Drukowane 3D statki kosmiczne: 10 modeli nie z tego świata

Drukowane 3D statki kosmiczne: 10 modeli nie z tego świata

Rakieta Saturn V

Aby lepiej zrozumieć, jak imponujący był Saturn V, oto oświadczenie NASA:

„Rakieta Saturn V była wysoka na 111 metrów (363 stóp), mniej więcej na wysokość 36-piętrowego budynku i 18 metrów (60 stóp) wyższa niż Statua Wolności. W pełni zatankowana do startu Saturn V ważyła 2,8 miliona kilogramów (6,2 miliona funtów), co odpowiada wadze około 400 słoni. Rakieta wygenerowała 34,5 miliona niutonów (7,6 miliona funtów) ciągu podczas startu, tworząc więcej mocy niż 85 zapór Hoovera.”

Nikt nie może zaprzeczyć wspaniałości tej rakiety. W związku z tym, model tej maszyny jest trafnym eksponatem w domu każdego fana nauki. Dzięki Paulowi Fischerowi, możesz wydrukować w 3D swoją własną reprezentację rakiety Saturn V z niesamowitymi szczegółami, które przyprawiają o zawrót głowy.

Kto zaprojektował? farscape1

Kto wydrukował? Ten projekt zawiera wiele części, więc możesz być niechętny do podjęcia się tego ambitnego projektu. Jednak 43 użytkowników Thingiverse oraz sam autor zamieścili swoje modele i wszystkie wyglądają fantastycznie. Jeśli planujesz wydrukować ten projekt w obecnej skali (1/60 prawdziwej rzeczy), przygotuj się na to, że spędzisz około 2000 godzin drukując około 21 kg materiału.

Gdzie go znaleźć? Thingiverse

Wahadłowiec kosmiczny NASA

Prom kosmiczny NASA był jednym z pierwszych przypadków statku kosmicznego częściowo wielokrotnego użytku, co czyni go jednym z najbardziej innowacyjnych wynalazków w świecie eksploracji kosmosu. Promy kosmiczne wykonały 135 misji dla NASA, przewiozły 833 członków załogi i przetransportowały 52 satelity oraz inne elementy stacji kosmicznej na niską orbitę okołoziemską. Nie trzeba dodawać, że jest to ikoniczny statek kosmiczny.

Oczywiście niemożliwe byłoby wydrukowanie pełnowymiarowego, długiego na 122,2 stopy i ważącego 165 000 funtów modelu. Nie martw się – druk 3D umożliwia stworzenie reprezentacji tego niesamowitego pojazdu w skali, który po ukończeniu ma 12 cali wysokości!

Kto zaprojektował? ModelStation

Kto wydrukował? Ten projekt zyskał sporą popularność na Thingiverse. Ponad 50 twórców wydrukowało go, a wielu z nich wykonało wspaniałe prace malarskie. Jeśli wolisz nie malować swojego wahadłowca, rozważ wydrukowanie części w kolorze białym, czarnym i pomarańczowym.

Gdzie go znaleźć? Thingiverse

NASA łazik Curiosity

Łazik Curiosity wylądował na Marsie 5 sierpnia 2012 roku. Jego misja była częścią programu NASA Mars Exploration Program, którego celem było zbadanie Marsa za pomocą zrobotyzowanych instrumentów. Konkretnym zadaniem Curiosity było ustalenie, czy Czerwona Planeta nadaje się do zamieszkania. Łazik przeprowadził kilka testów z małymi formami życia zwanymi mikrobami, aby zebrać wyniki.

Chociaż łazik marsjański nie jest technicznie rzecz biorąc statkiem kosmicznym, jest to bardzo ważny pojazd w świecie eksploracji kosmosu. Stanowi on również wspaniały, drukowany w 3D model ekspozycyjny. NASA posiada repozytorium projektów 3D dostępnych do pobrania, a także stronę poświęconą konkretnie modelom i ich STL, które mogą być od razu drukowane. Wiele modeli NASA można również znaleźć na MyMiniFactory.

Kto zaprojektował? NASA

Kto wydrukował? Czterech użytkowników plus projektanci z NASA wydrukowali ten łazik. Części tego modelu są drukowane oddzielnie, więc nie potrzebujesz wielomateriałowej maszyny, aby stworzyć wielokolorowy model. Kombinacja kolorów szarego, białego i czarnego wygląda fantastycznie, ale wesołe kolory również mogą być świetnym wyborem.

