacyjny. Istnieją w pełni drukowane samochody jak również firmy specjalizujące się w drukowaniu części… ale kto je kupuje?
Jay Leno jest fanem i regularnym użytkownikiem Quickparts 3D Systems, aby uzyskać skomplikowane części do swoich samochodów. Gwiazda telewizyjna posiada kolekcję ponad 200 pojazdów i stała się swego rodzaju ambasadorem usługi Quickparts. Po zobaczeniu, co zrobili dla jego samochodów, nie jest to niespodzianką.

EcoJet Leno o mocy 650 koni mechanicznych jest jedynym w swoim rodzaju samochodem koncepcyjnym. Został on w rzeczywistości zbudowany od podstaw w jego warsztacie. Kiedy specjalnie zaprojektowane boczne otwory wentylacyjne wymagały wymiany, Leno miał dwie możliwości: mógł zlecić mechanikom ręczną pracę nad nimi albo zlecić ich wydrukowanie. Zdecydował się na Quickparts z 3D Systems.

Po zeskanowaniu części, byli w stanie zaprojektować, naprawić, a nawet zoptymalizować wentylator. Udało im się poprawić stosunek wytrzymałości do wagi w nieco ponad pół godziny. Użyli selektywnego spiekania laserowego, które wykorzystuje laser do wiązania sproszkowanego materiału razem i tworzenia stałej formy.

Jay Leno uwielbia druk 3D

Leno jest więcej niż zadowolony z rezultatu i wygląda na to, że mechanicy również. Przy tak wielu specjalnych samochodach, znalezienie odpowiednich komponentów może być prawdziwym wyzwaniem – szczególnie w przypadku samochodu domowej roboty, do którego części nie istnieją.

Główny inżynier Leno, Jim Hall, jest pod wrażeniem całego procesu i zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo druk może pomóc w jego pracy. „To niesamowite. Zmienia nasze życie, a my naprawdę tego potrzebujemy” – mówi.

Dla tych, którzy muszą dbać o dziesiątki, a nawet setki samochodów ze specjalnymi częściami, drukowanie 3D oszczędza mnóstwo czasu i bólu głowy. Dodatkowo, dzięki programom do projektowania i szybkiemu prototypowaniu, daje szansę na stosunkowo łatwe ulepszanie produktu.

Mówiąc wprost, druk 3D jest początkiem nowej ery w produkcji samochodów.

Źródło: https://all3dp.com