Ekran dotykowy OctoPrint: Jak dodać go do swojej drukarki

Ekran dotykowy OctoPrint: Jak dodać go do swojej drukarki

Razem lepiej

OctoPrint, to popularne rozszerzenie do drukarek 3D, które wykorzystuje komputer, taki jak Raspberry Pi do hostowania serwera, który pozwala na zdalne sterowanie maszyną. OctoPrint oferuje interfejs online, w którym można kontrolować różne dostępne funkcje maszyny i korzystać z innych przydatnych narzędzi. OctoPrint jest również projektem open-source, więc istnieje wiele innych sposobów korzystania z tej aktualizacji z mnóstwem dostępnych wtyczek.

Jednym ze szczególnych sposobów wykorzystania OctoPrint jest ekran dotykowy. Chociaż większość ludzi używa OctoPrint, aby uniknąć korzystania z bezpośredniego, osobistego interfejsu, podłączenie ekranu dotykowego do koncentratora OctoPrint może poprawić konfigurację drukowania na wiele sposobów.

W tym artykule, będziemy omawiać zalety korzystania z interfejsu ekranu dotykowego z OctoPrint i co trzeba zrobić, aby zacząć z kilkoma różnymi opcjami.

Korzyści

Użycie ekranu dotykowego lub wyświetlacza TFT (thin film transistor) jest świetnym sposobem na ulepszenie Twojej drukarki 3D.

Zaletą korzystania z OctoPrint z interfejsem dotykowym jest to, że będziesz w stanie uzyskać dostęp i kontrolować szereg dodatkowych funkcji bez konieczności korzystania z zewnętrznego urządzenia podłączonego do Internetu. Nawet jeśli większość ludzi używa OctoPrint ze względu na jego możliwości zdalnego monitorowania, może być użyteczne mieć dostęp do tych funkcji, gdy masz również dostęp do drukarki. Interfejs ekranu dotykowego OctoPrint daje to, co najlepsze z obu światów.

Na przykład, OctoScreen, który omówimy później, posiada dobrze rozplanowany pulpit, w tym przycisk, który podgrzewa dyszę lub platformę do wstępnie ustawionej temperatury. Ten przycisk oznacza, że nie musisz nawigować po interfejsie, ani używać przeglądarki internetowej na oddzielnym urządzeniu, aby wykonać proste zadanie wstępnego podgrzewania drukarki.

Wymagania

Jak już wspomnieliśmy, OctoPrint jest platformą open-source i wiele różnych wyświetlaczy dotykowych może współpracować z OctoPrint. Przy wyborze wyświetlacza do wykorzystania, upewnij się, że spełnione są natępujące warunki rozmiar, rozdzielczość i co najważniejsze, kompatybilność z SBC.

Ponadto, jeśli nie chcesz szukać na własną rękę, jak zainstalować niezbędny sprzęt i oprogramowanie dla konkretnego wyświetlacza, to najlepiej będzie trzymać się popularnych, wypróbowanych i przetestowanych opcji.

Teraz, gdy znasz już zalety i wymagania związane z używaniem ekranu dotykowego z OctoPrint, przejdźmy do różnych opcji i sposobów, w jakie można wykorzystać te dwie technologie razem!

Opcja #1: Wtyczka TouchUI

Naszą pierwszą metodą na użycie ekranu dotykowego z serwerem OctoPrint, jest wtyczka TouchUI OctoPrint. Jest to jedna z niewielu wtyczek zaprojektowanych, aby umożliwić ekran dotykowy do pracy z OctoPrint, który jest wymieniony na OctoPrint Plugin Repo. Korzyścią jest to, że będzie on wstępnie załadowany w sekcji „Zainstaluj nowe wtyczki” w Menedżerze wtyczek. Gdy ekran dotykowy jest już podłączony, wystarczy jedno kliknięcie, aby go zainstalować, a interfejs zostanie załadowany na wyświetlacz.