Gdzie go znaleźć? NASA lub MyMiniFactory

System startów kosmicznych

Po ukończeniu, należący do NASA Space Launch System (SLS) będzie najpotężniejszą rakietą na świecie. Przełamie ona nowe granice eksploracji kosmosu, wysyłając duże ładunki, a nawet ludzi poza orbitę okołoziemską. Prace nad tą rakietą trwają od 2011 roku, a każdy z jej startów będzie kosztował około 900 milionów dolarów. Jednak czas i pieniądze będą warte możliwości realizacji misji, o których pierwsi astronauci mogli tylko pomarzyć.

Dzięki temu poręcznemu instruktażowi, wydrukujesz model SLS w małej skali. Wystarczy pobrać odpowiednie pliki i wydrukować! Autor sugeruje wydrukowanie części w kolorze żółtym, białym i czarnym. Ale nie martw się – nie potrzebujesz maszyny do druku wielomateriałowego. Wystarczy tylko wydrukować poszczególne części i połączyć je ze sobą na zatrzaski.

Kto zaprojektował? JON-A-TRON

Kto wydrukował? Jak dotąd tylko jeden twórca zamieścił swój wydruk tego modelu. Jego wynik jest równie imponujący jak JON-A-TRON. Ponieważ ten projekt zawiera kilka małych części, rozważ użycie wyższego procentu wypełnienia, aby uniknąć połamanych kawałków. Użycie wysokiej rozdzielczości jest również kluczem do osiągnięcia odpowiedniej szczegółowości.

Gdzie to znaleźć? Instructables

SpaceX Falcon Heavy

Jeśli jesteś entuzjastą przestrzeni kosmicznej, prawdopodobnie słyszałeś o SpaceX i ich częściowo wielokrotnego użytku rakiecie nośnej Falcon Heavy. SpaceX zyskało ogromną popularność dzięki swoim innowacjom w dziedzinie pojazdów kosmicznych wielokrotnego użytku, precyzyjnym lądowaniom i obniżonym kosztom lotów.

Prawdziwy Falcon Heavy ma oszałamiająco wysokość 230 stóp! Większość sufitów w salonach nie pomieściłaby takiej maszyny. Jednak dzięki drukowi 3D możesz wydrukować swoją własną reprezentację tej potężnej rakiety w skali 1/200, aby pochwalić się nią przyjaciołom, rodzinie i innym entuzjastom kosmosu.

Kto zaprojektował? trehn

Kto wydrukował? 12 użytkowników Thingiverse zamieściło zdjęcia tego modelu. Najlepsze rezultaty osiąga się po starannym szlifowaniu, skrupulatnym malowaniu i trafnym przyklejeniu naklejek.

Gdzie można go znaleźć? Thingiverse

SpaceX Crew Dragon 2

SpaceX Crew Dragon 2, to statek kosmiczny, który wystrzeliwany jest z góry rakiety SpaceX Falcon 9. Ta kapsuła ładunkowa jest statkiem kosmicznym wielokrotnego użytku, który powraca na Ziemię i ląduje w oceanie. Z wysokością 8,1 metra (około 27 stóp), ten statek kosmiczny nie jest prawie tak duży jak wiele innych na tej liście, jednak nadal byłoby to dość niewygodne, aby wydrukować pełnowymiarowego Crew Dragona i postawić go w swoim salonie. Dzięki drukowi 3D możesz z łatwością wykonać model w skali tej kultowej kapsuły.

Wszystko czego potrzebujesz to trochę białego i czarnego filamentu i jesteś gotowy do drukowania! Oczywiście, przy odrobinie szlifowania i malowania, możesz użyć dowolnych kolorów i nadal tworzyć realistyczny model. Ten projekt kosztuje około 6 dolarów.

Kto zaprojektował? 3D Print Tech Design

Kto wydrukował? Jeden użytkownik Pinshape, inny niż projektant, wydrukował ten model. Tymczasem projektant wydrukował ten model kilka razy i sugeruje drukowanie w 100% skali. Jeśli chcesz zaoszczędzić filament poprzez skalowanie projektu w dół, pamiętaj, aby nie schodzić poniżej 90%, ponieważ możesz mieć problemy z zawiasami.

Gdzie go znaleźć? Pinshape

Moduł księżycowy Apollo 11

Oto co NASA ma do powiedzenia na temat Modułu Księżycowego Apollo 11:

„Moduł księżycowy Apollo 11 (LM) ‚Eagle’ był pierwszym pojazdem załogowym, który wylądował na Księżycu. Zabrał na pokład dwóch astronautów, dowódcę Neila A. Armstronga i pilota LM Edwina E. ‚Buzza’ Aldrina, Jr, którzy jako pierwsi ludzie chodzili po Księżycu. Na pokładzie LM znajdował się również Early Apollo Scientific Experiment Package (EASEP), który składał się z kilku samodzielnych eksperymentów, które miały być rozmieszczone i pozostawione na powierzchni Księżyca oraz innej aparatury naukowej do zbierania próbek.”

Nie trzeba dodawać, że jest to ikoniczny statek kosmiczny, który pomógł USA wygrać wyścig na Księżyc i radykalnie przyspieszył eksplorację kosmosu.

Możesz być onieśmielony skomplikowanym wyglądem drukowanego w 3D modułu księżycowego na zdjęciu. Nie przejmuj się. Projektant stworzył różne łatwe do wydrukowania części, które można po prostu złożyć po wydrukowaniu.

Kto zaprojektował? Res Firma

Kto wydrukował? Chociaż tylko jeden użytkownik MyMiniFactory zamieścił zdjęcie swojego wydruku, prawie 1300 innych osób pobrało ten projekt. Innymi słowy, rzeczywista liczba wydruków jest potencjalnie znacznie wyższa.

Gdzie można go znaleźć? MyMiniFactory

Sonda kosmiczna Voyager

Gdyby Buzz Astral miał swój ulubiony statek kosmiczny, prawdopodobnie byłby to jeden z bliźniaczych statków kosmicznych Voyager 1 i Voyager 2. Te sondy kosmiczne docierają do krańców strefy wpływów Słońca… i jeszcze dalej! W 2012 roku dokonały one historycznego wejścia w rejony międzygwiezdne. Jeśli lubisz prędkość ucieczki z Układu Słonecznego, to może to być idealny model do wydrukowania.

Po wydrukowaniu 16 prostych części i złożeniu ich za pomocą kilku kropli kleju, otrzymasz fantastyczną, skalowaną reprezentację sondy kosmicznej Voyager.

Kto zaprojektował? noahlileger

Kto wydrukował? Jeśli zdecydujesz się pobrać i wydrukować ten projekt, dołączysz do grona prawie 9000 użytkowników Thingiverse, którzy pobrali ten projekt, jak również do 54 twórców, którzy go wydrukowali.

Gdzie można go znaleźć? Thingiverse

Dream Chaser

Sierra Nevada Corporation (SND) pracuje nad rozwojem ich Dream Chaser, „multi-mission kosmiczny pojazd użytkowy przeznaczony do transportu załogi i ładunków do miejsc docelowych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), takich jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.” Pod pewnymi względami jest to krzyżówka SpaceX’s Crew Dragon i Nasa’s Space Shuttle.

SND podejmuje się zadania stworzenia użytecznego, wielokrotnego użytku, ludzkiego pojazdu towarowego. Jeśli podoba Ci się ten futurystyczny design, powinieneś wydrukować swój własny model w skali!

Kto zaprojektował? xxhansonmaxx

Kto wydrukował? Ponad 10,000 osób pobrało ten projekt. Jeśli chcesz sprawdzić możliwość wydrukowania tego modelu, sprawdź siedem fantastycznych wydruków!

Gdzie go znaleźć? Thingiverse

SpaceX Statek kosmiczny

Marzenia pisarzy science fiction powoli się spełniają. Już niedługo ludzie będą chodzić po Księżycu! Statki kosmiczne zaczynają wyglądać coraz bardziej futurystycznie, a nawet ich nazwy zaczynają brzmieć jak z powieści. Nowy transport towarowy firmy SpaceX, który wciąż jest w fazie rozwoju, ma wyjątkowo futurystyczną nazwę: The Starship.

The Starship został zaprojektowany jako statek kosmiczny wielokrotnego użytku, drugiego stopnia, zdolny do przenoszenia ładunków i pasażerów na duże odległości. To z pewnością zrewolucjonizuje eksplorację kosmosu, jaką znamy.

Jeśli chcesz wykonać model tego ogromnego, 50-metrowego pojazdu i posiadasz drukarkę 3D, to masz szczęście. Jeśli masz maszynę wielomateriałową, masz jeszcze więcej szczęścia. Projektant dołączył dwukolorowy plik, aby wydruk był jeszcze bardziej imponujący.

Kto zaprojektował? AliShug

Kto wydrukował? Siedmiu twórców zamieściło zdjęcia swoich wydruków. Co więcej, prawie 6,000 osób pobrało pliki.

Gdzie można go znaleźć? MyMiniFactory

Żródło: https://all3dp.com