Wtyczka TouchUI jest rozszerzeniem dla OctoPrint, które instaluje niestandardowy interfejs GUI na wyświetlaczu, aby zapewnić łatwy sposób sterowania drukarką. Interfejs TouchUI jest w rzeczywistości tylko specjalnie skonfigurowaną wersją oryginalnego interfejsu online, przeznaczoną do wyświetlania tylko na urządzeniach z ekranem dotykowym lub ekranach o szerokości mniejszej niż 980 pikseli. Oznacza to, że ta wtyczka może służyć nie tylko jako doskonały bezpośredni interfejs drukarki (tuż obok urządzenia), ale można ją również zainstalować na smartfonie lub tablecie, aby korzystać z niej w podróży.

Platforma TouchUI oferuje wiele regulowanych funkcji, które dają Ci pełną kontrolę nad urządzeniem w estetycznym interfejsie. Niektóre z czynności, które możesz wykonać za pomocą TouchUI, to przesuwanie i naprowadzanie osi maszyny, ustawianie temperatury, regulowanie prędkości wentylatora i wiele innych. Możesz nawet jeszcze bardziej dostosować go do swoich potrzeb, wybierając jeden z czterech dostępnych schematów kolorystycznych.

Opcja #2: OctoDash

Naszą drugą metodą na interfejs dotykowy z OctoPrint, jest użycie OctoDash open-source GUI, przeznaczonego dla urządzeń z ekranem dotykowym 3,5″ do 7″, zgodnie z witryną. Chociaż instalacja tego interfejsu wymaga nieco więcej pracy, ponieważ trzeba wpisać frazę URL do pobrania, OctoDash strona zawiera łatwy zestaw instrukcji dla procesu.

OctoDash jest dość popularny wśród społeczności druku 3D i OctoPrint, a to ulepszenie ekranu dotykowego jest dobrze zrobione. Interfejs wygląda niesamowicie, wykorzystując pełne spektrum kolorów i zawiera mnóstwo super przydatnych funkcji, od wyboru filamentów po podgląd renderu modelu, który chcemy wydrukować. Inne funkcje obejmują kontrolowanie temperatury, uruchamianie wydruków oraz rozładowywanie i ładowanie filamentu.

Jednym z powodów, dla których OctoDash jest tak potężny jest to, że jest kompatybilny z wieloma innymi wtyczkami OctoPrint, dzięki czemu można nadal korzystać z ulubionych funkcji bez konieczności powrotu do podstawowego interfejsu online OctoPrint. Niektóre z tych wtyczek to PrintTimeGenius, Slicer Thumbnails i PSU Control. Ta możliwość daje OctoDash przewagę, ponieważ większość alternatyw nie ma silnego nacisku na włączenie ekskluzywnych funkcji z innych wtyczek.

Opcja #3: OctoScreen

Wreszcie, OctoScreen, podobnie jak OctoDash, jest niewymienioną na liście aktualizacją wyświetlacza dotykowego, która pozwala na korzystanie z funkcji OctoPrint za pośrednictwem wyświetlacza TFT. Ten interfejs ma podobny proces instalacji jak OctoDash, z instrukcjami dostępnymi w repozytorium GitHub.

OctoScreen posiada kolorowy interfejs, który sprawia, że praca z drukarką 3D staje się niezwykle przyjemnym doświadczeniem. W przeciwieństwie do TouchUI, OctoScreen jest interfejsem, który nie działa w przeglądarce i musi zostać pobrany, więc prawdopodobnie będziesz ograniczony do ekranu dotykowego, na którym go zainstalujesz. Chociaż początkowo wydaje się to być wadą, twórcy OctoScreen twierdzą, że dzięki temu zużycie zasobów jest niskie. Lżejszy program oznacza, że OctoScreen może również pracować na mniejszych ekranach o niższych rozdzielczościach, takich jak 480×320.

OctoScreen oferuje, podobnie jak inne opcje, wiele przydatnych funkcji kontrolnych, od ustawiania temperatury do przesuwania różnych komponentów Twojego urządzenia. Możesz nawet kontrolować, z którego źródła chcesz wydrukować plik, wybierając pomiędzy urządzeniem magazynującym drukarki a magazynem w chmurze OctoPrint.

Źródło: https://all3dp.com